Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vysavač Scheppach HD2p - pro dílnu i domácnost

Vysavač Scheppach HD2p - pro dílnu i domácnost
Jde o univerzálního pomocníka pro celou domácnost. Vypadá jako trochu hranatý vysavač bez koleček. Umí toho ale více. Postrádáte u něj hadici a nástavce? Nebojte, nikdo vás neošidil. Vše se skrývá uvnitř. V malém kompaktním těle se skrývá dostatečný výkon a také veškeré potřebné příslušenství. To znamená dvoumetrová hadice, kabel a tři koncovky.
reklama

Příslušenství v kompaktním těle

Vše, co potřebujeme, je schováno v těle vysavače včetně přívodní šnůry, takže stačí popadnout za držák a máme s sebou vše, co pro odsávání potřebujeme. Systém nemá hubici a tak nám odpadá velký nepružný díl na uskladnění. Rukojeť, stejně jako jediný spínač, jsou zapuštěny do těla a nikde nepřečnívají a nepřekáží. Spínač vlastně trochu ano, ale jen tak, aby bylo možné ho zapnout ťuknutím nohy, máme-li ruce plné nářadí.

Vše, co chytrý vysavač potřebuje, má schováno v sobě. Dva metry dlouhou hadici ve víku a nástavce v ostatních vnitřních úložných prostorech. Tam se pohodlně vejde i dostatečně dlouhý přívodní kabel nebo drobné nářadí. Základní hrdlo není příliš zúžené, takže bez používání nástavců vysaje i větší nečistoty. Díky hranatému tvaru, integrovanému příslušenství a malé výšce se snadno vejde například pod pracovní stůl nebo do police.

Tři užitečné koncovky

Příslušenství schované v těle se, jak už jsem napsal, skládá z hadice a tří koncovek. Každá je na něco jiného: První, kónická, na odsávání a nafukování, druhá, zúžená a placatá, na vysoký výkon do úzkého prostoru nebo mezery a třetí na vrtání, která sama pod tlakem drží na stěně. Ta je opravdu velmi užitečná.

Kabel jako u Rainbow

Nedávno jsem sousedovi odkýval, že aby dostal sadu nožů nebo deku, už nevím, utratím hodinu života a nechám si předvést kvalitní vysavač v ceně ojetého automobilu. Po všech superlativech, která jsem se dozvěděl, jsem se zeptal, proč tak drahý a kvalitní vysavač nemá samonavíjecí kabel. Odpovědí zkušené prodejní agentky, která se nám snažila dokázat, že žijeme v domácnosti spolu s miliardou virů a bakterií, bylo, že samonavíjení se může rozbít a to by nebylo dobrou vizitkou tak kvalitního stroje. Na obyčejné šňůře omotané kolem těla vysavače se nemá co rozbít. Nad logikou takové krystalické myšlenky nezbylo než kývnout.

Vzpomenul jsem si na to při tomto testíku.Scheppach HD2p má vlastně stejně nerozbitný systém přívodního kabelu jako proslulá drahá značka a to za podstatně nižší cenu. Ten se, stejně jako hadice a nástavce, vejde do těla vysavače. Aby nebyl skřípnutý, má ve víku vhodné vybrání.

Test síly

To bychom totiž ani nebyli my, kdybychom si nějaký testík nevymysleli. Dělá se to tak se silnými předraženými vysavači nabízenými podomním prodejem. Když vám je předvádí, přesvědčivě demonstrují jejich výkon tím, že je vysavač připláclý a drží na dveřích.

Zajímalo mě, kolik by vlastně hadice u stroje od Scheppachu nesla. Sací vrtací nástavec je šikovný plastový výlisek. Podtlakem drží na stěně a strhává do hubice prach a nečistoty z vrtání. Nemá však žádné pryžové těsnění, které by mu kontakt s materiálem ulehčovalo. Udrží se i na hodně nerovném povrchu.

Zkoušíme s kamarádem kanystr s nemrznoucí směsí. Začínáme od dvou litrů a postupně přidáváme. Kanystr je na 5 litrů nemrznoucí směsi do ostřikovačů a na konci testu je plný, tedy cca 5 kg. Nástavec jej s uzavřeným sacím otvorem udrží, bez jeho ucpání je to o kilo méně. Nevím, jestli jsem přesvědčil vás o jeho sacím výkonu, sebe ale rozhodně.

Kde nám pomůže

Každý nemáme dílnu, kde můžeme vrtat, řezat, brousit a jednou za čas zamést. Někdy se prostě musí dělat i v bytě a za plného provozu. To je čas sáhnout pro vysavač od Scheppachu.

