Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nejen proti housenkám

Nejen proti housenkám
Když je na jaře pěkné počasí, roste všechno jako z vody. Je ovšem optimální také pro škůdce a plevel. Teplé a vlhké klima přeje rovněž většině chorob, které rostliny sužují. Na tuhle pohromu ovšem nejsme sami, protože nám pomoc nabízejí četné chemické prostředky. Stačí však takové přípravky prostě rozpustit v konvi?
reklama

Představa, že rostliny „zázračnou vodičkou“ na záhonu jednoduše pokropíme, je svůdná. Co by mohlo být jednoduššího? Jenže ono to tak nefunguje. Aplikace přípravků kropicí konví je zcela nevhodná: celá rostlina je při kropení ovlhčena nedokonale, protože voda na ní dopadá ve velkých, rychle stékajících kapkách. Přípravku navíc spotřebujeme nadměrné množství. Těžko se přitom vyhneme tomu, abychom jím nezasáhli i ostatní porost.

Řešení je však jednoduché – na malých zahrádkách si vystačíme s ručním postřikovačem s nádržkou do dvou litrů. S ním můžeme dobře ošetřovat nejen stromky, keře a nádobovou výsadbu, také k ošetření rostlin v menším skleníku, zimní zahradě či bytě. Neocenitelný je při bodové likvidaci plevelů na cestičkách.

Malý, ale šikovný:

V postřikovači stačí k dosažení potřebného tlaku několik zdvihů. Díky možnosti aretace nemusíme spoušť stále držet a trysku dokážeme nastavit tak, abychom si poradili i s hůř dostupnými místy na spodních stranách listů. A při použití teleskopické prodlužovací trubky se ani nebudeme muset příliš ohýbat…

Pro velké pozemky

Na větší pozemek se vyplatí pořídit si postřikovač o objemu pět až jedenáct litrů – podle potřeby. Jeho pumpa má objem 480 cm3 a dokáže vytvořit tlak až tři bary. Široké hrdlo nádoby usnadňuje čištění. Kam nedosáhneme sami, pomůže nástavná teleskopická trubka dlouhá přes dva metry. Podle potřeby můžeme i měnit trysky.

Zádové tvarované postřikovače s nádrží o objemu 12, 15 nebo 20 litrů pomohou v sadech a na menších polích. Tlak (až šest barů), jehož dosahujeme s minimální námahou boční pákou, v nich můžeme nastavit podle potřeby do čtyř hodnot. Ohebnou nerozbitnou trubku doplňuje manometr. Máme-li ošetřit velkou plochu, vyplatí se připojení lehkého nosníku se čtyřmi tryskami a záběrem 120 cm.

Tip

Kuželové trysky používáme pro aplikaci fungicidů a insekticidů. Vytvářejí kuželovitý paprsek s jemnou mlhou. Vybíráme nejvhodnější velikost podle toho, jak vydatný a jak jemný postřik chceme.

Plochými tryskami aplikujeme herbicidy. Vytvářejí plochý, vějířovitý proud, mají větší světlost, tedy u herbicidů nutný větší průtok kapaliny. Tento typ proudu umožňuje přesnější nasměrování a brání nežádoucím úletům.

Herbicidní kryt také slouží k ochraně sousedních kultur. Zabraňuje úletu jemných kapiček a ohraničuje přesně ošetřovanou oblast. Nejlépe ho využijeme při postřikování v řádkové kultuře, u jezírek a vodních toků. Malý kryt slouží bodové aplikaci a přihnojování kapalnými hnojivy ke kořenům.

Více informací získáte na SOLO PRAHA.

Autor: Jiří Jan (text), Solo (foto)

Související články

Zimní postřik – omyly a mýty některých zahrádkářů 3  fotek

Zimní postřik – omyly a mýty některých zahrádkářů

Mnozí zahrádkáři začínají likvidovat škody, které jim způsobily peřiny těžkého sněhu. Pokud se ani vy nemůžete dočkat jara a chcete své zahradě pomoci ...


Ani na minizahrádce to bez postřikovače nejde 16  fotek

Ani na minizahrádce to bez postřikovače nejde

Mezi drobnými pěstiteli se někdy mylně traduje názor, že fungicidy (prostředky proti parazitním houbám a plísním), insekticidy (prostředky na ničení h ...


Živý plot – soukromí na zahradě 18  fotek

Živý plot – soukromí na zahradě

V současné době se architekti rodinných domů snaží o propojení vnitřních obytných prostor domu s prostorem přilehlé zahrady. Zahrada se často stává so ...


Solo: zádový postřikovač

Dloubání plevele ve skalce, v trávníku i třeba mezi záhonovými řádky je úmorná práce. Postřikovačem dokážeme plevel zasáhnout účinným herbicidem cíle ...

reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 13.9.2018 10:13 Jana
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
22
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 17.5.2018 11:16 Pavel
2
Divoká prasata Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 31.10.2017 22:09 Nedvěd
0
0
Vytvoření valu na zahradě Zahrada
Poslední příspěvek: 15.1.2016 14:07 Lucie Veselá
22
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Divoká prasata Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 31.10.2017 22:09 Nedvěd
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×