Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak udržet nadzemní bazén čistý

Jak udržet nadzemní bazén čistý
V letních vedrech přijde jistě vhod vlastní bazén na zahradě. Ať v zapuštěné nebo nadzemní podobě. Aby koupání v něm bylo skutečně příjemné, je zapotřebí se o něj velmi pečlivě starat, protože na vodu plnou nečistot, napadaného listí a hmyzu, nebo na stěny s pruhem od prachu a mastnoty od opalovacích prostředků, je skutečně nevábný pohled.
reklama

Možná, že by se u něj dobře psaly dekadentní básně, ale na koupání během horkého léta takový bazén rozhodně není. Aby nám bazény dobře sloužily, vyžadují, včetně jejich filtračního zařízení, pravidelnou péči. Za provozu se na stěnách bazénu – především na rozhraní vody a vzduchu – usazuje leccos z toho, co do vody spadne z okolí, a také prach, hmyz i vodní kámen. Tenhle pruh nejenže není hezký, ale podporuje i tvorbu řas a zákalů. K jeho likvidaci průběžně stačí samočinné automatické nebo poloautomatické čistící stroje (vysavače a roboty). Pokud jde o jiné prostředky, důsledně bychom měli používat k tomu účelu vyvinutou bazénovou chemii (například přípravek Clear A), protože saponáty nebo mýdlo nám nepomohou, spíš naopak.

Co ovšem v případě, že nečistoty – písek, kamínky, zetlelé listy, či kousky kovů – již padly ke dnu? Odstraníme je smetením nebo odsátím. Na to, co plave na hladině, nebo se v ní volně vznáší (mrtvý hmyz, vlasy, polétavá semena), stačí denně síťka. Protože jsou tyto nečistoty živnou půdou pro růst mikroorganismů, je dobré bazény zakrývat ochrannou nebo solární plachtou. Voda navíc bude teplejší a méně se jí odpaří.

Tip

Jak na bazénová trápení

 1. Nejméně jedenkrát týdně propláchneme filtrační vložku ve filtraci – ať už se jedná o písek, nebo kartuš.
 2. Před mechanickým čištěním stěny bazénu snížíme hladinu o pět až deset centimetrů pod zašpiněný pruh.
 3. Pravidelně kontrolujeme hodnotu pH a koncentraci volného chlóru. Při té příležitosti je dobré zkontrolovat velikost dlouhodobých chlórových tablet v plovákovém dávkovači, případně minitablet v dávkovači poloautomatickém a doplnit je.
 4. Některé řasy jsou proti běžnému chlorování odolné: jednou týdně proto použijeme i předepsanou dávku preventivního přípravku Algaestop.
 5. Pokud je velké horko a v našem bazénu je velký provoz, neuškodí použít tak zvané šokové ošetření, kdy rychle zvýšíme koncentraci chloru až na 10 mg/l. Bezpečně tím zabijeme v bazénu všechno – ovšem s dalším koupáním musíme počkat, až koncentrace chloru klesne pod 0,8 mg/l, tedy zpravidla čtyřiadvacet hodin. Do vody můžeme (když budeme čerta vyhánět ďáblem) i po dvanácti hodinách: pro snížení koncentrace chloru použijeme přípravek Chlor minus.
 6. Po každém šokovém ošetření musíme stěny a dno bazénu okartáčovat, protože zbytky řas, které mohou zůstat v trhlinkách a záhybech, by se opět začaly množit.
 7. Někdy nás od bazénů odrazuje, že z nich „je cítit chlór“. Omyl: páchnou chloraminy, které vznikají reakcí chlóru s organickými nečistotami! Dráždí nám oči, sliznice a kůži. Rozloží je jednou týdně použitý přípravek Dechlor.
 8. Každý týden je také užitečné nadávkovat do bazénu Vločkovač – jak už jeho název prozrazuje, vysráží zákaly a ty již odstraníme snáze.
  1. Více na www.marimex.cz.

   Autor: Jiří Jan, Marimex (text), Marimex (foto)

   Klíčová slova:


   Související články

   Jak se v bazénu koupat levněji 5  fotek

   Jak se v bazénu koupat levněji

   A nejen levněji, ale také ohleduplněji k životnímu prostředí. Vtip spočívá v tom, zda dokážeme využít síly slunečních paprsků, kterou tato hvězda tak ...


   Bazénová chemie - abychom neměli brčálník 5  fotek

   Bazénová chemie - abychom neměli brčálník

   Abychom si mohli v létě užít průzračně čistou vodu v bazénu, je potřeba jí věnovat velkou péči a pomocí chemie do bazénů udržovat její kvalitu. Kro ...


   Filtrace pro vodu jako křišťál 1  fotek

   Filtrace pro vodu jako křišťál

   Milujete pohled na modravou hladinu bazénu i koupání v křišťálově čisté vodě, na jejichž vlnkách se zrcadlí tisíce sluníček. Proto máte bazén, nebo s ...


   Bazén nebo vířivka bez hotovosti a hned 3  fotek

   Bazén nebo vířivka bez hotovosti a hned

   Využijete-li výhodnou nabídku financování, nemusíte se bát velkého zásahu do rodinného rozpočtu. Bazén i další zboží zaplatíte snadno formou několika ...


   Zastřešený bazén 5  fotek

   Zastřešený bazén

   Bazén u domu přináší řadu každodenních prací počínaje lovením nečistot z hladiny sítkem až po chemickou úpravu vody. A ani tak nezajistíte, aby voda b ...


   Chemie pro bazény 3  fotek

   Chemie pro bazény

   Je překvapivé, kolik života je v jediné kapce vody: jsou tu zárodky řas, rozsivky, bičíkovci… A představa, že bychom se v této živé polévce měli koupa ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
0
KAMENNÝ KOBEREC Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Uherková Michaela
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×