Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Záleží na počtu komor u plastových oken?

Záleží na počtu komor u plastových oken?

Váháte, zda si pořídit okna spíše 6ti nebo 7ti komorová okna? Pravda je taková, že u moderních oken s rozšířenou stavební hloubkou již není počet komor zásadní. Více tak nemusí znamenat lépe.

reklama

Jak je to s počtem komor?

Ještě před 15 či 20 lety, kdy byla běžným standardem plastová okna se stavební hloubkou kolem
50 mm bylo důležité, na kolik komor jsou rozdělena. Dnes jsou standardem plastová okna se stavební hloubkou alespoň 70 mm. „Pokud má plastové okno 5 komor tak při stejné stavební hloubce rozdělení takového profilu na 6 komor již nehraje zásadní roli,“ vysvětluje Ing. J. Korbelář z VEKRY.

Tepelná izolace je dána stavební hloubkou profilu a typem použitého zasklení. „Lidé často zapomínají, že zasklení tvoří většinu plochy okna a na vlastnosti oken má tak zásadní vliv,“ říká Ing. Korbelář z VEKRY. Nejde totiž jen o tepelnou izolaci, ale také o další vlastnosti pořízených oken.

Jak vybírat plastová okna?

Plastová okna, ale nejenom je, byste měli vybírat především podle toho, co od nich očekáváte a kde budou sloužit. Důležitým parametrem je samozřejmě tepelná izolace. „Hodnota prostupu tepla celým oknem UW, která charakterizuje tepelně izolační vlastnosti, je dána zejména stavební hloubkou a typem zasklení, izolační 3sklo se stává postupně standardem nejen pro novostavby, ale i pro rekonstrukce,“ říká Ing. Korbelář z VEKRY.

Čím menší je hodnota prostupu tepla celým oknem, tím okno udrží v interiéru více tepla. „Pozor na to, abyste při srovnávání oken porovnávali správné parametry, někdy dodavatelé uvádí raději hodnotu prostupu tepla zasklením Ug, která vypadá ‚opticky‘ výhodněji, ale ve skutečnosti nic neříká o tepelné izolaci celého okna, roli hraje totiž ještě prostup tepla profilem Uf,“ vysvětluje Ing. Korbelář z VEKRY.

Při výběru oken byste měli také zvažovat další vlastnosti, které mohou výrazně přispět ke zvýšení komfortu bydlení. Jde zejména o zvukový útlum oken a také jejich bezpečnostní parametry, a to jak z pohledu ochrany dětí, tak zabezpečení před zloději.

Výztuha a kvalita plastového profilu

Aby se okna v konstrukci domu nekroutila, je konkrétně u plastových oken potřeba, aby měla dostatečně silnou kovovou výztuhu. Samotný plastový profil není nosný a od určité velikosti je kovová výztuha nezbytností. Do výztuhy by měly být zároveň zašroubované díly kování a pantů, tak budete mít jistotu, že se nevytrhnou. Křídla osazená například izolačními trojskly dosahují hmotnosti desítek kilogramů již při běžné velikosti okna, proto je nutné, aby vše bylo správně dimenzováno. Navíc přímé letní slunce dokáže plastový profil zahřát v exteriéru na teploty kolem 60 oC, díky dilataci plastu může dojít i k prohnutí konstrukce, silná výztuha, která udrží tvar oken, je tak velmi důležitá.

Pokud chcete, aby plastová okna dlouho a dobře sloužila, neměli byste podcenit ani sílu samotných stěn plastového profilu. Podle síly pohledových stěn se plastové profily dělí do tříd. Nejvyšší třída A má sílu stěn 3 mm (s tolerancí +/-0,2 mm). Při výrobě se pak reálně svařuje větší plocha plastových stěn profilu a rohová pevnost takových oken je pak větší.

Kdo si pořizuje plastová okna pro vlastní bydlení ať do nového rodinného domu nebo do novostavby, měl by velmi pečlivě zvažovat, jaká okna si pořizuje. Vyplatí se například také vědět, kde byla vyrobena. Znáte-li původ oken, může vám to pomoci v případě, že budete v budoucnu potřebovat servis nebo pomoc. Skutečná kvalita a vlastnosti oken se totiž mohou projevit i po několika sezónách používání. Navíc problémy se nejčastěji projeví v zimě, když začne mrznout.

Autor: Vekra (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jaká okna vybrat? 7  fotek

Jaká okna vybrat?

Pořízení nových oken je volba, která ovlivní kvalitu bydlení na dlouhou dobu. Ať už zvolíte okna z plastu, dřeva nebo hliníku či kombinaci materiál ...


Kupujete okna? Zaměření zvládnete sami! 4  fotek

Kupujete okna? Zaměření zvládnete sami!

Chystáte se, že ještě před zimou vyměníte stará okna? Co byste měli vědět, než se rozhodnete. Většina stavebníků by samozřejmě chtěla nová okna za ...


Výměna oken 5  fotek

Výměna oken

Výměna oken je nutná především ve starších bytových a rodinných domech, kde původní výplně již překonaly svoji plánovanou životnost. V rámci zaměře ...


Plíseň v domácnosti – co s tím? 5  fotek

Plíseň v domácnosti – co s tím?

Pokud řešíte výskyt plísně v domácnosti, měli byste vědět, že základem je vypořádat se s přebytečnou vlhkostí v interiéru. Okna za vznik plísně nem ...


Za úsporu na žebrotu aneb nečekané patálie s výměnou oken 3  fotek

Za úsporu na žebrotu aneb nečekané patálie s výměnou oken

Všichni říkají, že vyměnit okna je práce na pár hodin. Pokud máte šikovného dodavatele, opravdu to není problém. Aby okna spolehlivě a dlouho slouž ...


Plastová, dřevěná nebo hliníková? Jaká okna vybrat? 3  fotek

Plastová, dřevěná nebo hliníková? Jaká okna vybrat?

Když přijde řeč na nová okna, první, co řeší většina stavebníků, je materiál. Plastová? Dřevěná? Hliníková? Z dřevohliníku? Možná vás to překvapí, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×