Právě soutěžíme o:
knihu Revoluce jednoho stébla slámy knihu Revoluce jednoho stébla slámy
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zateplení fasády vám uspoří spoustu peněz. Poradíme, jak na to

Zateplení fasády vám uspoří spoustu peněz. Poradíme, jak na to

Stavíte rodinný dům nebo se chystáte na rekonstrukci toho stávajícího? Pak jistě zvažujete, jakým způsobem zateplit jeho fasádu. Správně zvolený materiál přinese zásadní úsporu energií spojených jak s vytápěním, tak i s klimatizováním interiéru budovy. Vhodným a správně provedeným zateplením dokážete uspořit až 30 % nákladů, což je při stále se zvyšujících cenách energií nezanedbatelná částka.

reklama

Dva způsoby zateplení

Zateplení fasády můžete provést dvěma základními způsoby. Prvním z nich je kontaktní zateplení fasády a druhým zateplení provětrávané fasády. Častěji používanou metodou zateplení je první zmíněná, protože je jednodušší na provedení a časově i finančně méně náročná. Pokud byste se rozhodli pro druhý zmíněný způsob zateplení, pak mějte na paměti, že provětrávaná fasáda oproti kontaktnímu zateplení dovolí domu "lépe dýchat" a také má o něco lepší zvukovou izolaci. Myslete při výběru způsobu zateplení také na to, z jakého materiálu je váš dům. Jsou zdi postaveny z cihel, pórobetonu nebo dřeva? Každý materiál má své izolační výhody a nevýhody.

Kontaktní zateplení fasády

Izolantem je v tomto případě minerální vata nebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.

Vata vs. polystyren

Výhodou minerální vaty před fasádním polystyrenem je větší protipožární odolnost. Zajímavostí je, že dříve se jako přednost minerální vaty uváděla také její lepší tepelně izolační účinnost v porovnání s fasádním polystyrenem. Dnes ale tento rozdíl umazává tzv. šedý polystyren, neboli grafitový polystyren, který má ještě lepší tepelné vlastnosti než běžné minerální fasádní vaty.

Než začnete zateplovat

Předtím, než se vrhnete na samotné zateplení fasády, připravte si vše od hliníkového žebříku až po zednickou lžíci. V tématu, jak izolovat fasádu, najdete podrobnější návod a postup.

Podklad musí být suchý a čistý, zbavený všech (byť i nepatrných) částí staré fasády. To proto, aby na podklad izolace lépe přilnula. Jakmile podklad očistíte, proveďte penetraci povrchu. Důvodem je lepší přilnutí podkladní a lepící vrstvy. Poté již následuje samotná montáž fasádního polystyrenu či minerální vaty.

Montáž zakládacích soklových lišt

Prvním krokem zateplení fasády je montáž zakládacích soklových lišt, do kterých vložíte izolační desky. Izolační desky lepte na terče pomocí stěrkového tmelu a postupujte vždy odspodu, nahoru. Izolační fasádní desky byste měli dávat na vazbu, stejně jako třeba cihly. Desky následně ukotvěte pomocí talířových hmoždinek s plastovým trnem. Na jeden metr čtvereční použijte alespoň 4 hmoždinky (ideálně více). Na rohy fasády použijte rohové lišty s perlinkou, která rohy zpevní a ochrání je před případným poškozením.

Přestěrkování

Přestěrkování provedete stěrkovým tmelem. Stěrkování provádějte odshora dolů v několika vrstvách. Pamatujte, že celková tloušťka stěrky musí dosahovat alespoň 3 – 5 milimetrů. Do stěrkového tmelu vložte perlinku a tmelem ji překryjte (ideálně o tloušťce 10 cm). Jakmile vyschne stěrková vrstva, můžete zahájit aplikaci omítky.

Aplikace omítky

Prvním krokem je nanesení penetrace pod omítku na stěrkovou vrstvu. Díky tomuto se zvýší přilnavost a zároveň sníží savost podkladu. Po penetraci zatmelte spáry kolem stavebních výplní (například okna, dveře). To provedete pružným akrylátovým tmelem. Posledním krokem je nanesení finální omítky.

Provětrávaná fasáda

Jestliže jste se rozhodli pro provětrávanou fasádu, pak vkládejte tepelně izolační materiál do připravených roštů. Rošt bude v tomto případě předsazen oproti zdi domu, čímž vznikne mezera, která zamezí pomocí proudění vzduchu vlhnutí stěn. Systém provětrávané fasády se skládá z nosného roštu, vzduchové odvětrávané mezery, samotného izolantu a obložení.

Obložení

Jako obložení se často používají OSB desky nebo různé fasádní desky z betonu, keramiky, ale třeba i kovu. Protože jde o suchý proces, provětrávané zateplení fasády můžete aplikovat i v zimním období. Izolačním materiálem pro provětrávané zateplení fasády je minerální vata ve tvaru desek, která vyniká tepelně izolačními i akustickými parametry a vysokou požární odolností.

Autor: Hornbach (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Dopřejte zahradě dostatek vláhy 11  fotek

Dopřejte zahradě dostatek vláhy

Pro hezkou a zelenou zahradu je důležité její udržování. Vůni, svěžest a úrodu ovlivňuje kvalita půdy a její zavlažování. Automatické systémy zaruč ...


Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén 7  fotek

Jak nainstalovat a pečovat o nadzemní bazén

Toužíte mít v létě alespoň malý prostor, kde se můžete zchladit? Poohlédněte se po nadzemním bazénu. Příjemně osvěží a děti si v něm užijí spoustu ...


Jak obnovit trávník a vrátit ho zpět do formy 4  fotek

Jak obnovit trávník a vrátit ho zpět do formy

Máte před očima trávník, který už toho hodně zažil a přáli byste ho dát do původního stavu? Sestavili jsme pro vás několik tipů, jak dostat trávník ...


Jak zabudovat sprchový kout 7  fotek

Jak zabudovat sprchový kout

Někdo se rád „naloží“ do vany, někdo si rád ve sprchovém koutě užívá hlasitého zpěvu. Pro příznivce sprchování je připraven video návod z projektov ...


Jak štukovat stěny a strop 6  fotek

Jak štukovat stěny a strop

Technika štukování zajistí čisté a hladké stěny a strop. Její pomocí se stěnám domova vrátí čisté linie i jednoduchost. Nechte se inspirovat prakti ...


Jak zkrotit dřeviny na zahradě 8  fotek

Jak zkrotit dřeviny na zahradě

Na podzim je nutné provést celoroční přistřižení všech stromů, keřů a dřevin. Díky tomu jim zůstane dostatek síly na přezimování a na jaře mohou bo ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Izolace nového sklepa a vlhkost Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jarmila
0
zateplení pochozí půdy Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Matej
0
Vlhkost na půdě Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×