Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vyžínač Power Plus zvládne odstranit trávu kolem plotu i ve špatně přístupném terénu

Vyžínač Power Plus zvládne odstranit trávu kolem plotu i ve špatně přístupném terénu

Zahrada je naší chloubou i okrasou zároveň. Vyžaduje však velkou péči, především sekání trávy je pak téměř nikdy nekončící činnost. Na velké plochy využijeme sekačku, na úpravu menších a špatně dostupných částí zahrady použijeme raději vyžínač. Je výkonnější, než strunová sekačka, poradí si i se silným plevelem či slabými náletovými dřevinami.

reklama

Máme poměrně velkou zahradu, žádná zákoutí, nerovnosti nebo problematická místo, kde by velká sekačka pohořela, když pominu okraje záhonů a místo podél plotu. Ovšem s naší zahradou sousedí rybník, kam se chodí rybařit i si jen posedět u vody. Hráz rybníka není nijak vysoká, přesto sekačka je v tomto terénu naprosto bezradná. Navíc zde stále hrozí riziko, že sekajícímu podklouznou nohy a i se strojem zahučí do vody. Proto jsme se rozhodli, že pořídíme strunovku. Po přečtení několika stránek na internetu jsme se nakonec rozhodli pro elektrický vyžínač. A jéje, už to slyším, jak mnozí s posměšnou jiskrou v oku začnou s komentáři, proč elektrika, proč vyžínač a ne rovnou křoviňák a pod. Pokusím se shrnout výhody vyžínače v malém testu.

Obsah balení

Z nabídky na trhu vyhrál vyžínač Power Plus 600 W. Hned na začátku nás překvapily 3 náhradní struny jako součást balení. Hurá, minimálně letos nemusíme kupovat náhradní strunu. Navíc dvě z nich jsou svým tvarem vhodné pro náročnější použití. Struna má průměr 1,6 mm.

  • 1x vyžínač včetně struny
  • 1x ochranný kryt struny
  • 1x vodící kolečko
  • 1x struna pro běžné použití
  • 2x struna pro náročné použití

Než začnete poprvé sekat

Sestavit stroj není nijak náročné. Zvládne to lehce i žena. Vyžínač je bez ochranného krytu, vodícího kolečka a přídavné rukojeti. Struna (bílá kulatá) pro běžné sekání je již nasazená. Stačí křížový šroubovák, kterým vždy na dva šroubky (které jsou samozřejmě součástí balení) přiděláte ochranný kryt a vodící kolečko. Pak už jen stačí nasadit rukojeť a můžete začít sekat. Jednoduché, stačí 10 minut a jste připraveni.

Výměna struny

Často se setkáváme s dotazy ohledně výměny struny. Možná některý z jiných vyžínačů má systém nasazování strunové hlavice složitější, u Power Plus je i tento úkon otázkou pár minut. Navíc k tomu nepotřebujete žádné nářadí. Pro lepší ilustraci jsme vyfotili vyžínač bez ochranného krytu, ale není potřeba jej sundávat. Po stranách hlavice jsou dvě západky, které stlačíme dovnitř a víčko lehce povysuneme nahoru. Vyjmeme vnitřní část. Vezmeme druhou cívku, konce strun zasuneme do oček po straně, cívku nasadíme na střed. Pak už jen stačí zatáhnout za konce strun, aby nezůstaly někde přiskříplé, zacvaknout cívku do adaptéru a zaklapnout víčko zpět do západek.

Přizpůsobte si stroj dle svých potřeb i členitosti terénu

Kdysi jsme měli strunovku, se kterou manžel nechtěl sekat, protože se k ní musel ohýbat. To se u vyžínače Power Plus nestane. A to díky teleskopické hliníkové hřídeli. Základní délka stroje je 120 cm, po vytažení 150 cm. Na rovině vysoká osoba uvítá prodlouženou délku, při sekání v prudkém svahu zas tu nejkratší. A stejně tomu je i u rukojeti s držadlem. Ve členitém terénu je jedna poloha přídavné rukojeti nepraktická, náš vyžínač má výkyv v rozmezí 90°, nastavíte jednoduchým stlačením aretace. Snadno si způsob držení vyžínače přizpůsobíte na konkrétní terén. Výkyvné držadlo i rukojeť jsou z příjemného měkčeného plastu.

Jak už jsem se zmínila, vyžínač využijeme také pro údržbu zeleně kolem rybníka. Protože se zde tráva neudržovala hodně dlouho, nesekáme jen trávu, ale různé nálety, plevel, kopřivy a rákosí. Se vším si poradí struna pro náročnější použití. Od té běžné ji rozeznáte nejen barevným provedením (bílá/červená), ale především tvarem. Klasická struna je hladká kulatá, výkonnější struna má čtvercový obvod. Z cívky se odvíjí zcela automaticky, není tedy třeba co chvíli vypínat stroj a povytahovat strunu na potřebnou délku.

Kolem zídky, obrubníku, plotu i záhonů

Vyžínač se používá také pro odstranění trávy okolo plotu, cestiček, záhonů či obrubníků. Zvláště u obrubníků využijeme přídavné vodící kolečko. Pracovní záběr je 320 mm. Nemusíme tedy již víc namáhavě "rvát" klasickou sekačku až k plotu, odírat jej nebo ničit kolečka o obrubník. Náš vyžínač si s tím lehce poradí. Práce s ním je opravdu jednoduchá, zvládne ji i vaše křehká polovička. A který chlap neuvítá, když mu partnerka ulehčí práci právě tím, že obseká ta nenáviděná místa kolem zídky, záhonů či volně stojících květináčů. Beztak si je tam dala ona, ne?

V neposlední řadě je potřeba zmínit ještě napájení. Pokud jste, stejně jako mnozí uživatelé, víkendoví sekáči, vaši sousedi uvítají tišší chod vyžínače. Ono stačí, že dvě hodiny hlučí manžel s benzínovou sekačkou. Power Plus POWXG30035 má příkon 600 W, napětí 230 V/50 Hz. Délka elektrického kabelu je 350 mm. Na těle vyžínače najdete ochranný háček proti pnutí kabelu, což práci značně usnadní. Další velkou výhodou je hmotnost vyžínače. Benzínový váží okolo 7 kg i více, elektrický má 2 - 3 kg. Výhodu nižší hmotnosti poznáte po pár hodinách práce.

Celkově jednoznačně převažují klady. Přesto musíme upozornit na některé nevýhody. Elektrický vyžínač si určitě nepořizujte, pokud nemáte na zahradě přístup k elektrickému proudu. Bez toho vám fungovat nebude. Také budete zklamaní, pokud rádi provádíte po- a předsezónní údržbu motoru. Zde nebudete nic promazávat, vyměňovat olej či čichat výpary z dolévaného benzínu. Pokud čekáte, že s tímto vyžínačem "omylem sejmete" sousedovic keř, který vám už dlouhou dobu vadí svým vzrůstem, tak vás také zklamu. Byť je to výkonný stroj, dřeviny o větším průměru tím nepřeseknete.
Přes všechna tato "negativa" mohu náš nový žlutý přírůstek do rodiny zahradní techniky jen chválit. A dodám upozornění. Když sekáte, ubezpečte se, že vám neběží pomoct váš čtyřnohý mazlíček, máte ochranné pomůcky, tedy minimálně dlouhé nohavice, pevnou obuv a brýle na očích, vhodné jsou i rukavice a dlouhé rukávy. Při sekání odlétají kousky rostlin, které při desetitisícových otáčkách už dokáží i zranit.

Fotogalerie k článku:

Autor: Pavla (text a foto)

Související články

Svařovací invertory 6  fotek

Svařovací invertory

Svařovací invertory si své místo na slunci začínají vydobývat pomalu, ale jistě u celé řady kutilů. Pokud zvažujete, zdali si invertor pořídit, je ...


Ráčnový klíč SATA se dostane všude 6  fotek

Ráčnový klíč SATA se dostane všude

„Povolit či utáhnout – to je to, oč tu běží“. Dramatik Shakespeare by se možná zlobil nad tím, jaký nový obsah jsme dali profláknuté otázce z jeho Ham ...


Vyzkoušejte úhlové brusky STAYER! 7  fotek

Vyzkoušejte úhlové brusky STAYER!

Úhlová bruska patří k nejvíce používanému typu elektrického ručního nářadí. Jen s těží se najde řemeslník či kutil, kterému by ve výbavě v dílně do ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×