Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Habr: živý plot, který zdobí i v zimě

Habr: živý plot, který zdobí i v zimě

Habr je známý svým robustním růstem, díky kterému se výborně hodí pro použití v živém plotu. Sazenice nejsou drahé a poměrně rychle rostou. Při sázení však nezapomínejte ani na přídavek živin a hlavně vyberte správnou polohu, kde se vegetaci bude dařit.

reklama

Habr je velmi oblíbený nejen u chalup, ale také u nových rodinných domů, kde v hustší výsadbě poskytuje vynikající ochranu před zvídavými pohledy od okolí. Jeho poměrně bohatý vzrůst a zkřížené větve jsou základem pro krásný živý plot. Živé ploty z habru jsou navíc účelné i v zimě, neboť listy opadávají až s příchodem jara, kdy začnou rašit nové. Obrovskou výhodou habru je jeho nenáročnost, je to ideální živý plot i tam, kde došlo ke znečištění půdy stavební sutí nebo jiným odpadem při stavbě. Historie habru je velmi dlouhá, první zmínky o šlechtění pocházejí z období kolem roku 1880.

Co se týká polohy, pak nejvíce prospívá na středně těžkých půdách hlinitého typu, která je dobře zásobená živinami. Nevadí mu plné slunce ani částečný stín. Prospívá ale i na kamenitých nebo lehkých strukturách. Největší problémy jsou na velmi zamokřených, těžkých jílovitých půdách, kde většina zahradních rostlin, stromů a keřů neroste bez řádného odvodnění formou drenáže.

K výsadbě habru přistupujeme nejčastěji na podzim, když už listy nových rostlin zhnědnou. Před vysazením je řádně zalijeme, případně je můžeme dát i do nádoby s vodou na zhruba půl hodiny, aby kořeny a substrát řádně nasály vláhu. Jámu pro výsadbu vyplníme kvalitní kompostovou zeminou, kde jednotlivé sazenice umisťujeme v rozpětí zhruba 30 cm od sebe. Pokud chceme mít živý plot velmi hustý, rostliny nasadíme ještě více k sobě. Ne však méně než 20 cm. V průběhu činnosti zasypáváme kořenový systém exemplářů hlínou, kterou mírně sešlápneme. Pro zabránění růstu plevelů v prvních dvou letech použijeme mulčovací kůru nebo štěpku, ta pomůže také se zadržením vláhy a kyprosti půdy. Habr můžeme sázet zjara, a to hned, jakmile odtaje sníh. Jedině tak nové rostliny stihnout zakořenit ještě dřív, než přijdou období letních vyšších teplot a sucha.

Habr množíme semeny, ty se však vyskytují u rostlin, které jsou staré dvacet a více let. Plody dozrávají na podzim a oživnou až druhé jaro po dozrání. Spolehlivě naklíčí až tři čtvrtiny všech semen. Snazší metodou je hřížení, kdy větve připevníme k zemi a zasypeme trochou hlíny. Po čase můžeme pozorovat vznik nového kořenového systému. Na internetu jsou popsány i případy, kdy majitel živého plotu získal sazenice tím, že si opatřil rostliny, které vyrostly volně v lese vedle starších rostlin. Řízkování u habru je velice obtížné, není však úplně nemožné.

V době jarního nalévání pupenů dochází nejčastěji k napadení habrů hálčivcem, což je malý roztoč. Napadení bezpečně poznáme až u vyvinutých listů, které jsou různě zkroucené až varhánkovité a především mají tmavší barvu než olistění, kde k napadení ještě nedošlo. Nejúčinnější je postřik přípravkem proti roztočům právě v době rašení listů zjara. Poškození listů okusem způsobuje píďalka nebo štětconoš. Velkým problémem je napadení habru padlím bukovým, projevujícím se bílými až šedavými povlaky na listech. Tato houbová choroba je příčinou rezavění až hnědnutí listů, zakrnění rostliny a předčasného ukončení vegetace.

Velmi důležitá je prevence, na kterou myslíme již při sázení nových rostlin. Snažíme se vybírat slunná místa na propustné půdě v místech, kde nejsou agresivní povětrnostní podmínky, které k rozvoji této nemoci napomáhají. V teplých a velmi deštivých obdobích se obecně houbovým chorobám velmi dobře daří. I při slabém výskytu musíme začít s postřiky a následně je systematicky provádíme při nasazování poupat a vývinu listů v jarním období. Tuto vleklou chorobu dobře likviduje některý ze sirnatých kontaktních fungicidů. U habrů jsou také známy případy poškození kořenového systému infekcí václavek. Velmi závažné je nektriové usychání, zapříčiněné drobnými houbami hlívěnkami, což vede k náhlému usychání celých větví. Postřiky v tomto případě nejsou účinné, jedinou prevencí je sázení na místo, kde celý živý plot po dešti rychle osychá. Jedině tak nedochází k rozvoji hub a plísní.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak stříhat živý plot 35  fotek

Jak stříhat živý plot

Živý plot je velmi praktickou součástí zahrady. V létě s radostí využijete jeho stín a celoročně vám poskytne úkryt před zraky zvědavců. Abyste se ...


Živý plot potřebuje šikovné nůžky 5  fotek

Živý plot potřebuje šikovné nůžky

Ještě před koncem léta jste živému plotu kolem zahrady pořídili nový sestřih, který obdivují kolemjdoucí i vaši přátelé. Vy ale po té dřině s ručními ...


Sklizeň zeleniny ze zahrádky na konci zimy

Pokud jste si na zahrádce koncem léta nebo během podzimu vysadili tu správnou zeleninu, které nevadí sníh ani mráz, můžete mít ještě i začátkem března ...

Zimní spánek nářadí 16  fotek

Zimní spánek nářadí

Nejen chalupa se musí na podzim zazimovat. Ať už kutíte na chatě, chalupě nebo u domku, na podzim je potřeba uložit zahradní nářadí tak, aby bylo v ...


Údržba živého plotu je především o správném střihu 5  fotek

Údržba živého plotu je především o správném střihu

Údržba živého plotu nespočívá pouze v jednom sestříhání. Živý plot upravujte vícekrát ročně, závisí to také na jeho druhovém složení a výšce přírůs ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Hortenzie velkolistá - špatné hnojivo Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×