reklama

Péče o bazén před zimou znamená jeho zazimování

Připravit nadzemní bazén na zimu není žádná katastrofa. Ta nastává až ve chvíli, kdy nevypustíte vodu z filtrace, a udeří silné mrazy, které poškodí i systém ohřevu. Na všechno je dost času, protože počasí je stále příznivé. Jak se vypořádat se zazimováním zahradního bazénu, aby další koupací sezóna nebyla starostí místo radosti?

Péče o bazén před zimou znamená jeho zazimování

Čím začít při zazimování nadzemního bazénu

S přípravou bazénů na zazimování začínejte zhruba na začátku října, kdy jsou denní teploty do 15 °C, což znamená, že se již neplánujete koupat. Pokud je bazénová voda prostá spousty chemických přípravků, přečerpejte její část ponorným čerpadlem do sudů a použijte k podzimnímu zalévání.

Bazén s nafukovacím prstencem zazimujte tak, že jej vypustíte a uklidíte (Zdroj: Marimex)
Bazén s nafukovacím prstencem zazimujte tak, že jej vypustíte a uklidíte (Zdroj: Marimex)

Ještě před odčerpáním nebo částečným upuštěním vody přistupte k očistě stěn bazénu. Nejsnáze to provedete tak, že si zakoupíte speciální příslušenství v podobě kartáče, který účinně zbaví stěny i dno usazených nečistot. Po usazení odstraněné špíny ponechejte jeden den bazén v klidu, to proto, aby se veškerá uvolněná hmota usadila a mohli jste ji vysát bazénovým vysavačem.

Bazénovou filtraci zbavte vody, vysušte a uložte na suché bezmrazé místo (Zdroj: Mountfield)
Bazénovou filtraci zbavte vody, vysušte a uložte na suché bezmrazé místo (Zdroj: Mountfield)

Pak následuje upuštění vody pod úroveň skimmeru. Poté, co jste část vody vypustili nebo přečerpali, proveďte dokonalé odkalení celého filtračního zařízení včetně čerpadla. K vypuštění zbytků vody stačí povolit zátky na tělesech filtrů a čerpadla, vody postupně odkape. Abyste účinněji dostali vodu z komory oběžného kola čerpadla, skokově jej spusťte. Její poslední zbytky budou vytlačeny. Poté, co je celé filtrační zařízení s čerpadlem vypuštěné, ponechejte jej několik dní s otevřenými kryty a zátkami, aby vykapala všechna voda do posledního zbytku.

Pokud je to pak nutné, filtr a další příslušenství uchovejte na suchém a chladném místě. Ponechaná voda v řadu může napáchat na čerpadle, filtru a potrubí nedozírné škody. Při silných mrazech dojde k poškození těsnění nebo roztržení potrubí vlivem zledovatění. Řada uživatelů používá taktéž solární ohřev, kdy bazénová voda cirkuluje přes čerpací jednotku do tmavých panelů, které jsou zahřívány slunečním svitem, a proudící voda v kapilárách systému odebírá teplo a vstupuje zpět do bazénu. Zde podobně jako u filtru proveďte závěrečný proplach, vysušení a uklizení systému. Ponechání vody v solárním panelu nebo čerpadle jej spolehlivě zničí.

Dobře provedená údržba před zimou je příprava na další koupací sezonu (Zdroj: Mountfield)
Dobře provedená údržba před zimou je příprava na další koupací sezonu (Zdroj: Mountfield)

Co se zbytkem vody v bazénu?

Bazén není zapotřebí vypouštět celý. Po provedení prvních kroků se nyní podívejte na chemické vlastnosti vody. Důležitá je hodnota pH, která má být na neutrální hodnotě. Změříme obsah chloru ve vodě. Ten funguje jako desinfekce, jenže některé osoby vůči tomuto prvku mohou vykazovat citlivost. Pokud se tomu tak děje a někdo z rodiny má problém s chlorováním vody v bazénu, pak je možné používat chemii bezchlorovou, fungující na bázi peroxidů. Aby voda v bazénu nezamrzla, pak je nutné sáhnout po přípravku, který tomuto jevu brání. Většina bazénů renomovaných firem je konstruována tak, aby k poškození tělesa nadzemního bazénu nedošlo.

Krycí plachta chrání bazén před nečistotami, mrazem i sněhem (Zdroj: Mountfield)
Krycí plachta chrání bazén před nečistotami, mrazem i sněhem (Zdroj: Mountfield)

V průběhu podzimu bazén ponechejte zakrytý folií, která se dodává jako příslušenství. Když bydlíte v oblasti, kde nepadá sníh, pak bazén ponechejte takto zakrytý i přes zimní období až do jara, přičemž jednou za dva týdny proveďte kontrolu, zda je vše v pořádku a nedochází k nežádoucímu zabarvování vody, což značí většinou její zhoršenou kvalitu. Tam, kde padá sníh, folii odstraňte a bazén tak zůstane odkrytý. Pokud však požadujete, aby bazén byl zakrytý a chráněný před nepříznivými povětrnostními vlivy, pak je možné folii nebo krycí plachtu umístit na rám, který váhu napadaného sněhu přenese na sebe. Brání tím i poškození bazénu při napadání extrémního množství sněhu najednou.

Krycí stan pomůže koupací sezónu prodloužit o pár týdnů (Zdroj: Mountfield)
Krycí stan pomůže koupací sezónu prodloužit o pár týdnů (Zdroj: Mountfield)

Pár dobrých rad na závěr

  • Vyhřívání tepelným čerpadlem na zimu odstavte stejně jako solární systém.
  • Pokud je to možné, s chemií zacházejte opatrně a v přiměřeném množství. Nadměrné dávkování přípravků nesvědčí ani vodě, ani bazénu samotnému.
  • Krycí stan na nadzemní bazén je šikovné příslušenství, umožňuje totiž prodloužit koupací sezonu, zvláště při pomocném ohřevu solárním systémem nebo tepelným čerpadlem.

Publikováno: 3. 11. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce