Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vyžínače na dočištění, ale i na vzrostlou trávu

Vyžínače na dočištění, ale i na vzrostlou trávu

Vhodným doplňkem a někdy i celou alternativou ke klasické sekačce je vyžínač. Ten se hodí všude tam, kam se sekačka nedostane, ale poslouží i v podmínkách, na které sebevýkonnější sekačka nestačí.

reklama

Kam se hodí vyžínač

Obecně lze popsat několik situací, kde vyžínač bude vhodným nástrojem k použití. Dámy jistě ocení práci s lehčím a elegantnějším nástrojem, pánové na druhou stranu rádi cítí v rukou větší výkon a většinou se jich více týká mnohahodinová hrubá práce na větších pozemcích.

Dočištění zahrady po posekání sekačkou

V řadě zahrad jsou terénní zlomy, ostré rohy či špatně dostupná místa např. u vysazených rostlin, kam se se sekačkou nepodaří dostat či by pro rostliny bylo zacházení s ní příliš nebezpečné. Na tato místa se dobře hodí vyžínač.

Pro dočišťovací práce není důležitý velký výkon ale přesnost, se kterou se do problematických míst dostanete. Při začišťování míst na okrajích trávníku se také většinou nesetkáte se silnějšími větvičkami, zdřevěnělými stonky a rostlinami, na něž by bylo potřeba použít velmi výkonný nástroj. Pro tyto dočišťovací práce na zahradách se tedy nejvíce hodí malý strunový vyžínač, který má požadovaný výkon, ale zároveň je lehký a dá se s ním velmi obratně manipulovat.

Podle velikosti zahrady je možné zvolit vyžínač např. elektrický, který vás však bude z části limitovat přívodním kabelem, nebo akumulátorový. Akumulátorové přístroje dnes zažívají doslova „boom“ v zahradní technice a je pro to také důvod. Jsou většinou méně robustní, lehčí, jejich dlouhodobý provoz je výrazně levnější než u nástrojů benzinových a jsou výrazně méně hlučné (což hodně uživatelů ocení). Díky tomu jejich majitelé nemusí při práci používat ochranu sluchu a tyto přístroje jsou „přátelštější“ i vůči sousedským vztahům. Při přechodu na celý akumulátorový systém navíc může uživatel mít například dva akumulátory, které používá v několika různých přístrojích, což šetří i peněženku.

Vzrostlá tráva, dřeviny i špatně přístupné terény

Většími nástroji ze segmentu farmářské techniky lze vyřešit problémy hrubšího rázu než jen dočištění zahrádky. Velké benzinové vyžínače se vyznačují výkonným motorem, většími rozměry (a tedy i větším záběrem) a celkovou robustností celého nástroje. Pomohou vám zejména v odlehlých místech velkých zahrad, kam není pohodlné tahat elektrické kabely a na zarostlých pozemcích, kde se vyskytuje vzrostlá tráva i dřevnatější stonky vyžadující „hrubší“ zacházení. Na rozdíl od malých vyžínačů je možné u těch z farmářského segmentu vyměňovat řezné nástroje na konci hřídele dle náročnosti sečení.

Který řezný nástroj zvolit?

Strunové žací hlavy

Ty jsou vhodné pro dokončovací práce okolo překážek, jako jsou zdi, schodiště nebo obruby záhonů.

Žací listy

Jsou vhodné pro sečení silné, suché trávy, silného plevelu, rákosí nebo kopřiv. Mohou mít 2, 4 nebo i 8 břitů.

Vyžínací nože

Jsou řezné nástroje na křoviny, houští a plazivé keře vyrobené zejména z kvalitní oceli. Tyto agresivní nástroje jsou opatřeny řeznými břity pro nasazení na neudržovaných pozemcích.

Pilové kotouče

Ty se používají zejména na zdřevnatělé porosty, náletové dřeviny, probírku při práci v lese a dalších oblastech péče o zeleň.

Kdy si pořídit výkonný a opravdu silný vyžínač

U výkonných vyžínačů je vhodné si při jejich výběru uvědomit, na jaký typ úkonů budou využívány. Pokud by se jednalo pouze o začišťovací práce na větších plochách (např. v sadech), není nutné si pořizovat nejvýkonnější stroj a k němu několik řezných nástrojů. Postačí jen jeden, vhodně zvolený, který vaše potřeby spolehlivě pokryje. V tomto doporučujeme poradit se s proškoleným specializovaným prodejcem zahradní techniky (ne brigádnicí v hobby marketu), který vám rozhodování ulehčí.

Zrovna tak je zbytečné si pořizovat zbytečně těžký a výkonný stroj, pokud jeho výkonnostní potenciál nevyužijete. Při hrubší práci s křovinořezem na větších pozemcích je nutné pamatovat i na fyzickou náročnost práce. Po celodenní práci na velkých zahradách cítí uživatel vyžínače na konci dne rozdíl každého kilogramu ve váze. Podívejte se na některé typy strojů, které jsou na trhu.

Vyžínač STIHL FS 240

Mnohostranně využitelný benzínový 1,7kW křovinořez o váze 6,9 kg je ideální pro vyžínání porostů na zemědělských a větších zahradních plochách. S délkou 180 cm a výkonem 8 500 otáček za minutu spolehlivě žne, co mu přijde do cesty. Je možné jej vybavit jak žací hlavou (se strunami), žacím listem, tak i trojramenným vyžínacím nožem, který je ideální k prosvětlování a odstraňování tuhé, spletené trávy a nízkých křovin.

Akumulátorový vyžínač STIHL FSA 56

Akumulátorový vyžínač FSA 56 pracuje s vysokým výkonem a přesností. Svých výsledků dosahuje díky nízké hmotnosti, ale i vyžínací hlavě o průměru 280 mm, měkké nastavitelné rukojeti a automatickému nastavování struny. FSA 56 je zaměřen na výkon s nízkou hlučností, při které není potřeba ochrany sluchu. Je vhodný zejména na dočišťovací zahradní práce.

Pokud si pořídíte celou sadu - akumulátorový vyžínač FSA 56 + nabíječka AL 101 + akumulátor AK10, dostanete ji za zvýhodněnou cenu.

Elektrický vyžínač STIHL FSE 81

Výkonný elektrický vyžínač s vyžínací hlavou AutoCut C. Disponuje ochranou motoru, měkkou rukojetí s tlumením vibrací a elektronickou regulací otáček. Ideální k vyžínání menších trávníků a neudržovaných ploch, k zarovnávání okrajů a pro dokončovací práce okolo stromů, cest a schodišť.

Autor: Stihl (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Mistrovství Evropy STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES 9  fotek

Mistrovství Evropy STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES

Mistrovství Evropy STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES se blíží mílovými kroky. V tyrolském St. Johannu v Rakousku se od 5. do 7. září koná mistrovství Evrop ...


Jak správně používat vyžínač či křovinořez? 7  fotek

Jak správně používat vyžínač či křovinořez?

V současné chvíli je vrchol sezóny při používání vyžínačů a křovinořezů. Ty mohou sloužit jako doplněk klasické sekačky, nebo jako autonomní stroj ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×