Snadno jej připojíme k většině odsávání elektrického nářadí, jako jsou hoblíky, přímočaré a stolní pily, stejně tak pokosové nebo ruční okružní. Velmi užitečný je jeho sací výkon u jemného prachu, ten využijeme u vibrační i pásové brusky. Využijeme ho i při vrtání v dílně nebo do stěny v bytě. Dobrý je i na montáže, při broušení sádrokartonu nebo například k vyluxování auta.

Můžeme namítnout: „Vždyť ale doma máme přece vysavač!“. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je lepší pro zachování tepla rodinného krbu na domácí vysavač moc nesahat. Především si jej nepůjčovat do dílny. Domácí vysavač bývá často velmi rozmazlený a choulostivý, a pak na vás žaluje, obzvlášť když jej zapomenete vysypat a zápůjčku tak zamaskovat.

Proto je lépe mít svůj. Vysajeme s ním jak jemný prach, tak i větší a hrubé kusy nečistot, nebo piliny, které by mohly náš domácí zhýčkaný vysavač poškodit. Plátěný sáček jde snadno vyndat, drží jej jenom pružinová spojka.

Před několika lety přišel Bosch s podobnou mašinkou pod jménem Ventaro. Měla však krátkou hadici a nebylo s ní možné vrtat ve výšce očí, aniž by si ji člověk podložil. V sadě u ní byla i jednoduchá vibrační bruska na vzduch. Její cena se i nyní pohybuje pod hranicí čtyř tisíc korun. Cena Scheppachu, ale bez brusky, je o polovinu menší.

Nádech a … výdech

Mimo opravdu příjemný kompaktní rozměr patří mezi užitečné přednosti stroje to, že je velmi pyšný. Umí se nafukovat i vyfukovat.

K tomu, abychom sací sílu otočili, postačí přehození hadice na výdech na druhé straně. Původní sání uzavřeme filtrem z druhé strany a je to. Vysavač tak umí vysávat i nafukovat. Hadice je přehozená za 20 vteřin. To oceníme zejména v létě. Snadno tak nafoukneme matraci, bazén, člun nebo jiné hračky do vody.

Ošizená ale není ani domácnost. Přijela návštěva a nemá kde spát? Mnozí to poměrně pohodlně řeší nafukovacími matracemi. Co je na nich ale otravné, je zdlouhavé nafukovaní. Pusou to trvá cca dvacet minut a snadno se vám z toho může zamotat hlava. Můžete si k nim koupit malý kompresor nebo využít námi testovaný vysavač. Stačí otočit chod, přehozením hadice se z něj stane velká motorová pumpička. To nás inspirovalo k druhému testu.

Matrace nafouknutá za necelé 4 minuty

Nasadit hadici na druhou stranu, zapnout do zásuvky. Nandat nástavec se zúženým hrdlem, zkontrolovat hodiny a jdeme na to. Velká matrace, jeden a půl lůžka při výšce cca 25 cm trvala necelé čtyři minutky a nikomu, ani krabičce od Scheppachu, se z toho hlava nemotala. A to na ní ještě poskakovala neposlušná holčička od kamaráda.

Výsledek testu

Nebudu zde tvrdit, že jde o stavební vysavač na suť, prach a nečistoty, ani vodník, který vše vyčistí a prach utopí. Jde o univerzálního pomocníka, který poslouží doma, v dílně nebo na montáži. Zpracování je dobré. Stroj je jednoduchý a není mu moc jak ublížit. I cena je příznivá. Jako velkou výhodu při pořízení bych viděl čistotu při práci a konec tahanic o domácí vysavač.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Čerpadlo Neptun od ELPUMPS se nebojí ani septiku 19  fotek

Čerpadlo Neptun od ELPUMPS se nebojí ani septiku

Úklid po velkých deštích často obnáší odčerpat část vody z jezírka nebo zahradního rybníčku. Také septik by potřeboval odlehčit, studna vyčistit, j ...


Pila Divar 55 - tři pily v jedné

Není pila jako pila, každá má jiné využití. Pokud nechcete mít dílnu přeplněnou různými typy, stačí si správně vybrat. Ponorná pila Woodster Divar 55 ...

Kompresor Scheppach - plíce plné vzduchu 29  fotek

Kompresor Scheppach - plíce plné vzduchu

Člun, matrace, míče, kola od auta či kola nebo motorky, náklaďáku nebo traktoru. Spaní pro sousedy i stříkací pistole. Zbavení se prachu i nečistot ...


Divar 55 - ponorná pila pro každého 9  fotek

Divar 55 - ponorná pila pro každého

Možnost nařezat si přesně deskový materiál na požadovaný rozměr je většinou ten poslední krůček ke kutilské nezávislosti na hobbyprodejnách a dřevopro ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×