Právě soutěžíme o:
knihu Revoluce jednoho stébla slámy knihu Revoluce jednoho stébla slámy
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Postav dům, zasaď strom

Postav dům, zasaď strom
Tak začíná úsloví, které specifikuje důležité úkoly v životě muže. Pokud jste tedy první úkol -stavbu domu či chatky – splnili, měli byste se s plnou vervou pustit do úkolu druhého, tedy sázení stromů.
reklama

Tento článek je připravený ve spolupráci s naším partnerem hobbymarkety OBI.

Ty vám budou přinášet radost vlastně po celý rok: na jaře, kdy se bude váš domek utápět v květech, v létě, kdy z nich budete sklízet první plody a vychutnávat jejich vůni a především lahodnou chuť, ale i na podzim, kdy se listí stromů rozzáří nejrůznějšími odstíny zlaté a rudé, a poté v zimě, kdy budete vyhlížet na jejich koruny slavnostně obalené sněhem. Vypěstovat si ovoce z vlastní zahrádky má ovšem mnohem zásadnější půvab než jen estetickou stránku. I to nejexotičtější ovoce totiž musí absolvovat leckdy dalekou cestu do obchodů a kratší či delší skladování. Vůni a chuti čerstvě utržených plodů z vaší zahrádky se nic nevyrovná. Abyste docílili žádoucích výsledků v ovocnářství, měli byste se vybavit kvalitním nářadím, které vám vaši práci usnadní. Při řezu starších stromů určitě oceníte nůžky s teleskopickou násadou, kvalitní žebřík, pilku, zahradnické nůžky, pákové nůžky, vosk a tmel pro ošetření ran. Ostříhané větve vám pomůže zpracovat drtič zahradního odpadu. V OBI se můžete vybavit od A až po Z.

Optimální doba řezu ovocných dřevin

Druh Měsíc
Jabloně 2, 3, 8
Hrušně 2, 3, 8
Slívy 2, 3
Švestky 2, 3
Třešně 7, 8
Broskve 3
Bobuloviny 2, 3, 7, 8
Maliny 7, 8
Ostružiny 3, 4
Réva 2, 3, 6, 7

Potřebujeme

Váš nákupní seznam
Příklad pro ovocné stromy


mladé stromky
dřevěné kůly
stromové lýko
zahradní zemina
přírodní kompost
vosk k zatmelování řezných ran
lepkavý lapací kroužek proti mravencům a housenkám
postřikovač proti sviluškám, štítenkám atd.


Vaše potřeby:

teleskopické zahradnické nůžky
zahradnické nůžky
pákové nůžky na větve
skládací pilka
pilka ocaska
štěpařský nůž
zahradní žebřík
rýč
zahradní hrábě
drtič zahradního odpadu

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

Na ochranu před housenkami píďalky podzimní, mšice krvavé a mravenci se osvědčuje lepový lapací kroužek.

Chceme-li zabránit výskytu svilušek a štítenek, měly by být dřeviny ošetřeny krátce předtím, než začnou rašit.

Postup

 1. Ideální dobou k sázení ovocných dřevin je říjen, listopad, březen a duben. Pouze broskve a meruňky by se měly vysazovat teprve od března.

 2. Některé druhy ovocných dřevin se opylují samy a nepotřebují ve své blízkosti žádné zdroje pylu. Chcete-li tedy do zahrady vysadit jediný strom, rozhodněte se pro samosprašnou odrůdu.

 3. Výsadbovou jámu doporučujeme vyhloubit alespoň 5 m od sousedního pozemku, protože sousedovi by se nemuselo líbit, že mu do jeho zahrady bude padat ovoce nebo listy.

 4. Před sázením musíme prokypřit 2 m2 velkou plochu minimálně na hloubku rýče. Samotná jáma by měla být 1,5krát větší, než je průměr kořenového balu, a měla by být alespoň 50 cm hluboká.

 5. Dřeviny bez kořenového balu musíme před sázením namočit na několik hodin do vody. Rostliny z kontejneru je zapotřebí hojně zalít.

 6. Do země zarazíme opěrný kůl, k němuž bude dřevina po vysazení v nejbližších letech uvázána textilním úvazkem, který je nutno v průběhu let kontrolovat, aby růstem nedošlo k poškození kmene.

 7. Jako podklad nasypemedo jámy vyzrálý kompost. Dbámena to, aby místo očkování stromu bylo na šířku dlaně nad výškou půdy.

 8. Narovnáme dřevinu a zasypeme kořeny směsí vyzrálého kompostu a zeminy, kterou lehce přitlačíme a zalejeme. Poté vyplníme jámu zbytkem zeminy.

 9. Poté zasypanou jámu důkladně zalijeme dvěma konvemi vody. Výsadbová mísa zalévání usnadní.

 10. Po výsadbě následuje řez – viz TIP!
  Odstraníme první květy, aby stromy v prvním roce po vysazení nenesly plody. Tím se posílí tvorba kořenů.

 11. Od druhého roku po vysazení dřevinu vždy v dalších 3 až 5 letech důsledně řežeme, zpravidla na jaře, aby se mohla vytvořit koruna – viz TIP!

 12. Řez provádíme vždy za bezmrazých dnů. V naší tabulce uvádíme ideální dobu podle dřevin.

 13. Zmlazovací řez bychom měli provést u starých stromů, které už nové výhony nenasazují. U těchto stromů zkrátíme korunu asi o jednu třetinu.

 14. Keře je nutné prosvětlovat každé 2 až 3 roky. To uděláme tak, že odstraníme některé staré větve u kořenů. Řezné rány těsně při zemi ošetříme stromovým balzámem.

