Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba zahradní kuchyně – 1. díl

Stavba zahradní kuchyně – 1. díl

Pokud jste se rozhodli vylepšit svoji zahradu venkovní kuchyní s posezením, máme pro vás tip.

reklama

Uváděný typ stavby má půdorys 4×3 m, betonový základ, zdi z cihel (dvě strany jsou snížené, k podpěře střechy jsou zde využity trámy), dřevěnou konstrukci střechy a jako střešní krytina jsou použity tašky. Součástí kuchyně je krb a dvě desky na přípravu stravy a odkládání nádobí.

Nákres stavby

Po zvolení typu stavby zahradní kuchyně a jejího umístění na pozemek si zhotovíme jednoduchý nákres stavby. Jednak nám usnadní postup stavby a jednak nám poslouží pro kalkulaci množství potřebného materiálu (je potřebný i pro stavební úřad). Nemáme-li dostatek zkušeností, měli bychom návrh stavby svěřit odborníkům.

Vytyčení stavby

Stavbu zahradní kuchyně na zvoleném místě vytyčíme pomocí kolíků a provazu. Dbáme na to, aby jednotlivé strany svíraly pravé úhly. Rohy půdorysu stavby vyznačíme zatlučenými kolíky.

Stavba základů

Po obvodu stavby zahradní kuchyně vykopeme obvodové základové pásy hluboké cca 50 cm a široké cca 40 cm. V závislosti na kvalitě vykopané zeminy tuto použijeme na zahradu. Obsahuje-li kameny, využijeme je v základu stavby. Do připravených základových pásů nalijeme beton smíchaný s kameny a štěrkem asi do výšky ¾ a vyztužíme ho ocelovými pruty. Po dvou až třítýdenním tvrdnutí, v závislosti na počasí a prostředí, můžeme postupovat ve stavbě.

Zhotovení betonové desky

Odstraníme vrchní zeminu asi do hloubky 20 cm. Stejně jako u základů ji v závislosti na její kvalitě využijeme na zahradě. Jedná-li se o kvalitní trávník, můžeme ho vyřezat a položit do jiné části zahrady. Mezi základové pásy nalijeme beton, který vyztužíme ocelovou drátěnkou.

Stavba zdiva

Než začneme stavět obvodové zdi, je potřeba pod ně na základovou desku položit izolační asfaltovou folii, která zabrání pronikání vlhkosti do zdiva. Lepenku přilepíme po jejím nahřátí plynovým hořákem. Abychom měli postavené zdi zaručeně rovné, vyznačíme si každou vrstvu provázky. Dvě vyšší nosné zdi mají výšku 2 m a jsou kvůli zpevnění zakončeny betonovým věncem. Zbylé zdi vyzdíme do zvolených výšek 100 a 60 cm. Vzhledem k tomu, že zdi mají šířku 30 cm, byly v obou vysokých zdech vytvořeny výklenky, které poslouží jako poličky. Jako překlad pro tyto poličky hluboké 15 cm byly použity 2 ocelové pruty.

Při stavbě obvodového zdiva nesmíme zapomenout na spojovací prvky pro stavbu krbu a odkládacích ploch. Měly by být se stavbou obvodových zdí svázány. Po dokončení hrubé stavby zahradní kuchyně přikročíme k omítnutí cementovápenitou omítkou. Po zaschnutí trvajícím cca 2–3 dny (rovněž závisí na počasí) se povrch stěn rovněž naštukuje. Cihly můžeme samozřejmě i vyspárovat a nechat nenahozené.

Tím je dokončena základní hrubá stavba. Ze zednických prací bude následovat jen stavba krbu a polic na odkládání. Ostatní práce mají již tesařský, stolařský a pokrývačský charakter.

Podlaha

V našem případě jsme zvolili podlahu vydlážděnou. V první řadě vybíráme dlažbu, která nám bude vyhovovat nejen po estetické stránce. Zvolíme raději design, který nepodléhá módním trendům. Podlaha nám bude sloužit dlouhou dobu a její výměnou bychom se zbytečně připravili o čas i peníze. Dlažba však musí splňovat hlavně praktické parametry. To znamená, že musí být mrazuvzdorná a odolná proti nepříznivým povětrnostním vlivům jako jsou déšť, sníh, slunce. Při výběru vhodného typu dlažby musíme brát v úvahu i to, aby se povrch dal snadno udržovat proti nečistotám, kterým se při běžném užívání nevyhneme.

Než začneme s vlastní prací, rozhodneme se, do jakého vzoru chceme dlažbu položit. Způsob položení hraje velkou roli při nákupu dlaždic. Potřebné množství dlaždic zjistíme zaměřením podlahové plochy a případně dalších ploch, které budeme obkládat. Ve stavebninách nebo specializovaných prodejnách na každém balení najdeme označení množství v m2. Při stanovení množství také musíme počítat s poničením při práci, s vytvořením rezervy pro případné opravy v budoucnu, a zakoupit proto přiměřené množství navíc.

