Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zavlažovací technika

Zavlažovací technika

Čistá, pitná voda patří k těm nejdrahocennějším zdrojům, které existují. Proto by se v zahradě neměla používat k zalévání vodovodní voda. Většina rostlin, když jsou již vyrostlé, si vystačí i bez umělého zavlažování. Existují však výjimky, k nimž patří trávník, všechny rostliny v květináčích, sudech a nádobách, jakož i užitkové rostliny jako zelenina, bylinky a ovocné keře. Mrkněte na zaručené zavlažovací techniky.

reklama

Namísto drahocenné pitné vody je výhodnější zásobit rostliny dešťovou vodou. Tu lze snadno sbírat. K zalévání je dokonce vhodnější než vodovodní voda, protože neobsahuje vápník.
Pro dostatečné a stálé množství dešťové vody k zalévání můžeme použít nádoby na dešťovou vodu, sudy a cisterny (tanky). Pomocí čerpadla poté můžete dešťovou vodu použít stejně snadno k zalévání jako vodovodní vodu. Namáhavé zalévání a vláčení se s konví bude již patřit minulosti.

Sběr vody

Dešťovou vodu můžete sbírat do sudů nebo nádrží na dešťovou vodu. Na ni se napojí odtoková trubka. Důležitými prvky jsou přepadová klapka a výpust ve spodní části. Kohout na odběr vody by měl být tak vysoko, abyste pod něj mohli pohodlně postavit kropicí konev.
Přepadový ventil zabraňuje přetečení nádrže, když se cele naplní. Přebytečná voda poté jednoduše odteče do kanalizace. V zimě je nutné nádrž vyprázdnit, jinak by mohla popraskat, kdyby v ní zbylá voda zamrzla.
Alternativou k sudům na dešťovou vodu jsou studny. Zeptejte se nejdříve u příslušného úřadu (např. stavebním úřadu), zda jsou ve Vašem státě či obci studny povoleny. Studniční voda musí být před použitím jako voda na zalévání podrobena kontrole z hlediska obsahu škodlivých látek, protože je často zatížena dusičnany – zeleninu a jiné rostliny byste poté mohli snadno přehnojit.

Tip: Po delším období sucha nechejte vytéct první příval vody do kanalizace. Smyje se tím prach a spaliny z cihel a Vy budete poté zachytávat již jen čistou dešťovou vodu.

Zařízení na dešťovou vodu

Kompletní zařízení na dešťovou vodu může nasbírat a ukládat velké množství dešťové vody. S kompletním zařízením s integrovaným čerpadlem můžete zrealizovat celé zavlažování své zahrady. Existují i kompletní zařízení dům-zahrada s čerpadly pro domácí vodárny. V těch se nasbíraná dešťová voda čistí a můžete ji pak použít jako užitkovou vodu pro splachování WC či praní prádla. V domě je poté nutno pořídit separátní vodovodní potrubí pro dešťovou vodu.

Nádrž se zapustí do země jako cisterna, aby v zimě nezamrzla. Pro zabudování takového tanku nebo nádrže na dešťovou vodu se poraďte se specialistou v OBI marketu za účelem zabránění pozdějším problémům.

Tip: Zařízení na dešťovou vodu k zavlažování zahrady není nutno oznamovat či hlásit úřadům. Pokud budete chtít dešťovou vodu používat jako užitkovou vodu v domě, musíte informovat příslušné vodárny. Není nutné žádné speciální povolení.

Čerpadla

Abychom mohli pohodlně čerpat vodu z tanků na dešťovou vodu nebo z cisteren na dešťovou vodu zabudovaných do země, použijeme čerpadlo. Kalová a ponorná čerpadla vyčistí vodu i od menších plovoucích částeček či nečistot. Čím hlouběji cisterna je, resp. čím výše se voda musí odčerpat, tím silnější musí být i výkon čerpadla.

Tip: Většina cisteren a nádrží na dešťovou vodu již čerpadlo obsahuje, přičemž jeho výkon je přizpůsoben objemu a velikosti nádrží.

Domácí vodárna

Domácí vodárna zajišťuje rovnoměrný tlak vody. Ten je důležitý k tomu, kdybychom chtěli dešťovou vodu používat v domě jako užitkovou vodu. Mnoho přístrojů (např. pračka) potřebuje rovnoměrný tlak vody. Tato čerpadla jsou lépe než jednoduchá čerpadla vhodná i pro provoz zavlažovačů trávníků nebo rozstřikovače ve sklenících.

Tip: Velmi komfortní jsou automaty na domácí vodu. Na informačním displeji si kdykoliv můžete odečíst přepravované množství, tlak a eventuální poruchy.

Zahradní čerpadla

Zahradní čerpadla existují v mnoha různých modelech. Můžete si dle potřeby zvolit správné čerpadlo s nutným výkonem (tlakem). Vždy dle velikosti zahrady, počtu zavlažovačů, místních daností a podmínek např. polohy ve svahu, si v OBI zahradnickém ráji vyberete lehké, robustní modely nebo lehká komfortní čerpadla s krytem z ušlechtilé oceli.

Čerpadla na dešťovou vodu

Namísto namáhavého čerpání vody pomocí konve z velkého sudu na dešťovou vodu, můžete nyní čerpat snadno vodu pomocí čerpadla na dešťovou vodu. Velmi snadno zavěsíte čerpadlo do sudu nebo nádrže, napojíte zahradní hadici s rozstřikovací koncovkou a zapnete. Praktická stránka: Existují i čerpadla napájená z baterie, s nimiž můžete zavlažovat zahradu až po dobu jedné hodiny. Nepotřebujete tak žádné napojení na elektrický proud v blízkosti nádrže na dešťovou vodu.

Ponorná tlaková čerpadla

K čerpání vody z větších hloubek potřebujete ponorné tlakové čerpadlo. S ním můžete čerpat zcela snadno a levně vodu ze studní, pramenů či spodní vodu. Ponorná tlaková čerpadla existují pro studny již od průměru 100 mm, jakož i pro hluboké zdroje a velké cisterny.

Autor: OBI (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Aby se nádobovým rostlinám dařilo 5  fotek

Aby se nádobovým rostlinám dařilo

Abychom rostliny v nádobách správně „nastartovali“ pro přicházející letní sezonu, je velmi důležité držet se několika zásad. Ať už pokojové nebo i nád ...


Co byste měli vědět o zahradním nábytku 23  fotek

Co byste měli vědět o zahradním nábytku

Místo k posezení v zahradě plní stejnou funkci jako jídelna v domě. Je místem setkání pro chvíle odpočinku, k oslavě s přáteli, rodinou a sousedy n ...


Relaxace pro tělo i pro duši 20  fotek

Relaxace pro tělo i pro duši

Jedním z těch příjemnějších okamžiků dne je určitě koupel ve vaně s teplou vodou a přídavkem vonných olejů či léčivých solí, které dodávají koupeli bl ...


Fauna a flóra ve vodě 24  fotek

Fauna a flóra ve vodě

Je mnoho způsobů, jak ozelenit a oživit zahradu, ale málokdo z nás se již rozhodl pro radikálnější zásah do zahrady, kterým se právě může zdát zalo ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×