Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zahrada na klíč?

Zahrada na klíč?
Ten příběh se opakuje často: dům je konečně pod střechou, šťastní majitelé se stěhují, někdy ještě není ani barva na fasádě. Okolí domu připomíná bojiště a zahrada je k uzoufání. Zahradou snů se teprve stane. Jaká bude (a kdy)? Přání se od skutečnosti často liší. Důvodů, proč zahrada ještě počká, je spousta. Ale nemuselo by to tak být.
reklama

Kdepak je zahrada, kterou si ještě před stavbou majitelé vysnili? Nejdřív je třeba jakžtakž uklidit stavební pozůstatky kolem domu. Jsou nevábné a všude. Na víc síly a také času nezbývá. Pozemek zarůstá plevelem. Když se majitelé trochu vzchopí (protože, jak to vypadáme a co by tomu řekli sousedi?), zvolí zpravidla standardní řešení.

Není čas ani zkušenost

Velmi podobně se situace jeví u domků postavených na klíč. Pozemek je sice uklizen a oset trávou, hotový je chodníček ke dveřím a příjezd do garáže, často je vyseta tráva. Majitel je rád, že byl ušetřen stavebních nepořádků, ale co naplat – zahrada chybí. Chtěl by sice nejspíš něco z barevných magazínů, ale neví jak na to. Tak se podívá přes plot a nějak to „zatím“ udělá: ale to „zatím“ je často navždycky.

Nové domky se staví převážně na bývalé zemědělské půdě, tedy na poli, jež bylo často rovné nebo jednostranně svažité. Také rozměry pozemků nebývají zrovna ohromující. Rozumně zvolenou modulací a rozčleněním terénu lze opticky zahradu zvětšit. Tím, že musíme vnímat neustálé změny, které dále zvýrazňují stromy, keře a další přírodní prvky, dostává rovina pohyb, naopak prudký sklon svahu narušený měkkými oblinami a vlnami dramatičnost pohledu může zmírnit.

Všechno je stejné

A to je právě ten smutek z procházky novými čtvrtěmi rodinných domků – fádní uniformita převažujících pravoúhlých uspořádání, plot s nezbytnou řadou tújí jako když střelí, nejjednodušší trávník, možná borovička před domem a za ním bazén očumovaný ze všech stran… Časem se někam frkne pergola a zahradní krb. Tak už to zůstane a poroste, nevhodně zvolené a na špatných místech vysazené rostliny zajdou.

V malé zahradě může být prakticky všechno, záleží na uspořádání. Kam se nevejde potůček, nahradí ho řečiště ze štěrku nebo oblázků inspirované japonskými zahradami. A často problematický roh zahrady zde díky výškovému rozrůznění terénu získal zvláštní půvab.

Zahrada učitelka

Je to škoda, protože zahrada je rozšíření našeho obytného prostoru, v němž se dostáváme s přírodou do bezprostředního kontaktu. Můžeme si namlouvat, že ji formujeme k svému obrazu, ale pravda je taková, že je to spíš naopak. Nelze nevnímat střídání ročních dob a cyklů klíčení, růstu, plodnosti, odcházení i věčnosti – o které vypráví třeba kámen uprostřed trávy. Podvědomě to přijímá i ten, kdo se má za tvrďáka.

Spoléhat se na vlastní sílu, krumpáč a kolečko a doufat, že to také záda vydrží, samozřejmě lze. Rozumnější je zapřáhnout techniku. První způsob zvolí i ten, komu opravdu nezáleží na čase. Námitka velkých nákladů je relativní: stavební stroje připomínající často barevné angličáky nás zaskočí tím, kolik práce v neporovnatelně krátkém čase zastanou a s jakými objemy zeminy se dovedou vypořádat. Na to, co umí, není jejich práce drahá.

Kytky to ví nejlíp

Zahrada je dar, protože to, co pochopíme z přírody je dobré. Je to o její schopnosti nalézat rovnováhu. Je to o zákonech, které překračovat se vymstí. O hranicích a přirozené toleranci, o druhu, jedinci a společenství. A právě zahradu jako tu úplně nejbližší přírodu vnímáme všemi smysly.

Příroda z marketu?

Zahrady dnešních dnů prošly změnami, které jsou dané proměnou našeho světa. Zmizel nebo se na minimum omezil jejich produkční význam. Namlouváme si, že si to diktuje naše vytížení jinými aktivitami, chceme tu odpočívat a bavit se, vždyť všechno, co potřebujeme, koupíme v supermarketu. Opravdu všechno?

