Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vysokorychlostní frézou se můžete pustit i do výroby halloweenské dýně

Vysokorychlostní frézou se můžete pustit i do výroby halloweenské dýně

Barevné dýně jsou dekorací zahrad, dvorků i zápraží. Pokud vyrobíte z halloweenské dýně lucerničky, vyniknou i ve tmě, rozveselí okno, ozáří příchozím cestičku k domu, nebo mihotavý plamínek příjemně osvětlí zádveří. Někteří z nás si pamatují, že jsme kdysi jako děti na podzim vytvářeli svítící strašidla z řepy.

reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • tykve, dýně, nebo cukrovou řepu
 • čajovou nebo jinou vhodnou svíčku
 • podložku (talíř)
 • tužku

Nářadí

 • frézku ze setu Dremel 300 Series
 • lžíci nebo vykrajovátko na meloun
 • případně malý ostrý nůž

Dýně a tykve jsou ale po všech stránkách zdobnější a také voňavější a dokonale barevně ladí s plody, kterých nám podzim nabízí plnou náruč. Jestli jste je již vyřezávali nožem, vyzkoušejte třeba maličkou vysokorychlostní frézu (například ze setu Dremel 300 Series), když ji svému kutilovi vrátíte čistou, jistě vám ji rád půjčí, nebo opačně – pořiďte mu ji třeba jako dárek – v domácí dílně šikovného pomocníka využije po všech stránkách.

Postup

 1. Vezměte si pár dýní, tykví a tužku. Na tykev lehce nakreslete vzor, který budete vyřezávat. Pokud se vám povedl, na tužku při obtahování kresby přitlačte, aby byl dekor dobře vidět.

 2. Na nástavec nasaďte vysokorychlostní frézu 193 a odřízněte vrchní část dýně. Poté dýni nakloňte na bok a lžící z ní opatrně vydloubejte semena a rovněž podstatnou část dřeně.

 3. Frézkou precizně vyřízněte předkreslené tvary. V místě oblin a rohů pracujte pokud možno opatrně, aby výsledkem vašeho snažení bylo úhledné dílo.

 4. Po dokončení práce do dýně vložte čajovou nebo jinou vhodnou svíčku. Pokud je dýně dostatečně velká, aby plamínek svíčky nepřipaloval dužinu, můžete vrchní otvor zakrýt odstraněnou „čepičkou“.

Pepův tip

Pracujte pomalu a opatrně, abyste do dřeně nezajeli moc hluboko a nepoškodili zevnitř vnější slupku. Svítící dýně se dobře vyjímá nejen sama o sobě, usazená třeba pod stromem v zšeřelé zahradě, ale dobře působí ve skupině plodů různých barev, tvarů a velikostí. Z vydlabané dřeně můžete uvařit polévku, přidat ji do rizota, upéct koláč nebo z ní připravit marmeládu.

Připraveno ve spolupráci se značkou Dremel.

Autor: Elena a Dremel (text), Dremel (realizace a foto)

Související články

Lamelovací fréza 21  fotek

Lamelovací fréza

Spojování pomocí lamelovací frézy je moderní, rychlá a přesná technologie pro spojování dřeva a dřevěných materiálů, spárovkových a konstrukčních dese ...


Dýňový tygr 5  fotek

Dýňový tygr

Dýňová strašidla začínají zabydlovat zahrádky a jeden z našich čtenářů se pochlubil svým výtvorem. Je parádní, takže se o ukázku rádi podělíme.


Dýně nemusí vždy strašit 21  fotek

Dýně nemusí vždy strašit

Měli jste letos velkou úrodu dýní a nechcete mít zahradu plnou strašidel? Tak si zkuste vyřezat třeba motýla nebo brontosaura. A pro ty, kdo si na slo ...


Dýně zdobí, nestraší 3  fotek

Dýně zdobí, nestraší

O tom, že plody podzimu jsou velmi dekorativní nejen pro své teplé barvy a pěkné tvary, není pochyb. Jestli se vám nebo vašim dětem povedla vyřezat pě ...


Na strašidla použijte pistoli 11  fotek

Na strašidla použijte pistoli

Nelekejte se, nechceme, abyste strašidýlka, která se vám objeví u vrátek, zaháněli střelnou zbraní. Naopak. Pokud i vaše děti podlehly této u nás pomě ...


Marmeláda a polévka z dýně 1  fotek

Marmeláda a polévka z dýně

Mlsným jazykům a hospodyňkám, kterým je líto dužinu dýně jen tak odložit na kompost, přinášíme tip na marmeládu a polévku z dýně.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×