Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zahradní traktůrek XDC 140 HD pro každou zahradu

Zahradní traktůrek XDC 140 HD pro každou zahradu

Každý, kdo má trochu větší zahradu, se těší na jaro. To je najednou tady a pak už zbývá jen sekat a sekat. Velká plocha, to je taky velká údržba, hodně času a velké sekání. Dobrým pomocníkem nám může být zahradní traktůrek. Jak se ovládá a jak seká Castel Garden XDC 140, jsme vyzkoušeli za vás.

reklama

Jak vybrat

Traktůrků a sekaček nabízí Mountfield dostatek. Důležité je ale umět si správně vybrat. Základním kritériem je samozřejmě velikost pozemku. U pozemků větších než 1500 m už má smysl uvažovat o zahradním traktůrku. Další kritérium je to, aby se protáhl vrátkama nebo brankou, kterou doma máme. A na zahrádku se dostal. V případě našeho modelu Castel Garden XDC140 se dostaneme do trochu širších dveří snadno. Jeho šířka je 902 mm, délka 2340 mm a váha 160 kg.

Sekačka versus traktůrek

Mezi základní výhody proti sekačce patří šířka záběru, velikost koše a nulová námaha. Stačí jen umět točit volantem. Tak může traktůrek posloužit těm, kdo třeba z fyzických důvodů nedokážou sekačku nastartovat nebo jí tlačit a vysypávat. To vše je u traktůrku snadnější. Velké sekačky mají záběr kolem 50 cm, náš traktůrek 84. To jasně říká, kdo bude mít velkou plochu dříve posekanou.

Velký koš ušetří čas

To, co mě při sekání nebaví, je vysypávání koše. A nošení a sypání na kompost. U traktůrku si prostě dojedete na místo a vyklopíte náklad, kam chcete. Objem koše je 260 litrů, tedy jako pět velkých košů u sekačky. Zařadíme couvání, dojedeme ke kompostu, vysuneme páku po pravé ruce a plný koš sklopíme. Snadno to s trochou cviku zvládne i žena. Velký koš jde snadno vycvaknout a pod ním se skrývá závěs na přípojné zařízení, například na vozík, válec nebo postřikovač. Koš je vybaven spínačem, který nám akustickým pípáním při naplnění ohlásí, že je čas jej vysypat.

Dobrý motor je zárukou kvality

Srdcem zahradního traktůrku je samozřejmě motor. V našem případě jednoválec Briggs&Stratton s výkonem 13,5 HP. Ten se skrývá v přední části pod odklopnou kapotou. Tak je k němu dobrý přístup. Pod krytem se skrývá i benzínová nádržka s objemem 6 litrů. Stačí odklopit kryt a můžeme doplnit benzin. Převodovka je mechanická 5+R a umožňuje nejvyšší rychlost 9,7 km za hodinu. Touto rychlostí snadno přejedete bez sekání i vzdálenost mezi dvěma zahradami nebo na místo sekání po vlastní ose. Na nejvyšší rychlost umí docela uhánět. Pro sekání ale využijeme první nebo druhý stupeň.

Kde jej využijeme

Svým výkonem je určen pro střední a velké plochy, ale velmi dobře poslouží i na malé zahradě. Zahrady mohou být i členité nebo různě tvarované. Poloměr zatáčení je velmi malý. Snadno tak na zahradě obkroužíme strom nebo keř. Nebo prokličkujeme sadem. Bez větší námahy s ním dokážeme posekat nejen velkou zahradu, ale i třeba fotbalové hřiště. Není ale určen na hodně vysokou přerostlou trávu, tam by se udusil. I při sekání na nízko je sek čistý a sběr bez chuchvalců trávy, co by po nás zůstaly. Na podzim jej můžeme dobře využít pro sběr spadaného listí.

Velmi slušná je svahová dostupnost. I středně velký kopec a s plným košem traktůrek v pohodě zvládne. Musí být ale sucho, aby nám neproklouzla kolečka. Stejný kopec pomalu sjede. Do kopce stačilo dát jedničku a želvičku vyměnit za zajíce, aby otáčky byly vyšší. Výšku seku je ale ve svahu a při dojíždění z něj vhodné upravit na vyšší stupeň. Traktůrek má i drobnou odkládací plochu a držák nápoje.

Pro malé i velké

Sedátko je nastavitelné a může na něm sedět jak drobná žena, tak můj dvoumetrový kamarád (to je ten se šátkem). Traktůrek pod ním vypadá o něco menší, než je ve skutečnosti, ale váhu řidiče nerozlišuje, výkon má dostatečný.

Zkoušeli jsme ho na několika zahradách, a všichni se culili a hned by si ho nechali. Já také. Není to nejvyšší řada, spíš taková vyšší střední, která se dotýká té nejdražší a je možné ho koupit na splátky. Není to jen pohodlné, traktůrek i šetří čas. Je nutné mít ho kde zaparkovat nebo schovat před nepřízní počasí. Baterka je schována pod sedačkou. Tlakový spínač po odlehčení vypne motor.

Jednoduché ovládání

Stačí odbrzdit, dát rychlost a jet, přitom levou rukou nastavit výšku seku a povytažením tlačítka na palubní desce spustit nože. Ty jsou dva a zaberou šířku 84 cm. Pak už jen stačí točit volantem. Jak je to snadné, si vyzkoušely děti, které by traktůrek braly jako hračku. Díky šířce 2 mm nad 90 cm se protáhne i malou brankou mezi dvěma zahradami. Jestli se sousedi domluví, můžou si ho koupit napůl.

Důvod, proč se kamarádi při testu tak usmívají, je ten, že zahradu mají místo dvou hodin posekanou za půlhodinky. A zbyde jim čas na jedno studený pivko pod třešní. Traktůrek může snadno ovládat nejen muž, ale i žena.

Traktůrek je vybaven i dvěma výkonnými světly. Přes léto to příliš nevyužijeme, nebudeme-li chtít rušit sousedy večer nebo ráno. Dobré to je ale na podzim, kdy je tma dříve a kdy můžeme traktůrkem sbírat listí anebo v zimě sypat sůl nebo odhrnovat sníh. I takové nástavce je možné si k němu dokoupit.
Na delší vzdálenost jej snadno popovezeme na vozíku za autem. Stačí dvě silnější prkna a je naloženo.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Bubnová sekačka od Mountfieldu se vysoké trávy nebojí 37  fotek

Bubnová sekačka od Mountfieldu se vysoké trávy nebojí

Bubnovka vezme vše, na čem skončí klasická sekačka nebo traktůrek. Mnoho limitů pro rotující nože není. Výška náletu trávy nebo kopřiv do dvou metrů j ...


Kolik sekaček znáš, tolikrát jsi člověkem 16  fotek

Kolik sekaček znáš, tolikrát jsi člověkem

Češi jsou národem milovníků zahrad. S tím souvisí vysoká poptávka po zahradní technice a pochopitelně odpovídající nabídka prodejců. Výběr je skutečně ...


Vyhráli jste výrobky pro přípravu dřeva na zimu? 5  fotek

Vyhráli jste výrobky pro přípravu dřeva na zimu?

Topíte v zimě dřevem? Pak je ten nejvyšší čas začít přemýšlet o tom, jak si zajistit jeho zásoby pro blížící se zimní období. A co by vám doma při ...


Křovinořez využijete při sečení vysoké trávy 5  fotek

Křovinořez využijete při sečení vysoké trávy

To si z nás letos to počasí pořádně vystřelilo. Natolik rozmarné jaro jsme už dlouho neměli. Jedním z důsledků nadprůměrných srážek je přerůstající tr ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
22
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
22
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×