Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Využití dešťové vody I.

Využití dešťové vody I.

Neustálý nárůst poplatků spojených se zásobováním obyvatelstva pitnou vodou a odvodem vod odpadních pomáhá návratu k tradičnímu způsobu využívání nejsnáze dostupné vody – vody srážkové. Nejeden zahrádkář používá srážkovou vodu k závlahám, velký boom však v posledním desetiletí zaznamenalo využívání dešťových vod přímo v domácnostech.

reklama

Na co lze srážkovou vodu využít?

Spotřeba vody v domácnosti je asi 130 litrů na osobu a den a procentuální rozdělení jednotlivých činností je vidět v grafu na obrázku 1. Srážkovou vodou lze nahradit spotřebu pitné vody do výše přibližně 50 %, pro všechny činnosti v pravé části grafu. Je naprosto zbytečné splachovat toalety vodou pitnou, podobně i úklid včetně praní prádla a zavlažování zahrady lze realizovat vodou nepitnou.

Plastové akumulační nádrže

Vodu můžeme shromažďovat a uchovávat v nádržích z různých materiálů. Na trhu najedeme nádrže ocelové, betonové, sklolaminátové či plastové (hlavně polyethylenové). Právě plastové nádrže jsou velice oblíbené vzhledem k příznivé váze a tedy snadné manipulaci. Jejich instalace nevyžaduje tolik stavebních prací a také jejich údržba a kontrola je výrazně jednodušší než u jiných materiálů. Pro využití dešťové vody se využívají jak nadzemní sezonní nádrže, tak nádrže podzemní. Ty jsou vhodné i pro využití dešťové vody v domě. Instalují se do nezámrzné hloubky a je tedy možné je využívat po celý rok.

Plastové nádrže bezešvé, tedy monolitické, mají vyšší kruhovou pevnost a jsou tak vhodnější na uložení do země. Odolávají mnohem větším tlakům zeminy a mohou být pojížděny osobními automobily.

Charakteristika jednotlivých typů nádrží:

Nadzemní nádrže:

 • Sezonní - využitelné jen v části roku (jaro – podzim)
 • Snadný přístup a jednodušší údržba
 • Voda v nadzemních nádržích snadněji podléhá zkáze díky teplotním vlivům a světlu
 • I u nadzemních nádrží je nezbytné filtrační zařízení, které zabraňuje vniku mechanických nečistot
 • Není potřeba instalovat čerpadlo – pouze gravitační napojení zahradní hadice přes kohout (pak nelze využívat v domácnosti)
  • Podzemní nádrže:

   • V nezámrzné hloubce (od 0,8 m pod terénem) – možnost celoročního využití
   • Výrazně nižší kazivost vody
   • Podzemní nádrže mají poměrně stálou teplotu okolo 10 °C v hloubce 1 m pod terénem. Proto nedochází ke zkáze akumulované vody a je možné ji celoročně využívat.
   • Nutnost čerpání vody

   Vše o využití dešťové vody, instalaci i rady a návody najdete na www.glynwed.cz.

   Autor: Glynwed (text a foto)

   Klíčová slova:


   Související články

   Sběr dešťové vody do sudů a nádrží 6  fotek

   Sběr dešťové vody do sudů a nádrží

   Sběr dešťové vody používají nejčastěji zahrádkáři, které potřebují vláhu pro svoje rostliny i v dobách déletrvajících dob sucha. A tak kolem chat a ...


   Využití dešťové vody II. - instalace nádrže 6  fotek

   Využití dešťové vody II. - instalace nádrže

   Instalace nádrže začíná výkopem a následným štěrkopískovým podsypem. Na něj je následně uložena nádrž. Poté je napojen nátok, bezpečnostní přeliv a po ...


   Velká prázdninová akce 6  fotek

   Velká prázdninová akce

   Společnost Glynwed pro vás připravila velkou prázdninovou akci. Ke každé zakoupené aukumulační nádrži na dešťovou vodu Columbus získáváte poukaz na ro ...


   Jak ušetřit za vodu 8  fotek

   Jak ušetřit za vodu

   O tom, že je voda bohatství, nepochybují jen na Sahaře. I u nás je už teď drahá. Kdo umí tu z kohoutku nahradit třeba vodou dešťovou, šetří svou kapsu ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×