Právě soutěžíme o:
oboustranně lepicí pásky tesa oboustranně lepicí pásky tesa
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zářivé svícny

Zářivé svícny
Kouzelné a barevné svícínky projasní pochmurné zimní dny. Mihotavý plamínek, který prosvítá veselou malbou na skleničkách, nás potěší a tak trochu nahradí chybějící sluníčko.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Skleněné vánoční ozdoby (nejlépe rozbité),
papír,
disperzní lepidlo,
anilinové barvy,
klovatinu,
bílé lepidlo na papír.

Nářadí

Kladívko,
tužku,
štětec,
sklenici.

Postup

  1. Jestliže se nám rozbije vánoční skleněná ozdoba, nevyhazujeme ji, hodí se nám na výrobu drobných třpytivých střípků – glitrů. Střepy vložíme do sáčku a kladivem je rozbijeme na drobný glitrový prach.

  2. Abychom mohli rychle malovat, promyslíme si předem náměty, nebo vzory. Na papír si nakreslíme různé spirály, mřížky, plaménky či květy, vinné hrozny a jiné ovoce. Náměty najdeme i na broušených sklenkách a vázách.

  3. Skleněné nádoby předem dobře umyjeme, abychom je odmastili, a usušíme je. Pro kontury použijeme dispersní lepidlo, nebo jiné tekuté, průzračné lepidlo držící na skle. Potom začneme tenčím štětcem malovat kontury.

  4. Obrysy malujeme vždy po krátkých úsecích, aby lepidlo nezasychalo. Na namalovanou část nasypeme zlatý prach, jemně jej přitlačíme a zbytek setřepeme zpět na misku. Pro sypání glitrů si můžeme z papíru stočit kornout s úzkou špičkou.

  5. Obrysy necháme dobře zaschnout a pak se dáme do malování výplní anilinovými barvami. Na misku naneseme mokrým štětcem trochu syté barvy a do ní kápneme několik kapek klovatiny. Barvami vyplňujeme plošky mezi konturami až k okraji třpytivých obrysů.

  6. Množstvím přidané klovatiny ovlivníme sytější, či průzračnější malbu. Malba klovatinou s anilinovými barvami je vždy lazurní, lesklá a navíc v ní vznikají drobounké prasklinky, tzv. krakelování. Překrýváním barev vznikají nové odstíny.

  7. Barevný pohárek na svíčku můžeme udělat třeba i z koňakové sklenky. Při tvorbě vzoru se můžeme inspirovat tvarem. Kupříkladu zde jsme vyšli z kroucené nožičky, kterou jsme rozvinuli do plaménků. Malbu nemusíme vždy dokončovat až k hornímu okraji.

  8. Použít můžeme i obyčejnou skleničku od hořčice. Rozmícháme-li anilínky s bílým lepidlem na papír, získáme syté tóny s matným průsvitem. Trochu bílé lepící pasty rozetřeme v misce s vodou a mokrým štětcem přidáme barvu.

  9. Na velkou dózu či vázu lze namalovat i roh hojnosti. Můžeme přitom kombinovat matnou malbu s průzračnou. Do zaschlé, čiré, barevné malby klovatinou můžeme lavírovat anilínkami s vodou. Vystínujeme tak oblá jablíčka a hrušky, či namalujeme žilky na listech.

  10. Povrch malby necháme zaschnout a můžeme jej ještě zafixovat lakem. Lze použít i obyčejný lak na vlasy, kterým postupně malovaný pohárek 2 – 3x jemně postříkáme. Nakonec dovnitř vložíme čajovou svíčku a hořící špejlí ji zapálíme.

Pepův tipAnilínové barvy koupíme ve výtvarných potřebách. Dispersní lepidlo, bílou lepící pastu na papír a klovatinu (arabskou gumu) dostaneme v papírnictví či drogerii.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Klíčová slova:


Bikersstickers.com Samolepky se jménem a vlajkou

Související články

Pozor na vánoční svítící řetězy 11  fotek

Pozor na vánoční svítící řetězy

Advent začal a za okny i na stromečcích uvnitř i vně bytů září spousta světýlek. Aby vánoční svátky byly opravdu klidné a pohodové, chtěli bychom vás ...


Savený papír 11  fotek

Savený papír

Při procházce přírodou nás upoutávají krásné barvy spadaných listů. Sesbírejme jich několik a vyrobme si originální balící papír s podzimními motivy t ...


Patchworkový svícen vydrží i na příští rok 13  fotek

Patchworkový svícen vydrží i na příští rok

Vánoce jsou téměř za dveřmi, pravá nakupovací horečka ještě plně nepropukla, máme tedy čas vytvořit si zajímavou originální dekoraci - patchworkový sv ...


Mohlo by vás zajímat

Bílá sobota

Bílá sobota

Bílá sobota je součást Svatého týdne, druhý den velikonočního tridua, tedy den před Velikonoční nedělí. Na Bílou sobotu se z Říma se vracejí zvony, je ...


Neděle – Boží hod velikonoční

Neděle – Boží hod velikonoční

Po Velké noci (poslední pátek před velikonočním pondělím), kdy vstal Ježíš z mrtvých, přichází po Bílé sobotě Boží hod velikonoční (neděle před veliko ...


Velikonoční pondělí

Velikonoční pondělí

Velikonoční pondělí je nejvýznamnější den celých Velikonoc, je to zároveň státní svátek. Křesťané se radují, pohané provádí obřady plodnosti. Chlapci ...


Patinování nábytku ve stylu Provance

Patinování nábytku ve stylu Provance

Starší dřevěný nábytek můžeme snadno proměnit do stylu Provance – kraje francouzského venkova. Dodáme mu potřebnou patinu, aby se stal dominantním ku ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 13.2.2018 15:00 Martin
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.6.2016 13:42 Dalibor Kníže
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 28.4.2015 14:06 Jan Gregor
0
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 19.2.2009 23:04 Miluše Majerová
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 19.2.2009 23:04 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama

reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×