Předpokladem pro rovnou plochu je rovný podklad, což v našem případě není problém, protože základová deska je nová a pro účely položení dlažby již připravená. V opačném případě, je-li podlaha nerovná, je nutno celou plochu vyrovnat vrstvou betonu. Důležitým faktorem je zvolení správného lepidla. I zde platí, že to nejdražší nemusí být nejlepší. Požadavkem je, aby dlažba držela pevně a dobře odolávala zátěži.

Prvním krokem je nanesení lepidla na betonovou desku v tenké vrstvě zubatou stěrkou. Nanášíme vždy po menších plochách, abychom zabránili rychlému zaschnutí. Poté pokračujeme pokládáním ve zvoleném způsobu. Máme-li položenou celou plochu dlaždicemi, je nutno zabránit poškození vstupem na hotovou podlahu. Po jednom až dvou dnech je možné přistoupit ke spárování mezer, které provádíme zředěnou maltou nebo speciální spárovací hmotou, kterou zakoupíme v sypké formě. Před použitím ji podle návodu promícháme s vodou. V nabídce specializovaných prodejen nebo stavebnin je mnoho barevných odstínů. Z praktického hlediska je lepší zvolit neutrální odstín, který by se neměl lišit od samotné barvy dlaždic. Po nanesení spárovací hmotu necháme rovněž důkladně zaschnout, celou vyspárovanou plochu podlahy je nakonec nutno utřít od všech nečistot.

Postup

 1. Podle plánku vyměříme obvod budoucí stavby zahradní kuchyně.

 2. Na zvoleném místě vytyčíme pomocí kolíků a provazu celý půdorys.

 3. Po obvodu stavby vykopeme obvodové základové pásy.

 4. Základy vykopeme do hloubky cca 50 cm a šíře cca 40 cm.

 5. Do připravených základových pásů nalijeme beton se štěrkem.

 6. Abychom vytvořili desku, musíme odstranit nejprve vrchní zeminu.

 7. Základovou desku vybetonujeme, zpevníme ocelovou drátěnkou.

 8. Před stavbou zdí položíme nejprve izolační fólii proti vlhkosti.

 9. Vodováhou a provázkem určíme všechny obvodové zdi.

 10. Vyšší zdi mají výšku 2 m. Jsou zakončené betonovým věncem.

 11. Obvodové zdi o šířce 30 cm využijeme na vytvoření výklenků.

 12. Všechny postavené zdi omítneme, po zaschnutí naštukujeme.

 13. Podlaha

  Dlažba v zahradní stavbě bude vystavena poměrně extrémnímu namáhání a působení klimatických vlivů, proto při výběru lepidla pamatujeme na i na tuto záležitost.

 14. Způsob kladení dlažby zvolíme v závislosti na typu dlažby. Námi vybraný způsob je poměrně jednoduchý a umožňuje potlačit případné nerovnosti mezi spárami.

 15. Dlažba je položena nejen na podlaze, ale také na lavicích, stolech pro přípravu jídel a také v části výklenků, které byly při zdění vytvořeny pro odkládání nádobí, kořenek apod.

Pepův tipPři pokládání dlažby je vhodné obložit i stěnu těsně u podlahy nařezanými, cca 10 cm vysokými pásky dlažby. Usnadníme si tak úklid a vytírání podlahy.
Autor: Eso (text a foto), PePa (foto)

Související články

Stavba zahradní kuchyně 2. díl 14  fotek

Stavba zahradní kuchyně 2. díl

Zahradní kuchyně má hotové zdi a podlahu, další na řadě je stavba dřevěné konstrukce, pokrytí střechy a stavba krbu.


Stavba zahradní pece 1.díl - od rozhodnutí po těleso pece 21  fotek

Stavba zahradní pece 1.díl - od rozhodnutí po těleso pece

Opékání, grilování, příprava pokrmů na kameni nad ohněm to je všechno super, ale nejuniverzálnějším prostředkem pro vaření na zahradě je jednoznačně p ...


Stavba zahradního domku 19  fotek

Stavba zahradního domku

Rozhodli jste se koupit si zahradní domek a poskládat si jej sami, nebo necháte i stavbu na zaměstnancích dodavatelské firmy, jen byste chtěli vědět, ...


Venkovní kuchyně pro pohodlné vaření v létě 5  fotek

Venkovní kuchyně pro pohodlné vaření v létě

Vaření na všechny způsoby je moderní činností, ke které se jistě každý z nás připojí. Znáte ty víkendové pohodové večery, kdy se s rodinou nebo přá ...


Komplexní nabídka v oboru pevných interiérových prvků, stavby a rekonstrukcí na FOR HABITAT 8  fotek

Komplexní nabídka v oboru pevných interiérových prvků, stavby a rekonstrukcí na FOR HABITAT

Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí na jaře veletrh FOR HABITAT? Novinky a trendy tuzemských i zahraničních společností mohou vidět odborní ...


Grilujte jako šéfkuchař: lávový kámen je moderní a zdravý způsob 3  fotek

Grilujte jako šéfkuchař: lávový kámen je moderní a zdravý způsob

Asi byste našli málo příjemnějších způsobů, jak trávit letní večery, než grilovat s rodinou a přáteli. Mnoha lidem ale požitek z grilovaných dobrot ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
zahradní domek Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×