reklama

Pergola se může stát druhým domovem

Ochranu před sluncem i deštěm stejně jako dostatek prostoru pro celou rodinu i hosty skýtají zahradní pergoly, jejichž charakter a design je velmi rozmanitý. Patrná je ovšem tendence k minimalistickému pojetí. Pergoly tak často tvoří nedílnou, velmi nenápadnou součást domu a příjemně tak rozšiřují obytný prostor. Ani samostatně stojící pergoly nejsou nijak ojedinělé. Přece jenom jde však o stavbu, je k ní třeba přistoupit s plnou zodpovědností.

Pergola se může stát druhým domovem

Trendem jsou pergoly sice až v posledních letech, ale v různých provedeních byly součástí už starověkých orientálních měst. Později se staly běžnou součástí zahrad v antice a nakonec i v evropských zámeckých zahradách.

Velikou výhodou této stavby je fakt, že stavba její konstrukce je skutečně jednoduchá, zvládne ji prakticky každý trochu zručný člověk a netrvá víc než několik dnů. Tím nejdůležitějším je zvolit pergole vhodné místo tak, aby zajišťovala dostatek soukromí. Doporučuje se zvolit místo dobře dostupné z domu a zároveň chráněné před větrem. Pergola tak může stát například na domovní terase, na konci cestičky nebo naopak v klidném koutu zahrady.

Když plánujete stavbu pergoly, je ideální mít dopředu stanovenou částku, kterou můžete použít. Podle ní se totiž odvíjí použitý materiál. Můžete se pak rozhodnout, zda např. na podlahu použít dlažbu či bude jen betonová apod. Podle použitých materiálů vás stavba pergoly může vyjít třeba na pět tisíc korun, ale i čtyřikrát až pětkrát tolik.

Pergola u domu zastřeší terasu a “zvětší” obývák
Pergola u domu zastřeší terasu a “zvětší” obývák

Výběrem to začíná

Na samotnou konstrukci se nejčastěji volí borovicové nebo modřínové dřevo, k zastínění bývá používán polykarbonát, který zajišťuje ochranu před slunečními paprsky, ale zároveň je dostatečně propustný pro světlo. Není radno opomenout instalovat zástěnu také na větrné straně, aby se zvýšil komfort při posezení.

Při budování pergoly se nabízí hned několik možností. První z nich je typizovaná pergola, která ovšem nemusí vyhovovat velmi konkrétním požadavkům. Dále je to stavba pergoly vlastními silami, která však vyžaduje jistou zručnost a spolehlivé vybavení. Následuje využití služeb specializované firmy, která zhotoví návrh s ohledem na daný prostor i individuální přání a následně zajistí odbornou montáž zvolené konstrukce.

Samostatně stojící pergola vytvoří v zahradě příjemné zátiší
Samostatně stojící pergola vytvoří v zahradě příjemné zátiší

Neošidit konstrukci

Jestliže máte v plánu pevné zastřešení, pak na sloupky a vaznice, případně vazné trámy, volte rozměr hranolů nebo trámků alespoň 90×90 mm. O mnoho subtilnější by neměly být ani krokve, mezi nimiž nenechávejte velké mezery. Konstrukce musí vydržet nejen poryvy silného větru, ale i tíhu listí a sněhu. Stabilitu pergoly podpoří rohové konzole nebo kování ve tvaru „T“.

Z hlediska pevnosti stavby jsou nejlepší tesařské spoje, případně kombinované s vhodně dimenzovanými vruty (průměr 8–10 mm, délce 80–300 mm), šrouby nebo závitovými tyčemi. Pamatujte ale na to, že zatímco šroubům a závitovým tyčím můžeme svěřit i nosnou funkci, vruty by měly mít funkci pouze zpevňovací. Jestliže bude mít vaše pergola více sloupků a záleží-li vám na jejím vzezření, respektujte pravidlo, že vzdálenost mezi jednotlivými sloupky má být stejná jako šířka vchodu do ní.

Samostojná pergola z moderního WPC
Samostojná pergola z moderního WPC

Volba zastřešení

Rovněž zvažte, jestli místo střechy necháte popínavé rostliny, ať se činí, nebo zda pergolu zastřešíte. Výběr vhodné krytiny pro zastřešení pergoly je individuálním rozhodnutím majitele, neboť každá krytina má své výhody a nevýhody. Důležité je, abyste si rozmysleli volbu s ohledem na vzhled, cenu, životnost, hmotnost a průsvitnost. Pokud máte v těchto bodech jasno, pak již stačí zvolit dle vašich preferencí jednu z níže uvedených krytin:

  • zastřešení pergol plechovou krytinou
  • zastřešení pergoly klasickou pálenou taškou
  • zastřešení pergol polykarbonátem
  • zastřešení pergol tvrzeným sklem
  • zastřešení pergol térovou krytinou
  • zastřešení pergol sklolaminátem
  • zastřešení pergol textilní plachtou

V současné době se s ohledem na užitné vlastnosti a nízkou cenu velmi často používá sklolaminát nebo polykarbonát, a to ať už komůrkový, trapézový nebo vlnitý. Polykarbonát je lehký, pružný a dobře propouští světlo. Na zastřešení pergoly stačí běžný jednokomorový polykarbonát o tloušťce 1 cm.

Oproti tomu sklolaminát je pevnější, méně náchylný na poškrabání a propouští přirozenější barvu světla. U obou těchto materiálů vám doporučíme pořídit takový typ, který má strukturovanou spodní část, díky níž zabráníte světelným odleskům a utlumíte intenzitu přímého slunečního záření. Totéž umí zprostředkovat i barevná úprava tzv. kouřového zabarvení polykarbonátu. Někomu se však nelíbí vzhled polykarbonátu, takže raději zvolí klasickou pálenou tašku, sklo, betonovou nebo térovou krytinu..

Ideální prostor pro relax s rodinou, romantiku ve dvou nebo kávu o samotě
Ideální prostor pro relax s rodinou, romantiku ve dvou nebo kávu o samotě

Povolení není třeba

Podle zákona je možné říci, že pergoly, které nepřesáhnou zastavěnou plochu 25 m2 a výšku pěti metrů, není třeba ohlašovat a ani nepotřebujete k jejich stavbě stavební povolení. V zákoně jsou však další nutné podmínky, jako je např. umístění dva metry od společných hranic pozemků, apod. Před samotnou stavbou je tedy lepší poptat se na vašem obecním či městském úřadě.

Publikováno: 8. 5. 2019, Autor: Nejřemeslníci.cz (text a foto), Profil autora: Redakce