Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zastíněním lodžie si užijete příjemné léto bez horkých chvil

Zastíněním lodžie si užijete příjemné léto bez horkých chvil

U lodžie často přemýšlíme nad jejím využitím. Kromě květinové výzdoby si ale toto místo můžeme zpříjemnit tak, že si zde s radostí vypijeme kávu nebo posedíme s přáteli nad sklenkou vína. A aby nám zde nebylo horko, měli bychom přemýšlet nad volbou zastínění. Jaké druhy zastínění lodžie existují? Musíme mít na markýzu nebo žaluzie platné stavební povolení?

reklama

Zastínění lodžie není jen otázkou komfortu

V současných velmi horkých letních měsících hledáme prostředí, které nám umožní strávit příjemné chvíle v chladnějším prostranství. Jedním z řešení jsou klimatizované prostory, které ne však každému z nás vyhovuje a citlivější osoby mohou velmi rychle nastydnout. Místo pohodových dní nás potom mohou čekat dny s horečkami a nepříjemnou bolestí v krku.

Zastínění lodžie je efektním prostředkem, který dovoluje přizpůsobit tento prostor tak, aby nám zde bylo příjemně. Je to nezbytný prvek, pokud se zde chystáme na pravidelné denní odpočinkové chvíle mezi rostlinami v tom případě, když nemáme vlastní zahrádku, kde bychom mohli trávit volný čas.

Jaký typ zastínění je nejvhodnější?

Zastínění lodžie můžeme volit hned z několika různých typů. Majitelé lodžií se však mnohokrát dopouštějí jedné, a to zcela zásadní chyby. Textilní závěsy jsou při vhodném zkombinování s celkovým vzhledem lodžie sice pěkné, ale nevhodné. Pokud na delší dobu odjedeme, v tomto místě dojde ke zvýšení vlhkosti vzduchu a následně jsou mokré i tyto závěsy. Výsledkem je nejen plíseň na zdivu, ale také zplesniví látka, z níž jsou závěsy vyrobeny. Pokud toužíme po přírodním materiálu, pak si vybereme bambusový závěs. Ten je velmi efektní především tam, kde požadujeme přemíru přírodních, neškodných materiálu. Avšak zde se musíme mít také na pozoru kvůli plísním. Bambus při déletrvajícím navlhčení začne plesnivět a jeho záchrana je téměř nemožná. Proto by základem mělo být pravidelné větrání, které srazí vlhkost na minimum.

Možným a vcelku snadno instalovatelným typem je zastínění, tvořené výsuvnou markýzou. Vzhledem k tomu, že řada bytových domů v současnosti prochází procesem zateplení, pak je montáž vhodné provést ještě před zateplováním. Původní držáky mohou zůstat na původním místě, čímž nebude zateplení nijak narušeno. Ani nedojde ke vzniku nežádoucích tepelných mostů, které by mohly znamenat únik tepla v zimě. O markýzu je zapotřebí se pravidelně starat. Pravidelné odstranění nečistot z ohybných nosných ramen a prověřování funkčnosti patří k základním úkonům. Otočné oko, případně tvarovaná koncovka pro vložení dlouhé ovládací tyče, musí procházet pravidelným drobným promazáváním, aby mechanismus nezatuhl. Markýza je vhodná pouze tam, kde nevadí sousedním lodžiím. Také nosná zeď musí být vystavěna z takového materiálu, který unese její vyšší váhu. V případě, že požadujeme markýzu s elektrickým ovládáním, je zapotřebí tomuto prvku přizpůsobit i elektrickou instalaci v obydlí.

Žaluzie pro snadné ovládání i údržbu

Velkým hitem posledních let jsou žaluzie. Mají snadné ovládání, jednoduchou údržbu a vydrží nám celá léta. Montáž se provádí na strop zvenčí. Takže zde také musíme mít na paměti, že pokud je dům zateplen, může při přípravných pracích dojít k jeho poškození. Venkovní žaluzie dovolují v případě silného slunečního záření provést úplné zatemnění, čímž se omezí silný skleníkový efekt zvláště tam, kde je instalováno zasklení. Montáž žaluzií se nejsnáze provádí při výměně nebo první montáži zasklení.

Pár dobrých informací na závěr

  • Velmi jednoduché upevnění má boční výsuvná markýza. Stačí ji jen připevnit na zeď a v případě potřeby vysunout po celé délce lodžie.
  • Pozor na klasické markýzy u lodžií - vzhledem k faktu, že její montáží je změněn vzhled domu, stavební úřad může vyžadovat stavební povolení.
  • Markýzy s elektrickým pohonem zase mohou změnit charakter prostředí svým hlukem a ačkoliv jsou elektropohony velmi tiché, raději si zjistíme více informací na příslušné hygienické stanici.
  • V případě, že si nejsme jisti výběrem vhodné varianty, požádáme o pomoc odborníka. Snažíme se pořizovat raději dražší provedení, které je materiálově kvalitnější a díky tomu nabízí vyšší životnost, případně i značný uživatelský komfort.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Inspektoři nemovitostí radí - Balkony, lodžie a terasy 10  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Balkony, lodžie a terasy

Ve spolupráci se společností Nemoinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z Nemoinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Neodborné zasklení balkonu či lodžie může ohrozit obyvatele bytu i celého domu 3  fotek

Neodborné zasklení balkonu či lodžie může ohrozit obyvatele bytu i celého domu

Zasklení balkonu vypadá na velmi jednoduchou úpravu, kterou zvládne každý majitel bytu sám po návštěvě hobby marketu. Opak je ale pravdou. Zasklení ...


Zasklení balkónu nebo lodžie bez zádrhelů 3  fotek

Zasklení balkónu nebo lodžie bez zádrhelů

Uvažujete o tom, že si necháte zasklít balkón nebo lodžii? Děláte dobře! Získáte tak další obytný prostor, zvýšíte hodnotu svého bytu, zlepšíte tep ...


Vytvořte si z balkónu chladnou oázu pomocí vhodného zastínění 7  fotek

Vytvořte si z balkónu chladnou oázu pomocí vhodného zastínění

Léto je v plném proudu a venku tak trávíme většinu času. Les, zahrada, parky, hřiště, terasy, balkóny. Balkóny? Počkat, a neupeču se tam? Když tepl ...


Výsuvná zastínění pro pohodu na terase 11  fotek

Výsuvná zastínění pro pohodu na terase

Když letní deště vystřídá slunce, přinutí nás jeho paprsky přemýšlet o zastínění oken, teras a balkonů. O možnostech, které máme, jsme na našich strán ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×