Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyměnit snadno a rychle sprchový kout?

Jak vyměnit snadno a rychle sprchový kout?

Plánujete-li výměnu sprchového koutu, potažmo rekonstrukci celé koupelny, určitě už máte nějakou představu o tom, jak by měla budoucí místnost i prvky v ní vypadat a co vše byste udělali jinak a lépe, než je teď. Je dobré se zamyslet nad tím, jak dlouho vám bude brzy renovovaná koupelna sloužit a tomu vše v ní přizpůsobit.

reklama

Koupelna sama o sobě je místo, které je náchylné na vlhkost, a sprchový kout s vanou obzvlášť. Pokud tedy budete vyměňovat sprchový kout i z důvodu toho, že vám místy pěkně „kvete“, přemýšlejte o tom, jaký materiál a přístup nyní zvolit, aby i ten nový brzy nevypadal stejně. Také máte možnost se rozhodnout, pokud to v rámci rekonstrukce bude možné, zda sáhnete po vaničce, nebo po žlabu. Je třeba myslet na to, zda nová vanička bude vyhovovat hloubkou a vodovodními a odpadními přípojkami.

Materiál nové sprchové vaničky

V dnešní době se k výrobě sprchových vaniček využívá především modifikovný litý akrylát a samotná vanička je ještě vyztužena polyuretanovou pěnou, což zajišťuje tuhost. Má potom lepší vlastnosti než obyčejný akrylát a tuhostí je podobná vaničkám z oceli a povrchem ze smaltu. Další výhody modifikovaného litého akrylátu:

 • tepelně izolační vlastnosti
 • zvukově izolační vlastnosti
 • tvarová stálost
 • odolnost
 • snadná údržba

Další možností jsou keramické vaničky, které jsou velmi praktické, odolné, jejich údržba je snadná a životnost velmi vysoká. Použít se dá také litý mramor, který má díky technice výroby dokonale hladký povrch a možnost volby z mnoha barevných odstínů. Tyto vaničky jsou také velmi tenké, s vysokou nosností a dlouhou životností.

Při výměně a volbě vaničky do sprchového koutu z jakéhokoli materiálu je třeba myslet na bezpečnost – povrch by měl mít protiskluzovou úpravu, anebo už samotný materiál by měl tuto vlastnost mít sám o sobě. Další možností jsou různé rohožky, podložky či aplikace protiskluzových pásků.

Demontáž starého sprchového koutu

Logicky prvním krokem při výměně sprchového koutu je demontáž toho starého. Před započetím prací uzavřete hlavní rozvod vody a následně odstraňte starou zástěnu či dveře a sprchovou vaničku. Povrch stěn i podlahy, kde se můžou nacházet zbytky lepidla, je třeba řádně očistit a všechny nečistoty odstranit, aby nové lepidlo drželo. Stejný postup následuje i s tekutým těsněním. Kde již není funkční, je potřeba odstranit a obnovit v poškozených místech. Není od věci také popřemýšlet o použití hydroizolace, která zajistí odolnost proti vlhkosti.

Instalace nové sprchové vaničky

Montáž nové vaničky sprchového koutu je závislá na tom, jakou jste si zvolili na výměnu.

Sprchová vanička na nožičkách

 • Podpěry je třeba položit rovnoběžně se základní osou vaničky (to je spojnice mezi protějšími rohy u hranaté vaničky, nebo spojnice mezi rohem s středem oblouku u vaničky čtvrtkruhové),
 • je třeba opatrně vyvrtat daný počet otvorů zespodu vaničky, a to tak, aby nedošlo k poškození dna,
 • k otvorům se přišroubují dva nosníky,
 • vanička se otočí a pomocí šroubovacího závitu na nožičkách a vodováhy se vyrovná,
 • pro uchycení plastových příchytek je třeba vyvrtat otvory a příchytky do nich pomocí hmoždinek přišroubovat,
 • nyní je již možné vaničku zavěsit a dotáhnout a zkompletovat sifon,
 • na konec je třeba ještě vaničku obložit.

Sprchová vanička na podlaze

 • Před montáží takové vaničky je nutné mít v podlaze vytvořenou kapsu pro sifon a odpad,
 • je třeba, aby podklad byl pevný, vytvořený dlažbou či betonem, a také odizolovaný,
 • vaničku umístěte na své místo a tužkou si vyznačte její polohu a také umístění sifonu na podlaze,
 • na toto místo se dá sifon, je možné ho v případě potřeby vypodložit, a pak se spojí s odpadem,
 • vaničku zvedněte a do prostoru jejího umístění naneste po celém povrchu silikonový tmel, do kterého vaničku opět položíte,
 • přišroubujte horní část sifonu,
 • vaničku je třeba nyní zatížit, pokud možno rovnoměrně, a po obvodu utěsnit silikonovým tmelem.