 15. Při zkracování větví nasadíme pilku nebo nůžky přímo za nasazením větve a řez vedeme šikmo shora dolů. Velké těžké větve neodřezáváme najednou (hrozí odštípnutí od kmene).

 16. Řezné plochy větší než 3 cm musíme bezpodmínečně ošetřit štěpařským voskem nebo stromovým balzámem. Tak zabráníme tomu, aby do dřeva pronikly zárodky chorob.

 17. Místa, kde jsou ovocné stromy napadeny rakovinou, odřízneme pilkou nebo dlátem. Silně napadené větve odstraníme zcela. Řezné rány ošetříme balzámem.

Pepův tip

Řez dřevin: Jestliže strom či keř sázíme na jaře nebo pokud v tomto období roubujeme dvouleté štěpy, je nutno dřevinu ořezat ihned. Sázíme-li strom či keř na podzim, ořezáváme ho následující jaro. Vybereme si hlavní výhonek; ten zakrátíme a odstraníme všechny konkurenční mladé větvičky. Zvolíme si tři až čtyři hlavní větve, které jsou pravidelně uspořádány kolem hlavního výhonku, a zkrátíme je na polovinu tak, aby nejvyšší pupeny byly zhruba ve stejné výši; ty ostatní odstraníme. Ořežeme větvičky rostoucí svisle do výšky a odstraníme všechny výhonky rostoucí do vnitřku koruny.

Výchovný řez: Provádí se zpravidla na jaře. Postranní výhonky zkrátíme o čtvrtinu, odstraníme druhý prostřední nově vytvořený výhonek a větvičky rostoucí kolmo vzhůru, přičemž hlavní výhonek zařízneme tak, aby byl o šířku dlaně vyšší než postranní výhonky. Větve rostoucí do vnitřku koruny odstraníme.

Prosvětlovací a omlazovací řez: Při prosvětlování se odstraní odumřelé, nemocné nebo poškozené dřevo a vyříznou se větve, které jsou příliš těsně u sebe, kříží se nebo se o sebe třou. Vedle toho odstraníme také výhonky rostoucí do koruny. U stromových „veteránů“ v zahradě provedeme zmlazovací řez, při němž upravíme korunu zhruba o jednu třetinu. Větší rány vždy ošetříme štěpařským voskem nebo prostředkem na ošetření řezných ran.

Ovocné stromy si můžeme volit podle vzrůstnosti tak, aby vyhovovaly podmínkám naší zahrady. Můžeme si proto vybrat mezi vysokokmeny s kmenem vysokým (1,60–1,80 m), polokme-ny (1,0–1,2 m), zákrsky (0,8–1,0 m), keři (0,4–0,6 m) nebo trnitými keři s peckovicemi (0,4–0,6 m), jež se ideálně hodí pro malé zahrádky nebo zelené plochy u řadových domků.

Předpěstováním v kontejneru se doba sázení prodlouží od března do října. Při výběru stromků a jejich stanoviště bychom měli vzít v úvahu některé praktické aspekty. Některé druhy ovocných stromů se totiž opylují samy a nepotřebují ve své blízkosti žádné zdroje pylu. Chcete-li tedy do zahrady vysadit jediný strom, měl by být samosprašný.

Autor: OBI (text, foto)

Související články

Úchytková polička 10  fotek

Úchytková polička

Jak často končí prázdné sklenice od marmelád, okurek či párků v kontejneru? Přitom by mohly ještě vykonat dobrou službu jako takové sběrné místo pr ...


Zimní postřik – omyly a mýty některých zahrádkářů 3  fotek

Zimní postřik – omyly a mýty některých zahrádkářů

Mnozí zahrádkáři začínají likvidovat škody, které jim způsobily peřiny těžkého sněhu. Pokud se ani vy nemůžete dočkat jara a chcete své zahradě pomoci ...


Červen je tu a s ním soutěž o dárkové karty OBI 4  fotek

Červen je tu a s ním soutěž o dárkové karty OBI

Prvního června nás čeká oslava Dne dětí, na konci měsíce pak u některých rodičů radost, u jiných starost - vysvědčení. Ale po celý červen se můžete ...


Venkovská zahrada 18  fotek

Venkovská zahrada

Pro venkovské zahrady je typická bujnost. Je přeplněná květinami, pojme vonící růže stejně dobře jako precizně zastřihnutý zimostráz a živý plot z ...


Umění anglického trávníku 26  fotek

Umění anglického trávníku

S přelomem zimy a zvolna, ale nezadržitelně se blížícím jarem se z nuceného zimního spánku začnou probouzet i majitelé nemovitostí všeho druhu, od cha ...


Okna a dveře s novým kabátem 21  fotek

Okna a dveře s novým kabátem

Působením povětrnostních vlivů – deště, mrazu, větru, slunečního žáru – časem poškodí i ten nejkvalitnější nátěr, čímž je celkově znehodnocen estetick ...


I WC se musí občas vyměnit 20  fotek

I WC se musí občas vyměnit

I v sebekrásněji řešených a nejvybraněji zařízených bytech či domech, jež jsou předmětem obdivu všech známých, zůstává místo, které sice nikomu nepřed ...


Pletivo – rychlé a levné řešení 24  fotek

Pletivo – rychlé a levné řešení

Ohraničení pozemku plotem z pletiva je poměrně rychlým a levným řešením. Svou strukturou však neposkytuje příliš soukromí, a proto tuto variantu oploc ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
Jaký zvolit rychlestoucí plot? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petra
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×