Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vysazujeme opadavé i stálezelené listnáče

Vysazujeme opadavé i stálezelené listnáče

Listnaté stromy a keře změní charakter vaší zahrady. Na rozdíl od jehličnanů nepůsobí chmurným a vážným dojmem, ale naopak prosvětlují celé prostředí. Najdete mezi nimi druhy vhodné pro živý plot, obruby a záhony, některými kultivary zakryjete nepěkná místa zahrady, jiné dokáží nahradit trávník či popínavé rostliny. Proto vám doporučíme, jak si vybrat vhodné kandidáty na vaši zahradu.

reklama

Opadavé listnaté stromy a keře

Opadavé listnaté stromy tvoří rozložité koruny, proto se hodí do opravdu velkých zahrad. Jsou pak jejich skutečnou okrasou a vašim dětem i vnukům poskytnou dostatek stínu. Při výběru je nejdůležitější znalost velikosti dorostlého stromu, abyste mu mohli zajistit v zahradě dostatečný prostor. Širší uplatnění mají v zahradách opadavé listnaté keře – většinou se jedná o solitéry či část volných skupin. Nejvyššími velikány mezi keři jsou javor dlanitolistý, tamaryšek a dřín. Střední výšky se dorůstají zlatice, kalina, pámelník, ptačí zob, komule, vilín i pivoňka. Doplnit je můžete keři nižšího vzrůstu – hortenzií, kdoulovcem, dřišťálem, čilimníkem i zimolezem.

Tipy na nejhezčí opadavé keře

Šácholan

U nás je nejoblíbenější šácholan Soulangeův, který kvete v květnu nádhernými bílorůžovými květy. Solitérní rostlina vyžaduje výsluní, ochranu před ranním sluncem a velmi výživnou půdu.

Hortenzie

Opadavé keře si žádají kyselou půdu s dostatečným množstvím vody. Uvítají polostín a chráněné stanoviště. Naopak jim nevadí znečištěné ovzduší. Za péči vás odmění bílými květy a na podzim vybarví listy do červenohněda.

Kalina

Podmanivé keře s velkým bílým květenstvím vyžadují výživnou a hlubokou půdu. Méně náročná je odrůda Kalina tušalaj, která se dorůstá až 3 metrů, zatímco Kalina Carlesiova patří k nejnižším kalinám a roste velmi pomalu. Květy kaliny voní po karafiátech a její listy na podzim nádherně zčervenají.

Stálezelené listnaté keře

Stálezelené listnáče pocházejí z teplejších a vlhčích oblastí, proto je pro ně zvlášť důležité vhodné stanoviště. Vyhovují jim místa u severních stran budov a stanoviště poblíž jehličnanů, které je během poledne ochrání před sluncem. „Pokud nastala suchá zima, je třeba rostliny, které stále vegetují, hlídat, aby neschly. Tento problém se typicky týká právě stálezelených jehličnanů a listnáčů,“ dodává Václav Mařík jr., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha. I v zimě vyžadují mnoho vláhy – někteří pěstitelé se mylně domnívají, že keře zmrzly, ale ony „jenom“ usychají. Na podzim a před zimou je proto nutné provést důkladnou zálivku, přidat ke kořenům kompost a nahrnout listí je kořenům keře.

Stálezelené listnáče se nehodí k listnáčům opadavým, vysazují se tedy jako solitéry, v samostatných skupinách nebo s jehličnany. Svědčí jim blízkost budov, protože jsou náchylné vůči větru, a perfektně zapadnou také do živých plotů. Nízké druhy jsou schopné vytvořit husté porosty a nahradit tak trávník.

Tipy na nejhezčí stálezelené listnaté keře

Hlohyně

Malebný hustý trnitý keř se dorůstá výšky 1,5 metru. Jeho květy se podobají hlohu a na podzim se nápaditě zbarví díky spoustě rumělkově červených malviček. Živý plot z hlohyně je zcela nepropustný.

Dřišťál

Husté keře dřišťálu mají žluté až oranžové květy a na podzim zdobí zahrady svými tmavými, modře ojíněnými bobulemi. Některé kultivary se pak zbarvují dočervena, například dřišťál Thunbergův. Vysazují se většinou po skupinách a mezi dřišťály najdete i nízké kultivary vhodné do skalek.

Brslen

Nejotužilejší a nejvhodnější pro zahrádky v našich podmínkách je druh brslen Fortunův. Poléhavý keřík se dobře zachytí na stromech, drsných zdech i kamenech. Skvěle se vyjímá na skalce, dokáže nahradit trávník, ale supluje i popínavé rostliny.

Autor: Flos (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak na rozkvetlou zahradu i v říjnu? 4  fotek

Jak na rozkvetlou zahradu i v říjnu?

V říjnu často poklesnou noční teploty pod bod mrazu, což znamená definitivní konec kvetoucí krásy letniček. Z květin však zahradu ozdobí svými květ ...


Podzimní květinové dekorace 10  fotek

Podzimní květinové dekorace

Podzim vám ještě dopřává slunečné dny, kdy můžete chodit na vycházky do přírody. Až je vystřídá chladno, mlhy a plískanice a zůstanete doma, budete ...


Podzimní strašidýlko 17  fotek

Podzimní strašidýlko

Babí léto se už definitivně rozloučilo a vy přemýšlíte, jak zabavit děti v deštivých dnech? Pokud jste si na poli našli kukuřici s neporušenými listy, ...


Návod na výrobu Rohu hojnosti, barevné podzimní dekorace, která vaší domácnost ochrání před podzimním nečasem 11  fotek

Návod na výrobu Rohu hojnosti, barevné podzimní dekorace, která vaší domácnost ochrání před podzimním nečasem

S přicházejícím podzimem se zkracují dny a večery jsou stále delší. Úroda je sklizena a s vděkem vzpomínáme na vše, co nám příroda nadělila. Ještě dří ...


Podzimní srdíčko 9  fotek

Podzimní srdíčko

Přinesme si kousek současné krásné podzimní poezie domů. Inspiraci najdeme při procházce v přírodě, při níž si nasbíráme suché popínavé rostliny, mech ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
Jaký zvolit rychlestoucí plot? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petra
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×