Rostliny a člověk pomíjí, ale kameny jsou to, co přetrvává. I jako symbol věčnosti se mohou stát součástí zahrady snů. Vyrvali je hoře, naložili na auto a umístili na zahradě. Na káře byste to nezvládli. Stromy změkčují linie, proměňují obzor, nejprve dostávají, pak ztrácí listí, některé kvetou a plodí. Rostou dlouho. Kontejnerované stromy lze přivézt a zasadit prakticky kdykoliv.

Odborník vidí dál

Rozhodně je dobré se o naší zahradě poradit. Nebo její stavbu (protože – i když to zní divně – se vlastně o stavbu jedná) zadat. Zahradní architekt ví, co, jak a kde, a většinou lépe než my odhadne, jak bude zahrada po létech vypadat. Naše mnohdy ulítlé představy postaví na zem, pro bezradné najde východisko. Dobrá firma má vedle zkušenosti i technické prostředky, jimiž dokáže sny proměnit ve skutečnost. Nemusíme se přitom bát, že odborník úkol zvládne špatně: šel by sám proti sobě a proti tomu, co má rád.

Proměny v čase: velký pozemek nabízí i větší možnosti. Jezírko má vedle koupacího prostoru i zónu, kde se daří vodním rostlinám a voda se biologicky čistí. Pokud je všechno nejen správně navržené, ale také profesionálně provedené, vytvoří se v jezírku přirozená rovnováha. Časem se práce rukou a strojů, které se tento kousek země přetvořily, zmocní příroda a my budeme její přirozenou součástí…

Zahrada je živá

Kdyby ovšem byl celý náš zahradní svět jen takový, jak by ho navrhli a postavili architekti, byla by to taky otrava. Naše potřeby se rozvíjejí, na zahradu přicházejí děti, mění se naše zájmy stejně jako čas i síla potřebná na její údržbu. Střídají se styly a není daleko doba, kdy se místo ploch krátce střižených trávníků do zahrad vrátí enklávy rozkvetlé louky po lýtka, kde je spotřeba vody nepatrná, kytky voní, kosí se jen občas a žijí zde motýli a berušky. Možná vzniknou cestičky a záhony, které nikdo neplánoval, ale život je chtěl. Dobře navržená zahrada je báječná věc, ale není to muzeum.

Na další typy zahrad se můžete podívat na www.zahradysnu.cz

Autor: Jiří Jan (text), Daniel Purgert, Zahrady snů.cz (foto)

Související články

Celoroční péče o zahradu jde snadno i bez mozolů a bolavých zad 10  fotek

Celoroční péče o zahradu jde snadno i bez mozolů a bolavých zad

Každý, kdo má zahradu ví, že je nutné ji věnovat náležitou péči po celý rok. Práce začíná již v prvních zimních měsících, kdy je nutné provést pros ...


Jedna zem – více tváří aneb jak se dělá zahrada snů 9  fotek

Jedna zem – více tváří aneb jak se dělá zahrada snů

Jaro je tu a vy možná začínáte přemýšlet o nové tváři své zahrady. V malém rozhovoru vám dnes chceme představit firmu, která se zabývá vytvářením z ...


Ze zaměstnání rovnou na zahradu snů 11  fotek

Ze zaměstnání rovnou na zahradu snů

Chodit do práce v bačkorách a nemuset se hádat se šéfy je sen spousty lidí. Celá řada profesí ovšem nevystačí s kanceláří v koutě obýváku, ale potřebu ...


Pojďte se podívat na vaše zahradní zákoutí 10  fotek

Pojďte se podívat na vaše zahradní zákoutí

Z archivu čtenářských fotografií jsme vybrali několik tipů. Podívejte se s námi na zahradní zákoutí v trávě a na kvetoucí záhonky. Možná vás inspirují ...


Křovinořez HONDA Versatool pro celoroční práci na zahradě 1  fotek

Křovinořez HONDA Versatool pro celoroční práci na zahradě

Křovinořez je jednoúčelový pracovní nástroj. To však neplatí o křovinořezu HONDA Versatool. Díky vychytávce v podobě systému „Push & Click“ se jedn ...


Předzahrádka plná květin 5  fotek

Předzahrádka plná květin

Před domem se rozhodně bude vyjímat květinová předzahrádka, zajímavé okrasné keře i mobilní pěstební nádoby. Máte-li dost místa, můžete zde vybudovat ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:24 Jirka
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
22
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×