reklama

Předpěstování: připravte si silnou a zdravou sadbu z vlastních zdrojů

Získat kvalitní sazenice se nám podaří i z vlastní líhně. Pokud si seženeme vhodné kultivary zeleniny pro naši oblast, pak vzrostlá a řádně vyvinutá sadba zajistí perfektní výnos. I letničky v domácích podmínkách dobře rostou. Důležité je nezanedbat přípravu, zajistit si potřebné vybavení a věnovat rostoucím výpěstkům odpovídající péči.

Předpěstování: připravte si silnou a zdravou sadbu z vlastních zdrojů

Pro předpěstování v zemině musíme provést řádnou a svědomitou přípravu. Kupovaný substrát většinou není dost kvalitní a rostliny mají problém s klíčením, případně mohou být napadeny některou z houbových chorob. Je to způsobeno tím, že taková zemina je příliš vylehčená, takže rychle slehává a zadržuje nadměrné množství vody. To ve finále vede ke vzniku plísní a poškození kořenů semenáčků. Pokud chceme tuto zeminu použít, vždy ji řádně promícháme s běžnou zahradní hlínou nejlépe středně těžkého, hlinitého typu, v poměru 1:1 a dále využijeme perlit, fungující jako provzdušňující prvek.

Sazenice paprik v substrátu
Sazenice paprik v substrátu

Důležité je také substrát před použitím řádně propařit. Nejlepší je využít horkovzdušné trouby, kterou ohřejeme na teplotu 50 až 70°C. Zeminu v ní ponecháme po dobu přibližně půl hodiny, za tento časový úsek dojde k likvidaci veškerých zárodků škůdců a chorob. Především dochází k účinnému zahubení spor hub. V případě, že dezinfekci neprovedeme, klíčící semenáčky velmi pravděpodobně napadne nemoc padání klíčních rostlin, která způsobuje černání, zvodnatění a zeslabení krčku mladých rostlinek. Mladé semenáčky pak velmi rychle hynou nebo zakrní a špatně rostou.

Klíčící semenáčky v Jiffy balu
Klíčící semenáčky v Jiffy balu

Pro předpěstování se v zahradnických potřebách prodávají rašelinové Jiffy, které mají vzhled velkých tablet. Jsou produkovány v několika velikostech. Po jejich namočení se z nich stanou válečky nasáté vláhou, v nichž velmi dobře zelenina i květinová sadba perfektně klíčí. Nicméně i zde je třeba provést propaření, případně preventivní postřik některým z biofungicidních přípravků, které jsou neškodné pro přírodu. Připravené Jiffy umisťujeme do kelímků nebo miniskleníčků, kde většina na teplo náročných rostlin, bezproblémově vyroste. Při tomto způsobu předpěstování ale musíme důsledně dbát na nepřemokření výsevu, stálou teplotu a pravidelné větrání. Velmi zamokřené Jiffy jsou důsledkem toho, že sadba neprospívá nebo hyne vlivem zkázy kořenů.

Dříve se pro předpěstování paprik používal i materiál Rockwool, jde o vatu ze skelných vláken. Avšak vysoká pořizovací cena způsobila, že pěstitelé přešli na Jiffy.

Rašelinový zakořeňovač, který se po zasazení rostliny rozpustí v půdě
Rašelinový zakořeňovač, který se po zasazení rostliny rozpustí v půdě

Zvláště u náročnějších rostlin, jako jsou papriky a rajčata, dbáme na důsledné a dlouhodobé udržování stálé teploty. Výsev musíme umístit vždy na světlé a teplé místo, ideálně tak, aby byla předpěstovací nádoba ohřívána zespoda. Tím podpoří silný a zdravý růst nejen kořenového systému. Pro urychlení ve fázi klíčení můžeme nádoby zakrýt transparentní potravinovou folií, ale musíme každý den odvětrávat, aby se na jejím povrchu nezačalo srážet větší množství vlhkosti.

Při větrání raději sadbu přeneseme dočasně na jiné místo, kde nehrozí mladým rostlinkám nastydnutí nebo dokonce namrznutí. Druhý z popisovaných jevů dokáže prospívající sadbu zahubit.

Pokud chcete vyvětrat, je lepší přesunout květináčky na jiné místo.
Pokud chcete vyvětrat, je lepší přesunout květináčky na jiné místo.

Důležité je správné načasování výsevů. Již v prosinci začínáme pelargoniemi, v lednu pokračujeme paprikami a celerem. Ten má velmi zvláštní nároky na předpěstování, neboť po vyvinutí prvních dvou pravých lístků jej poprvé přepikýrujeme do kelímků, kde do času výsadby v květnu stačí řádně zesílit. Výsev rajčat a póru provádíme v polovině února, dřívější doba je zbytečná, protože sazeničky by přerostly a následně se špatně ujímaly. Ve stejné době vysejeme i čínské astry nebo hledíky. Afrikány si můžeme předpěstovat z březnových výsevů, nicméně, pokud máme skleník, poté provádíme setí přímo tam na začátku dubna. V březnu také nezapomínáme na kedlubny, kapustu nebo květák, ty patří k tradičním zeleninám.

Příprava setí v miniskleníku
Příprava setí v miniskleníku

Několik závěrečných tipů pro snadné předpěstování

  • Vynikající volbu představují elektricky vyhřívané miniskleníčky. Za několik stokorun dostáváme vynikající produkt, který nám usnadní mnoho práce s udržením stálé teploty.
  • Zahradní zeminu si nachystáme již na podzim. Pokud si chceme vytvořit hromádky, pak je lokalizujeme do skleníku, kde s nimi můžeme manipulovat dle potřeby, i když je venku sníh.
  • Pro pěstování stále častěji volíme hybridní kultivary, značené F1. Neměli bychom ale zapomínat na starší nehybridní typy, které mohou také poskytnout vynikající úrodu.
  • Při opakovaném použití stejných nádob nesmíme opomenout dokonalé vyčištění a dezinfekci po výsadbě již vzrostlých sazenic. Před uložením je proto vymyjeme horkou vodou.
Pro předpěstování jsou vhodné kultivary s označením F1.
Pro předpěstování jsou vhodné kultivary s označením F1.

Publikováno: 15. 3. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce