Právě soutěžíme o:
praktické dárky od Cemixu praktické dárky od Cemixu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Chcete využívat terasu i v chladném počasí? Zateplete ji!

Chcete využívat terasu i v chladném počasí? Zateplete ji!

Zateplená terasa vám umožní využívat terasu po celý rok. Je to jakýsi mezičlánek mezi klasickou zimní zahradou a otevřenou terasou. Vznikne posuvným zastřešením terasy, jež vám umožní vychutnat si pozitiva otevřené terasy i zimní zahrady.

reklama

Zateplená terasa, navíc zastřešená se totiž může při pěkném počasí odsunout a v době, kdy prší, nebo je zima, zase zatáhnout. V létě pak stín zajistíte zabudovaným systémem stínění. Součástí zateplené terasy mohou být i moskytiéry. Konstrukce takovýchto teras jsou lehké, pohybují se po kolejnici. Vše zde do sebe dokonale zapadá. Proměnu terasy v zimní zahradu tak zvládne i dítě.

Proč je dobré mít zateplenou terasu?

Tak kromě toho, že získáte terasu i zimní zahradu v jednom, je možno za velké plus považovat i snížení tepelných ztrát. Jisté jsou tedy úspory za vytápění. S příchodem chladnějších večerů také dojde ke zvýšení bezpečnosti vašeho obydlí, protože vznikne další překážka. V zimě můžete místo využít pro přezimování venkovních rostlin.

Zateplenou terasu je možno využívat celoročně, a to nejen k odpočinku a k relaxaci, může jít o reprezentativní místo, kde se můžete po celý rok setkávat s přáteli. Pokud vybudujete velkou zateplenou terasu, můžete v ní zřídit sportovní koutek. Její součástí může být pak dokonce i bazén. V posledních letech si tento typ zateplených teras budují kavárny, bistra i restaurace.

Jak na zateplenou terasu

Líbí se vám takováto zateplená terasa? Rozhodli jste se, že byste ji také chtěli? Ideální je, když tomu tak učiníte v rámci stavby nebo rekonstrukce domu. Někde je totiž mohou považovat za stavbu, k níž budete potřebovat stavební povolení. Jinde si vystačíte se stavebním ohlášením. A proto, než se pustíte do dalších kroků, nejprve si zajděte na příslušný úřad.

Dle zákona není nutné mít stavební povolení ani ohlášení tam, kde jde o jednopodlažní nevytápěnou budovu bez pobytových místností a hygienických zařízení do 25 m2 zastavěné plochy a 5 m výšky, což platí kupříkladu pro kůlnu, zahradní domek nebo dílnu. Ohlašovat se nemusí ani samostatně stojící zimní zahrady o jednom podlaží o velikosti do 40 m2.

Před realizací zateplené terasy

Terasa, zateplená zahrada, by neměla směrovat ani na sever, ani na jih. Severní strana se hodí spíše pro umělecké ateliéry, není zde příliš slunce. Na jihu byste se během letního odpoledne uvařili. Ideální proto je, nasměrovat zateplenou terasu na jihovýchod nebo na západ. Ta nabízí pohodové posezení s teplem a světlem navečer.

Vytápění zateplené terasy

Pokud budete chtít zateplenou zahradu používat celoročně, neobejdete se bez jejího vytápění. Jak takové vytápění terasy zajistit? Jednou z možností jsou podlahové konvektory. Vhodné je i podlahové vytápění, které se však neobejde bez nějaké další podpory. Posloužit k tomu mohou krbová kamna, krb nebo třeba teplomety.

Zasklení zateplené terasy

Zasklení takovéto zateplené terasy je klíčové. Mělo by být dvojité. Vnější sklo by mělo být kalené, odolné vůči kroupám, sněhu i pádu tašky ze střechy. Vnitřní sklo by mělo být bezpečnostní s vysokou izolační schopností, jež bude bránit přehřívání zateplené terasy.

Větrání v zimním období

V zimním období je pravidelná výměna vzduchu důležitá. Zabraňuje přehřívání a vzniku vysoké vlhkosti. Vhodné je vytvořit u stropu ventilační klapky.

Zastínění zateplené terasy

V létě pak oceníte elektronicky ovládané zastínění. Kdy po otevření terasy použijete ke stínění svislých markýz, venkovních žaluzií, venkovní nebo vnitřní rolety nebo stínění různými textiliemi.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Systém pro terasy a balkony 15  fotek

Systém pro terasy a balkony

Kdo má terasu, ví, jak příjemná je to záležitost: pěstuje zde květiny, užívá sluníčka, pije s přáteli kávu nebo si užívá něco krapítek silnějšího. A s ...


Terasy obytných domů 5  fotek

Terasy obytných domů

Terasy obytných domů představují ve většině případů oddychovou a relaxační zónu. Výjimečně jsou terasy využívány k aktivní pracovní činnosti. Mohou ...


I na podzim vám teplo na terase zajistí venkovní sálavé panely 4  fotek

I na podzim vám teplo na terase zajistí venkovní sálavé panely

Princip a výhody sálavého vytápění fungují i v exteriéru. U sálavého vytápění totiž záření neohřívá vzduch (volně jím prochází), zářivý tok se po d ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
tepelná izolace u sporáku Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Roman Brauner
0
Vlhkost půdy. Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jindra
0
Vlhkost na půdě Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace nového sklepa a vlhkost Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jarmila
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×