Tvoříme

Jakmile musíme začít řešit zateplení domu, je dobré se zaměřit nejprve na střechu. Zde ale vyvstává problém, jaký systém zateplení zvolit. Rozdíl je samozřejmě i u zateplení rovných a šikmých střech. Na trhu je nepřeberné množství nabídek izolací, někdy dochází ke kombinaci materiálů. Pokud nevíme přesně, který druh i způsob zvolit, je lepší se obrátit na odbornou firmu. Ta ví vše o paropropustnosti, tepelných mostech a dalších pojmech.
Nejprve celou problematiku musíme rozdělit na střechy ploché a šikmé. U těch plochých je to jednodušší. Máme několik variant: klasický jednoplášť , kde se používá opět ETICS, či PIR nebo obrácený (inverzní střecha – tepelná izolace je vystavena povětrnostním vlivům), či dvouplášť, který ale již nejde více tepelně izolovat. Lze však použít novinku – zafoukávanou izolaci. Její předností je rychlost. U šikmých střech se zatepluje mezi krokve a pod krokve.
U šikmých střech je zateplení jednodušší než u střech plochých a často je také méně nákladné. Existuje opět mnoho postupů a parametrů, podle čeho vybrat správnou tepelnou izolaci. Vždy vybíráme kvalitní a lety ověřené izolace a používáme pouze ty nejlepší postupy.
Konstrukce střech je trvale vystavena účinkům větru, zimy a jiným povětrnostním jevům. Zateplení šikmé střechy je osvědčeným způsobem jak zabránit únikům tepla během zimních měsíců, v letních měsících zpomalit prostup tepla od slunečního záření dovnitř budovy a také způsob, jak využít podkrovní prostor k bydlení. Použitím minerálně vláknitých materiálů, lze dosáhnout tepelně izolační vrstvy dle stávajících požadavků, akusticky vyhovujícího prostředí i požárně bezpečné konstrukce, která nepřispívá k rozvoji požáru.
Často se při zateplení šikmé střechy stává, že si samostavitelé nakoupí všechny potřebné materiály a komponenty pro zateplení šikmé střechy a stejně se zateplení mine účinkem, jelikož byl zvolen nesprávný postup. Nebo se něco, co vypadalo jako nedůležité, opomnělo a neprovedlo. Ono někdy na detailech záleží a u zateplení šikmé střechy to platí obzvláště.
Při zateplování střech by se mělo vždy dbát na kvalitu, protože by mohly vzniknout tepelné mosty. U tepelných mostů následně kondenzuje voda a konstrukci může především na povrchu obohatit plíseň. A to nechce nikdo. Proto využíváme tepelnou izolaci ve dvou vrstvách. První úrovní je zateplení šikmé střechy mezi krokvemi. Tím zabráníme prostupu tepla pravděpodobně nejvíce. Poté se zabýváme tepelnou izolací pod krokvemi - tedy směrem do interiéru. Tak získáme správně odizolovanou konstrukci a tepelné mosty by měly být nanejvýš minimální.
Nebojte se dát do šikmé střechy půl metru tlustou izolaci. Šetření zde vůbec není na místě. Rozhodnutím o správné tloušťce izolace určujete již nyní své náklady na vytápění pro příští desetiletí. Náklady na tepelné izolace činí jen asi 3 – 5 % investičních nákladů na vestavbu podkroví, které se vám již za několik let vrátí díky nižším nákladům na vytápění. Potom již počítáte jen čistý zisk, který lze ještě zvýšit využitím některého z dotačních programů.
Optimální tepelnou ochranu a nejvyšší pohodu prostředí dosáhnete při hodnotě součinitele prostupu tepla U ≤ 0,10 W∙m-2∙K-1, což je doporučená hodnota pro pasivní domy. To odpovídá tloušťce až 430 mm (tloušťka může být i menší v závislosti na druhu použitého materiálu).
Pokud máme stávající tepelnou izolaci mezi krokvemi (na plnou výšku krokví), pak můžeme zvýšit její tloušťku přidáním pod krokve (ubrat si prostor z interiéru) nebo nad krokve. Tento způsob přináší i technické komplikace, protože střešní konstrukce musí splňovat požadavky na parotěsnost, vodotěsnost a minimalizaci tepelných mostů. Riziko nedokonalosti při tomto způsobu se zvyšuje s počtem zabudovaných vrstev a pracovních kroků. Proto se od způsobu zateplování mezi krokvemi, pod nebo nad krokvemi upouští a začíná se stále více používat nadkrokevní zateplení, které je z hlediska stavební fyziky lepším řešením, než zateplování mezi a pod nebo nad krokvemi.
Pro splnění nákladového optima dle vyhlášky 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov je nutná tloušťka tepelné izolace 260 mm či více, a to bez vlivu krokví. S uvažováním jejich vlivu jakožto tepelného mostu se směle dostáváme k hodnotám 300 mm či více.
