Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zahradní stůl

Zahradní stůl
Zahradní stůl pro příjemné posezení na zahradě ve stínu stromů si samozřejmě můžeme koupit. Pokud jsme ale alespoň trochu šikovní a chceme sedět u „svého“ stolu, můžeme si jej snadno vyrobit.
reklama

Na výrobu stolu jsou vhodná borová prkna, která díky vysokému obsahu pryskyřice déle odolají nepřízni počasí.

Postup

 1. Na stolovou desku budeme potřebovat osm prken délky 80 cm a šířky 9 cm. Srovnáme je. Podle dlouhého úhelníku přesně orýsujeme, aby měly stejnou délku.

 2. Prkna v pokosnici nebo na pile zkrátíme. Jsou-li konce prken prasklé, snažíme se je zkrátit tak, aby nám zbyl čistý hezký materiál bez trhlin a suků.

 3. Chceme-li stůl čtvercový, připravíme si z odřezků tloušťky asi 1 cm dilatační dorazy, které nám určí šířku mezer budoucí stolové desky. Prkna přidáváme, dokud nedosáhneme čtverce.

 4. Složená deska určí i rozměr dvou příčných dílů, ke kterým budou volná prkna připevněna. Díly jsou o něco kratší než deska, jeden je široký cca 6 cm, ten druhý 4 cm.

 5. Oba podpěrné díly jsou stejně dlouhé. Ten užší na obou koncích vyřízneme a zaoblíme přímočarou pilkou. Zaoblení provádíme pouze od jedné delší hrany dílu jako půloblouk.

 6. Díly připravené na nohy stolu uprostřed provrtáme. Vložený šroub pak tvoří osu, která umožní skládání stolu. Otvor vrtáme vrtákem o shodném průměru jako má spojovací nebo vratový šroub, který použijeme.

 7. Přímočarou pilkou si rovněž připravíme nohy stolu, které budou ve tvaru X. Jejich délka je cca 110 cm a šířka je 6 cm. Na jednom konci nohy zaoblíme, na druhém seřízneme pod úhlem tak, aby úhel odpovídal výšce stolu cca 85 cm, a přitom dosedal pevně na zem.

 8. Oba podpěrné díly, užší zakulacený i rovný širší, k sobě delšími vruty pevně sešroubujeme. Proti posunutí si je zajistíme svěrkami. Hlavy vrutů zapustíme záhlubníkem, aby nepřekážely při připevňování ke stolové desce.

 9. Aby bylo možné stolek jednoduše skládat, je nutné spojit nohy se stolovou deskou šroubem, po kterém se mohou při skládání díly otáčet. Do středu pomyslné kružnice na konci zakulacení nohy vyvrtáme otvor, protidíl vyvrtáme do sešroubované podpěry stolu 10 cm od kraje.

 10. Do druhé strany podpěry vyvrtáme větším nebo nastavitelným vrtákem slepý neprůchozí otvor pro vložení dřevěné kulatinky o průměru cca 20 mm.

 11. Šikmý otvor na druhém dílu jedné sklápěcí nohy vyrobíme tak, že uprostřed vyvrtáme vrtákem, který jsme použili pro zapuštění kulatinky, otvor skrz. Zbylou část dořízneme jemnou pilkou. Všechny díly stolku jsou nyní připravené pro natření.

 12. Aby venkovní zahradní nábytek dlouho vydržel, je nutné jej opatřit kvalitní povrchovou úpravou. Kvalitní lazurovací barva pro venkovní použití ve dvou a více nátěrech podstatně prodlouží životnost celého stolku.

 13. Po dostatečném zaschnutí všech povrchově upravených dílů můžeme stůl začít skládat. Podpěrný sešroubovaný díl položíme na rošt stolové desky. Vhodně dlouhými vruty ho přišroubujeme.

 14. Délka vrutů, kterými díly spojujeme, musí být taková, aby neprošly materiálem skrz. Jejich hlavy zapustíme. Postupně vždy dvěma vruty na každé straně připevňujeme každé jednotlivé prkénko.

 15. Přes připravené předvrtané otvory sešroubujeme nohu spolu s podpěrou. Použít můžeme šrouby vratové nebo nábytkové spojovací v nereznoucí povrchové úpravě.

 16. Po připevnění nohy ji vyzkoušíme složit a rozložit. Nohy musí být překřížené tak, aby vnitřní noha byla s výřezem a vnější přišroubovaná k podpěře. Díly kontrolujeme, abychom je při smontování nezaměnili.

 17. Při rozložení noha s výřezem zapadne na dřevěnou kulatinku vloženou a vlepenou mezi dvě podpěry. Při rozložení v nich pak bude vlastní vahou stolku pevně držet.

 18. Stejně jako první připevníme druhou nohu. Obě nohy zkusíme složit a rozložit, abychom zjistili, jestli je vše v pořádku. Nakonec hotový stůl doplníme dvěma trnožemi kvůli stabilitě. Ty přišroubujeme dlouhými vruty asi 10 cm od sešikmeného konce nohou.

Pepův tip

I když stůl opatříme voděodolnou lazurou nebo barvou, je vždy vhodné jej na zimu schovat, déle vydrží.

Pokud chceme po nějakém čase nátěr obnovit, je vhodné původní lazuru či barvu obrousit pásovou vibrační bruskou a smirkem, nebo stůl zbavit starého nátěru louhováním a pak teprve jej opatřit novou povrchovou úpravou.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nezahazujte velkou větev z pokáceného stromu. Vyrobte si z ní zahradní lavici podle jednoduchého návodu. 17  fotek

Nezahazujte velkou větev z pokáceného stromu. Vyrobte si z ní zahradní lavici podle jednoduchého návodu.

Pokud rádi vyrábíte užitečné věci pro svou zahradu, nechte se inspirovat jedním z našich čtenářů. Jeho projekt - Naturgarden - vznikl jako důsledek ku ...


Zahradní stůl pro děti 26  fotek

Zahradní stůl pro děti

Posezení na zahradě si v pěkných letních dnech rády užijí i děti, a pokud by k tomu měly svůj vlastní stůl, určitě budou spokojeny dvojnásob. Kromě ...


Zahrada jako galerie - 2. díl 21  fotek

Zahrada jako galerie - 2. díl

Zahrada u Čtvrtníků se nám líbíla tak, že jsme měli problém vybrat jen pár fotografií na ukázku. Proto vás dnes zveme na pokračování návštěvy. Kromě p ...


Pěstování jehličnanů

Víte, jak správně sázet jehličnany do okrasné části zahrady? Nejprve je nutné vykopat jámu, která by měla být o něco větší, než je kořenový bal sázené ...

5 trendů v zahradním nábytku 5  fotek

5 trendů v zahradním nábytku

Jaký zahradní nábytek bude vaším novým společníkem na terase, u grilu či na balkoně? Abyste se v sortimentu zahradního nábytku vyznali a dobře si v ...


Grilujte jako šéfkuchař: lávový kámen je moderní a zdravý způsob 3  fotek

Grilujte jako šéfkuchař: lávový kámen je moderní a zdravý způsob

Asi byste našli málo příjemnějších způsobů, jak trávit letní večery, než grilovat s rodinou a přáteli. Mnoha lidem ale požitek z grilovaných dobrot ...


Novinka v sortimentu DCH-Sincolor 3  fotek

Novinka v sortimentu DCH-Sincolor

Ryze česká výrobní společnost barev a laků DCH-Sincolor, a.s. z Plzně uvádí v letošní sezoně do prodeje inovovaný odstraňovač starých nátěrů v podobě ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Založení zídky mezi záhony Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ivo
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×