Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak postupovat při výměně starých oken za nová?

Jak postupovat při výměně starých oken za nová?

Čeká vás výměna starých oken za nová a nevíte, co všechno to pro vás znamená? Čtěte dál, vše se dozvíte. Rozhodnutí pořídit si nová okna by mělo předcházet zjišťování informací. Vyberte si dodavatele, který bude mít vaši plnou důvěru, odpoví na všechny otázky, zajistí servis a ideálně je nejen prodejcem, ale i výrobcem oken.

reklama

Jak postupovat při výměně oken?

Nejprve si vyberete materiál a barvu oken. Necháte si je zaměřit, podepíšete smlouvu a složíte zálohu. Domluvíte si termín výměny oken. Počítejte s tím, že samotná výměna zabere 1 den u bytu a 1-3 dny u rodinného domku. Není třeba se ale bát, že po celou dobu budete „bez oken“. Montážníci pracují postupně tak, aby přes noc byla ve všech otvorech okna.

Co udělat před výměnou oken?

Ještě než k vám montážníci přijdou, odstraňte z dosahu vše, co by mohlo k přijít k úhoně nebo čemu vadí prach. Nábytek zakryjte, co můžete odstěhovat, přeneste jinam. Počítejte s tím, že před oknem bude potřeba asi 1 metr volného prostoru. Je potřeba uvolnit přístupové cesty k oknům. Přístupové cesty si montážníci sami zakryjí, případně to můžete udělat nějakým pevnějším igelitem nebo kartónem, podobně jako když malujete.
Je dobré domluvit se předem s montážníky, kam se budou odkládat stará okna, případně stavební suť. Pokud si objednáte i likvidaci starých oken, budete muset řešit „kam s nimi“. Tuto službu si ale musíte objednat již ve smlouvě.

Co výměna oken obnáší?

Demontáž starých oken

Většinou se zničí a zlikvidují. Pokud je chcete zachovat, informujte o tom konzultanta už při podpisu smlouvy. Demontáž pak proběhne šetrněji. I při sebeopatrnější práci se ale může stát, že dojde k drobné škodě třeba na omítce. Počítejte s tím, není to úmyslné. Záleží na stavu omítky i tom, jak byla původní okna namontována. Když už jsou stará okna pryč, je na čase připravit otvor pro montáž nových oken. Možná budou potřeba drobné zednické práce, aby nová okna v otvoru dobře seděla. Počítejte s tím, že v této fázi se bude hodně prášit. S většími zednickými pracemi je třeba počítat u výměny starých špaletových oken, kde je demontáž a příprava otvoru náročnější.

Montáž nových oken

Konečně jste se dočkali. Teď už se osadí nová okna, parapety a sítě. Tedy pokud jste si je pořídili spolu s okny. Do připraveného otvoru se osadí okenní rám a v některých místech se podloží vhodnými podložkami. Vyrovná se, zaklínuje, v předepsaných vzdálenostech se připevní montážní kotvy. Připojovací spáru mezi rámem okna a ostěním se vyplní PUR pěnou. Takovou spáru je třeba zajistit také parozábranou, která ji ochrání před negativními vlivy vyplývajícími z průniku vlhkosti, vodních par a negativním vlivem UV záření.

Pak už se nasadí okenní křídla, zkontroluje funkčnost nových oken a jejich seřízení. Pokud jste si ve smlouvě objednali i zednické zapravení, i to montážníci provedou. Musíte počítat s tím, že na čerstvě upravené okolí oken nejde aplikovat nátěr interiérovou barvou. Vyčkejte po vyschnutí, tj. po 2 až 3 dnech.

K okenním křídlům mohou být nainstalovány žaluzie. Pak už následuje hrubý úklid a odklizení nečistot. Pracovníci pak zkontrolují funkčnost oken a provedení všech potřebných prací. Když je vše v pořádku, předá se zakázka a vy se můžete těšit z nových oken. Podepíšete předávací protokol, budete seznámeni se základy ovládání a údržby oken a máte o starost méně. Je dobré, pokud si necháte ukázat, jak se okna seřizují. Je to jednoduché a zvládnete to sami, ale musíte vědět jak na to, případně mít k ruce návod od výrobce oken.

Vice informací naleznete na www.vekra.cz.

Autor: Vekra (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Plastová, dřevěná nebo hliníková? Jaká okna vybrat? 3  fotek

Plastová, dřevěná nebo hliníková? Jaká okna vybrat?

Když přijde řeč na nová okna, první, co řeší většina stavebníků, je materiál. Plastová? Dřevěná? Hliníková? Z dřevohliníku? Možná vás to překvapí, ...


Výměna oken 5  fotek

Výměna oken

Výměna oken je nutná především ve starších bytových a rodinných domech, kde původní výplně již překonaly svoji plánovanou životnost. V rámci zaměře ...


Kdy se pustit do výměny oken? 4  fotek

Kdy se pustit do výměny oken?

Přemýšlíte o výměně oken, ale nevíte, zda se to vyplatí? Máte obavy, aby nová okna vydržela alespoň to, co ta stará? Podívejme se, jak okna vybírat ...


Péče o dřevěná okna od A do ZET 3  fotek

Péče o dřevěná okna od A do ZET

Okna si kupujeme na celý život. Investice do nich není malá, proto se o ně musíme dobře starat. Každý materiál vyžaduje jinou péči. Plastová okna s ...


Proč moderní okna potřebují údržbu 5  fotek

Proč moderní okna potřebují údržbu

Pokud jste si nová okna pořídili teprve nedávno, samozřejmě očekáváte, že budou dlouho bez problémů sloužit. Neměli byste ale zapomínat, že všechna ...


Kolik komor by mělo mít plastové okno? 3  fotek

Kolik komor by mělo mít plastové okno?

Okna jsou důležitou součástí každé stavby. Jejich výběru je třeba věnovat velkou pozornost. Úplně první, co uslyšíte, bude slovo komora. Kolik komo ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×