Předpokladem pro bezchybnou funkci zateplených střešních konstrukcí je parotěsné, a tím i vzduchotěsné uzavření konstrukce ze strany interiéru. Vzduchotěsnost je závislá na dokonalém utěsnění parotěsné vrstvy, jak ve vzájemných spojích folií, tak v návaznosti parotěsné vrstvy na okolní konstrukce (štítové zdi, okna, prostupy…).
Pokud se nelze stoprocentně spolehnout na dokonalé provedení všech detailů, je z hlediska dlouhodobé životnosti střechy bezpečnější navrhovat větranou vzduchovou mezeru mezi tepelnou izolací a doplňkovou hydroizolací.
Projektant pak musí kompenzovat sníženou tloušťku izolace (o tuto vzduchovou mezeru) v dalších vrstvách konstrukce tak, aby byla zachována celková doporučená tloušťka izolace. Co nejblíže vnitřnímu povrchu, ale s dostatečnou vzdálenosti od vnitřního obkladu, se umisťuje parotěsná vrstva a nad tepelnou izolaci nebo na plnoplošné bednění vrstva doplňkové hydroizolace.
Pokud není doplňková hydroizolační vrstva dostatečně propustná pro vodní páru, je nutné prostor pod ní provětrávat propojením této vrstvy s vnějším ovzduším (větrací mezerou). Způsob osazení střešní krytiny určuje její výrobce. Je nutno rovněž dbát pokynů výrobců obou fólií – parotěsné i doplňkové hydroizolace. Ve většině případů se vyžaduje, aby vzduchová mezera situovaná pod krytinou byla provedena tak, aby byl umožněn odtok případně proniklé srážkové vody. Vzhledem k tomu, že správný výběr materiálů a správná konstrukce šikmé střechy jsou klíčové pro její celkovou funkčnost a životnost a výrazně ovlivňuje mikroklimatické podmínky v daném objektu, doporučujeme obrátit se vždy na zkušeného specialistu projektanta, který je schopen odborně posoudit navržené řešení dané střechy.
Tento způsob zateplení se skládá z několika vrstev, kde tou hlavní je tepelná izolace. Ta díky eliminaci tepelných mostů (například vlivem krokví) tvoří nepřerušovanou vrstvu a díky tomu je tento systém v řadě případů vhodnější než klasické systémy zateplení šikmých střech.
Tepelná izolace není kombinovaná s jinými stavebními prvky s rozdílnými tepelně izolačními vlastnostmi, např. dřevo, kov apod. Vliv krokví je eliminován bez vzniku rizika nekontrolovatelných spojů. V klasické skladbě (izolace mezi krokvemi) tvoří krokve zhruba 20% z celkové zateplené plochy a tepelně izolační vlastnosti dřeva jsou 4x horší než běžná izolace.
Důvodů, proč zateplit nad krokvemi, je několik. Ten hlavní ale je, že tloušťka izolace v konstrukci šikmé střechy nám dnes již začíná značně snižovat obytný prostor. Běžná výška krokví je 160 mm, ale doporučené hodnoty na základě vyhlášky 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov se pohybují nad hranicí 260 mm. Taková tloušťka izolace již interiérový prostor značně zmenší.
Nadkrokevním zateplením se vyhneme složité a komplikované skládané konstrukci, kde je vyžadovaná 100% funkčnost parozábrany a dokonalé utěsnění minerální tepelné izolace kolem krokví. Izolace musí být tvarově stálá, aby časem nedocházelo k sesouvání, deformacím a uvolňování kolem krokví. Správné provedení a vodotěsnost podstřešní pojistné difúzní hydroizolace je podmínkou správné funkce střešní konstrukce. Při montáži střešních latí a kontralatí se pojistná hydroizolace nesmí poškodit - protrhnout.
Pokud jste na pochybách, co zvolit, doporučujeme se obrátit třeba na odborníky z webu NejŘemeslníci.cz.
Zvyšování cen energií pro vytápění a dostupnost velmi účinných tepelných izolací způsobují, že se majitelé rodinných domů snaží zateplit jejich fasády ...
Lidé, kteří opravují fasádu a nebo se pouštějí do složitějších přestaveb, dávají do pořádku i střechu, protože sebekrásnější dům, do kterého prší, vel ...
Lidská mláďata slaví v patnácti letech zletilost a dostávají občanky. Firma, která obstála patnáct let ve spletitých a ne vždy docela průhledných podm ...
Cena energií dramaticky roste. Domácnostem výdaje proti loňsku zvýší až o čtvrtinu. Zdražení z posledního loňského čtvrtletí se totiž v peněženkách vý ...
V tomto období jen málokdo začne myslet na tuhé zimy a s tím spojené topení. Ať už topíte v kamnech tuhými palivy, elektrikou nebo plynem, abyste m ...