Samonosná sprchová vanička

 • Nachystejte si připojení odtoku vaničky a vyzkoušejte, zda sedí,
 • na stěny se podle návodu přichytí příchytky,
 • plochy na dně vaničky, které se budou dotýkat podlahy, je nutné zdrsnit pomocí brusného papíru a aplikovat na tato místa silikon,
 • nyní vaničku umístěte na své místo a pořádně přitiskněte,
 • k vaničkám, které mají panel samostatně, je třeba ho nyní připevnit, u některých je možné místo panelu použít obklad,
 • posledními kroky při montáži je dotažení a zkompletování sifonu a použití silikonového tmelu, který utěsní spáry.

S výměnou sprchového koutu vás kromě vaničky jistě čekají i nové dveře. Tam se do jisté míry váže rozhodnutí ke sprchové vaničce, protože ta určí rozměry zástěny.

Rozhodně je ale třeba přemýšlet o typu otevírání dveří, které bude podřízeno prostoru kolem sprchového koutu. Dveře mohou být posuvné, shrnovací či zalamovací, ty se hodí do menších prostor, nebo jedno či dvoukřídlé, které prostoru vyžadují více.

Rozhodnout se také můžete mezi používaným materiálem, kterým může být plast nebo sklo, které by rozhodně mělo být bezpečnostní. Ač má sklo své nevýhody, bude působit mnohem luxusněji. V obou případech si lze navíc vybrat různé textury povrchu.

Rámy dveří jsou také v nabídce v několika variantách. Doporučit rozhodně nelze plastové, naopak vhodné jsou hliníkové či pochromované rámy. Dbejte také na kvalitní pojezdy, z odolného materiálu s bezúdržbovými ložisky a tichým chodem.

Po výměně vaničky sprchového koutu se můžete pustit do montáže sprchové zástěny, dveří. Ta se bude samozřejmě lišit dle typu vaničky.
Nezapomeňte z oblouků sprchového koutu odstranit přepravní vložku, neseděl by pak rozměrově na vaničku. Na stěny si vyznačte otvory k ukotvení nástěnných profilů, pomocí vodováhy si hlídejte svislý směr. Nasaďte hmoždinky a profily přišroubujte, můžete do otvorů přidat sanitární silikon, aby do nich nepronikala vlhkost.

Sestavte vrchní rám a spojte s nástěnnými profily. Nakonec pořádně utáhněte všechny šrouby. Nyní přijde na řadu zavěšení dveří. Zde se bude postup lišit podle typu, který jste si zvolili. K dokončení výměny sprchového koutu zbývá pouze několik detailů, jako je připevnění sprchové hlavice a baterie, přichycení úchytek na dveře a podobně.

Výměna sprchového koutu nebude pro zručného kutila problém, jen je potřeba dát svůj čas přípravě a zjistit si všechny potřebné informace a vhodně zvolit sprchovou vaničku a podřídit tomu nákup příslušenství pro montáž, aby pak během práce nedošlo k nepříjemným překvapením.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Sprchový kout - praktická a užitečná součást koupelny 7  fotek

Sprchový kout - praktická a užitečná součást koupelny

Moderní koupelna by měla být nejen krásná, ale také praktická. Nové vybavení by mělo být spolehlivé, dobře a hlavně dlouho nám sloužit a jeho údržbě b ...


Trend v koupelnách: sprchový kout 23  fotek

Trend v koupelnách: sprchový kout

Trendem současných koupelen je bezpochyby sprchový kout. Možnost nepřeberného množství tvarů nabízí různé způsoby provedení.


Když se sprchový kout čistí takřka sám 3  fotek

Když se sprchový kout čistí takřka sám

Údržba vanových zástěn nebo sprchových koutů nebývá jednoduchá. I tuto nemilou povinnost si ale můžete zpříjemnit a urychlit. Pořiďte si vybavení se „ ...


Seriál o hmoždinkách - Sprchový kout 10  fotek

Seriál o hmoždinkách - Sprchový kout

Sprchové kabiny jsou vyráběny v různých provedeních, ale jejich instalace se příliš neliší. Po umístění odpadu a vaničky se nejprve namontují stěnové ...


Sprchování jako relaxace s Idealrain Cube 2  fotek

Sprchování jako relaxace s Idealrain Cube

Sprchování je, kromě koupele, velmi příjemný způsob, jak relaxovat a zbavit se stresu, užít si odpočinek po dni plném povinností a úkolů. Voda stékají ...


Jak snadno na izolaci koupelny a sprchového koutu 11  fotek

Jak snadno na izolaci koupelny a sprchového koutu

Stavební konstrukce, které budou přicházet do kontaktu s vlhkostí nebo vodou, je nutné důkladně izolovat. Především se jedná o prostory, jako je ko ...


Opravujeme sprchu 8  fotek

Opravujeme sprchu

Každá oprava sprchy vyžaduje své. Důležité je znát materiál a prostředí, ve kterém opravená má sprcha fungovat. V koupelně je třeba dbát na to, aby ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
0
Reklamace vany Bette Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Paneláková koupelna svépomocí Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milan
0
instalace sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Nefunkční přepad vany Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
0
zápach z odpadu Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Válek Richard
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×