Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba dekorativní osvětlení z bavlnky a lepidla

Výroba dekorativní osvětlení z bavlnky a lepidla

Vánoční světýlka, ozdobné svítící řetězy, svíčky, lampičky. Na pultech obchodů na nás svítí a blikají již od poloviny září. Přesto někdo touží mít lampičky naprosto originální ve speciální barvě, aby mu ladily k výzdobě pokoje či stromku. Pak není nic jednoduššího, než si vánoční světýlka vytvořit. S naším návodem není nic jednoduššího. A zapojit do výroby můžete i děti.

reklama

Co bude na výrobu lampiček potřeba:

  • nafukovací balónky
  • koupený světelný řetěz (stačí 10 lampiček)
  • bavlnku či vlnu
  • nůžky
  • kvalitní lepidlo
  • misku
  • vodu
  • štětec
  • tavnou pistoli

Výroba lampiček je jednoduchá:

1. Nafouknout balónky

Pokud doma nemáte dostatečnou zásobu nafukovacích balónků, kupte je. Ovšem počítejte s tím, že všechny zničíte. Takže jestli se děti dožadují hry s nafouknutým balónkem, kupte raději větší balení. Balónky nafoukněte do takové velikosti, jak velké chcete mít kouličky kolem světýlek, v počtu tolik kusů, kolik je na řetězu žárovek. Konec pečlivě zavažte, aby z balónku neutíkal během tvoření vzduch.

2. Výběr lepidla

Na tuto práci potřebujete lepidlo univerzální, nejlépe vhodné pro domácnost, školu i dílnu. Takové, které umí slepit papír, dřevo i třeba kůži. Tedy vhodné na lepení savých materiálů. Jedničkou na trhu je v tomto případě Herkules. Vhodné je dle normy ČSN EN 71-3 i pro lepení v hračkářském průmyslu, tedy nezávadné pro děti.

3. Příprava lepidlové lázně

Lepidlo nalijeme do misky a naředíme v poměru cca 1:1 s vodou. Důkladně promícháme. Není potřeba pracovat s původní koncentrací, Herkules má natolik výborné lepící vlastnosti, že zvládne stejnou práci i naředěný.

Nyní lze pracovat dvojím způsobem. Buď si odstřihnete pořádný kus bavlny a tu ponoříte do lepidlového roztoku, nebo ponoříte jen část vlákna a při postupující práci ho budete skrz lepidlo protahovat.
Nyní je potřeba nafouknutý balónek lepkavým vláknem omotat. Motejte tak, aby vznikající síť byla rovnoměrná. Jste-li s výsledkem spokojeni, konec vlákna ustřihněte a schovejte pod nejbližší křížení. Nechte dokonale uschnout.

Pokud jsou vlákna opravdu dobře zaschlá, můžete přejít k odstraňování balónků. Každý balónek nejdřív propíchněte, nebo do něj střihněte malými nůžkami. Protože balónky jsou málo nafouklé, velký "bum" se vám nepodaří. Balónky se poté samy vyfouknout a odlepí od krajů. Velkou pinzetou splasklý balónek vyjměte z kouličky. Pracujte opatrně, ať si korpus nepoškodíte či nezdeformujete.

Kouličky navlékněte na žárovky světýlek, aby nesklouzly, přichyťte je tavnou pistolí za okraj. Nechte tavnou hmotu důkladně zaschnout a pokračujte stejným způsobem u další kouličky.
Pokud máte stromek či výzdobu pokoje laděnou do barvy, vyrobte si i lampičky v požadovaném odstínu. Fantazii se meze nekladou. Kdo má rád třpytky, může ještě mokré kouličky posypat glitry a nechat zaschnout. Nebo můžete udělat duhový světelný řetěz, pokud uděláte každou kouličku jinak barevnou. Lze si také pohrát s velikostmi kouliček. Zajímavý řetěz vznikne střídáním větší a menší kouličky.

Více o použitém lepidle Herkules se dočtete na www.druchema.cz nebo přímo na stránkách www.herkules-lepidlo.cz, kde navíc posbíráte další inspiraci ke svému tvoření.

Autor: Druchema (text a foto)

Související články

Adventní svícen vyrobíte za hodinu 8  fotek

Adventní svícen vyrobíte za hodinu

Vánoce si bez adventního svícnu neumím představit. Každý rok jsem očesala tůji nebo smrk rodčiům na zahradě, abych měla zelený živý věnec. Po vánoc ...


Lepidlo, které baví! Herkules Mizím zajistí zábavu i funkčnost 2  fotek

Lepidlo, které baví! Herkules Mizím zajistí zábavu i funkčnost

Pokud si říkáte, že lepení a práce s lepidlem je nuda, novinka Herkules Mizím vás přesvědčí o opaku. S ním se totiž nebudete těšit jen na finální v ...


Malovaná konev 8  fotek

Malovaná konev

Konev na zalévání nemusí být nutně jen umělohmotná nádoba, i když v různobarevném provedení. Co takhle vyrobit si dekoraci, kterou můžete upotřebit ...


Stojan na tužky z recyklovaného materiálu 8  fotek

Stojan na tužky z recyklovaného materiálu

Na pracovním stole by měl být pořádek, aby se lépe pracovalo. Psací potřeby by měly být vždy šikovně po ruce a nejlépe i přehledně roztříděné. poku ...


Věšák na klíče 11  fotek

Věšák na klíče

Věšák na klíče je nezbytnou součástí každé předsíně. Chybí-li nám, nebo nejsme–li s tím dosavadním spokojeni, můžeme vše změnit. Vyrobme si věšáček na ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×