Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zazimování zahradního nářadí

Zazimování zahradního nářadí

Nejen chalupa se musí na podzim zazimovat. Ať už kutíte na chatě, chalupě nebo u domku, na podzim je potřeba uložit zahradní nářadí tak, aby bylo v sezóně zase připravené k práci.

reklama

Ruční nářadí je potřeba vždy řádně očistit, pily, kosy, srpy a nože přebrousit a uložit do sucha, případně ostří naolejovat, aby nerezlo. Nože motorových nebo elektrických sekaček a křovinořezů je vhodné vyndat a nabrousit.

Násady všech kusů nářadí je vhodné prohlédnout, vyspravit poškození, případně vyměnit celé a také uložit na vhodné místo.

Různé kbelíky, sázecí košíky a bedýnky bychom rovněž měli uklidit čisté, bez zbytků trav a hlíny. Vozíky na nářadí i kolečka uklidíme tak, aby na ně nepršelo a nesněžilo a také aby nelákaly nenechavce ke krádeži.

Sekačka se v žádném případě nesmí uložit v tomto stavu: je nutné ji umýt. Nejlepší je ostříkat ji tlakovou vodou. Musíme však dát pozor, aby se voda nedostala do čističe vzduchu, do elektrické instalace a do ložisek. Do vody můžeme přidat saponát.

Při odstavení stroje na zimu zkontrolujeme i filtr. Jeho kryt předem očistíme, aby do filtru nenapadal další prach. Nečistoty z filtru lze v omezené míře odstranit vysavačem. Filtry se ve stanovených termínech buď vyměňují nebo vymyjí (respektujte instrukce prodejců).

Několik sezón používaná zapalovací svíčka se od nové znatelně liší. Pokud jsou však karburátor i zapalování správně seřízeny, vydrží svíčka několik roků. Jestliže je svíčka zaolejovaná, pracuje motor zřejmě v nevhodném režimu, kdy špatně seřízený karburátor dodává do válce příliš bohatou směs.

Jestliže je filtr silně znečistěný, pak jej vyměníme, protože nečistoty by nadměrně omezovaly průtok vzduchu, takže motor by pracoval podobně, jako by měl příliš bohatou směs.

V případě, že jsme „nevyjeli“ celou nádrž, je nutno benzin odčerpat (hadičkou do vhodné nádoby) nebo vylít. U většiny sekaček je možno nakloněním na bok nádrž dokonale vyprázdnit. Pod sekačku vsuneme vhodnou misku (hluboký „plech“ z trouby).

Při zazimování sekačky bychom měli vyšroubovat zapalovací svíčku a otvorem kápnout do válce trochu (asi tři cm3) oleje. Motor bychom měli protočit naprázdno, aby se olej dostal na všechna místa na stěnách válce.

Nože sekačky i jiné ocelové části, které nejsou chráněny nátěry, doporučujeme opatřit vrstvičkou konzervačního oleje. Řešení se sprejem je sice dražší, avšak zaručí nám, že konzervační olej pronikne do všech potřebných míst.

Rozmělněné kousky trávy, která ulpívá na vnitřních plochách sekaček a křovinořezů, je nutné odstranit. Vhodným nástrojem je houbička na nádobí, můžeme použít tvrdší kartáč a vodu se saponátem.

Kryty sekaček jsou dnes často vyráběny z odolných plastů. Zpravidla jde o skelné lamináty (obdoba laminátových lodí či lyží), které jsou chemicky odolné i vůči technickému benzinu a ředidlům. Jestliže výrobce či prodejce výslovně nevaruje před těmito ředidly, lze je po omytí vodou použít.

Žebra válce motoru je rovněž nutno důkladně očistit technickým benzinem.

U řetězové pily vyjmeme řetěz a odvezeme jej k nabroušení. Odborníci také radí, aby řetěz, pokud broušení nepotřebuje, byl přes zimu uložen do oleje nebo petroleje. Petrolej uvolní ztuhlý olej smíšený s jemnými pilinami a usnadní tak provoz pily. K zimnímu uložení řetězu samozřejmě neslouží použitý fritovací olej, ale jen ten předepsaný.

Při uložení pily, jejíž řetěz byl mazán „bioolejem“ bez aditiv zejména v nevytopené místnosti, olej ztuhne natolik, že po nastartování pily bude odstředivá spojka prokluzovat a pilový řetěz se vůbec nerozpohybuje.

Autor: K. Štech (text a foto), PePa (foto)

Klíčová slova:


Související články

Lamelovací fréza 21  fotek

Lamelovací fréza

Spojování pomocí lamelovací frézy je moderní, rychlá a přesná technologie pro spojování dřeva a dřevěných materiálů, spárovkových a konstrukčních dese ...


Už jste zazimovali 12  fotek

Už jste zazimovali

Zima dovede prověřit stav chaty nebo chalupy a rovněž znalosti jejich majitelů. Jestliže „chodili za školu“ a neví nic o zvyšování objemu vody při jej ...


Bez traktoru to někdy nejde 5  fotek

Bez traktoru to někdy nejde

Éra ručního sekání prakticky pominula. Dnes už jen málokterý chalupář má kosu, a zacházet s ní často nedovedou ani vesničané. Všichni si již pořídili ...


Sněhová fréza vypadá jako hračka 5  fotek

Sněhová fréza vypadá jako hračka

Natvrdo položená otázka zní: proč bych si vůbec měl pořizovat sněhovou frézu? A odpověď na ni samozřejmě záleží na tom, jak bydlím a jak ten nádherně ...


Rododendron a zimní péče: zabraňte problémům včas 6  fotek

Rododendron a zimní péče: zabraňte problémům včas

Rododendron a azalka jsou krásné rostliny, které přes léto rozzáří každou okrasnou zahradu. Jenže aby tyto chovanci prospívali, před zimou a během ...


Bezpečnější práce s motorovou pilou díky systému TrioBrake 5  fotek

Bezpečnější práce s motorovou pilou díky systému TrioBrake

Systém TrioBrake je nový prvek ochrany obsluhy motorových pil vyvinutý společností Husqvarna, který umožňuje aktivovat bezpečnostní brzdu řetězu pravo ...


Habr: živý plot, který zdobí i v zimě 5  fotek

Habr: živý plot, který zdobí i v zimě

Habr je známý svým robustním růstem, díky kterému se výborně hodí pro použití v živém plotu. Sazenice nejsou drahé a poměrně rychle rostou. Při sáz ...


Proměna zimní dekorace 6  fotek

Proměna zimní dekorace

Nejen v zimním období se vyplatí používat na domácí květinové dekorace do základu větvičky jehličnanů nebo ovocných stromků a různých keřů. Pokud jste ...


Řetězová pila Bosch – napínání řetězu bez klíče 3  fotek

Řetězová pila Bosch – napínání řetězu bez klíče

Potřebujete v zahradě, v sadu nebo ve svém lese zpracovat staré kmeny nebo řezat dřevo? Firma Bosch nabízí řetězové pily AKE se snadným, rychlým start ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×