reklama

Vysazujeme opadavé i stálezelené listnáče

Listnaté stromy a keře změní charakter vaší zahrady. Na rozdíl od jehličnanů nepůsobí chmurným a vážným dojmem, ale naopak prosvětlují celé prostředí. Najdete mezi nimi druhy vhodné pro živý plot, obruby a záhony, některými kultivary zakryjete nepěkná místa zahrady, jiné dokáží nahradit trávník či popínavé rostliny. Proto vám doporučíme, jak si vybrat vhodné kandidáty na vaši zahradu.

Vysazujeme opadavé i stálezelené listnáče

Opadavé listnaté stromy a keře

Opadavé listnaté stromy tvoří rozložité koruny, proto se hodí do opravdu velkých zahrad. Jsou pak jejich skutečnou okrasou a vašim dětem i vnukům poskytnou dostatek stínu. Při výběru je nejdůležitější znalost velikosti dorostlého stromu, abyste mu mohli zajistit v zahradě dostatečný prostor. Širší uplatnění mají v zahradách opadavé listnaté keře – většinou se jedná o solitéry či část volných skupin. Nejvyššími velikány mezi keři jsou javor dlanitolistý, tamaryšek a dřín. Střední výšky se dorůstají zlatice, kalina, pámelník, ptačí zob, komule, vilín i pivoňka. Doplnit je můžete keři nižšího vzrůstu – hortenzií, kdoulovcem, dřišťálem, čilimníkem i zimolezem.

Hortenzie
Hortenzie

Tipy na nejhezčí opadavé keře

Šácholan

U nás je nejoblíbenější šácholan Soulangeův, který kvete v květnu nádhernými bílorůžovými květy. Solitérní rostlina vyžaduje výsluní, ochranu před ranním sluncem a velmi výživnou půdu.

Hortenzie

Opadavé keře si žádají kyselou půdu s dostatečným množstvím vody. Uvítají polostín a chráněné stanoviště. Naopak jim nevadí znečištěné ovzduší. Za péči vás odmění bílými květy a na podzim vybarví listy do červenohněda.

Kalina

Podmanivé keře s velkým bílým květenstvím vyžadují výživnou a hlubokou půdu. Méně náročná je odrůda Kalina tušalaj, která se dorůstá až 3 metrů, zatímco Kalina Carlesiova patří k nejnižším kalinám a roste velmi pomalu. Květy kaliny voní po karafiátech a její listy na podzim nádherně zčervenají.

Kalina
Kalina

Stálezelené listnaté keře

Stálezelené listnáče pocházejí z teplejších a vlhčích oblastí, proto je pro ně zvlášť důležité vhodné stanoviště. Vyhovují jim místa u severních stran budov a stanoviště poblíž jehličnanů, které je během poledne ochrání před sluncem. „Pokud nastala suchá zima, je třeba rostliny, které stále vegetují, hlídat, aby neschly. Tento problém se typicky týká právě stálezelených jehličnanů a listnáčů,“ dodává Václav Mařík jr., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha. I v zimě vyžadují mnoho vláhy – někteří pěstitelé se mylně domnívají, že keře zmrzly, ale ony „jenom“ usychají. Na podzim a před zimou je proto nutné provést důkladnou zálivku, přidat ke kořenům kompost a nahrnout listí je kořenům keře.

Stálezelené listnáče se nehodí k listnáčům opadavým, vysazují se tedy jako solitéry, v samostatných skupinách nebo s jehličnany. Svědčí jim blízkost budov, protože jsou náchylné vůči větru, a perfektně zapadnou také do živých plotů. Nízké druhy jsou schopné vytvořit husté porosty a nahradit tak trávník.

Hlohyně
Hlohyně

Tipy na nejhezčí stálezelené listnaté keře

Hlohyně

Malebný hustý trnitý keř se dorůstá výšky 1,5 metru. Jeho květy se podobají hlohu a na podzim se nápaditě zbarví díky spoustě rumělkově červených malviček. Živý plot z hlohyně je zcela nepropustný.

Dřišťál

Husté keře dřišťálu mají žluté až oranžové květy a na podzim zdobí zahrady svými tmavými, modře ojíněnými bobulemi. Některé kultivary se pak zbarvují dočervena, například dřišťál Thunbergův. Vysazují se většinou po skupinách a mezi dřišťály najdete i nízké kultivary vhodné do skalek.

Brslen

Nejotužilejší a nejvhodnější pro zahrádky v našich podmínkách je druh brslen Fortunův. Poléhavý keřík se dobře zachytí na stromech, drsných zdech i kamenech. Skvěle se vyjímá na skalce, dokáže nahradit trávník, ale supluje i popínavé rostliny.

Publikováno: 5. 11. 2018, Autor: Flos (text a foto), Profil autora: Redakce