Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bílý pórobeton aneb Zdravé klima v domě stojí na hrubé stavbě

Bílý pórobeton aneb Zdravé klima v domě stojí na hrubé stavbě

Plánujete-li stavbu domu, pravděpodobně bude zdravotní otázka jednou z těch nejdůležitějších. Určitě přemýšlíte nad výběrem vhodné lokality, která není zatížena přílišným hlukem smogem a pevnými částicemi ve vzduchu. Možná se také zamýšlíte nad dostupností služeb a sportovišť v okolí, kolik pozornosti však věnujete výběru stavebních materiálů?

reklama

Volba stavebních materiálů je základ

Ač to nemusí být na první pohled zřejmé, základem zdravého bydlení jsou použité stavební materiály - spoluutváří totiž příznivé klima v domě a určují i další vlastnosti ovlivňující pohodlí celé vaší rodiny.

Trendem doby jsou bezesporu přírodní a tradiční materiály, Jak je to ale ve skutečnosti s jejich zdravotními riziky? Například cihla či dřevo, si dlouhodobě drží pověst čistě přírodního materiálu, ačkoliv se technologie jejich využití ve stavebnictví již podstatně změnila. Pálená cihla kvůli lepším tepelně-izolačním vlastnostem obsahuje polystyrenové výplně a dřevo se zase napouští ochrannými činidly – jejich nezávadnost.

Málokdo však ví, že takový bílý pórobeton je vyroben z přírodních materiálů bez jakýchkoliv odpadních příměsí, což z něj dělá jeden z hygienicky a zdravotně nejčistších materiálů a je zároveň již velmi tradiční – jeho výroba pochází z ekologicky orientovaného Švédska a používá se již téměř sto let.

Předcházejte vzniku plísní a výskytu hub v domě

Veřejnosti je obecně známé, že jeden z jevů, který je potřeba v domě eliminovat, protože má velmi negativní dopady na organismus, jsou plísně. Spóry plísní se uvolňují do ovzduší a vyvolávají alergie, jejichž projevem je například alergická rýma, průduškové astma, alergické záněty plic a očí, opakované nebo chronické infekce sliznic průdušek, čelistních dutin, spojivek očních nebo i postižení kůže.

Vlastnosti tvárnic z bílého pórobetonu

Zabránit pozdějšímu vzniku plísní můžete už u hrubé stavby. Zde je bílý pórobeton Ytong bezkonkurenční, protože jde o velmi prodyšný materiál. Nepřidávají se do něj žádné nebezpečné chemické látky a má až třikrát nižší míru radioaktivity než šedý pórobeton či keramické materiály. Vyrábí se ze směsi křemičitého písku, vápna a vody a jeho alkalický povrch sám o sobě zabraňuje růstu a šíření plísní.

Unikátní pórovitá struktura Ytongu je méně nasákavá než pálené materiály a díky vzduchovým pórům nabízí výjimečné tepelně izolační vlastnosti. Porézní tvárnice odvádějí přebytečnou vlhkost z interiéru nebo ji uvolňují zpět v případě, že je v domě příliš nízká vlhkost. Důležité je také to, že stavba je kompaktní, protože systém Ytong umožňuje snadné kombinování tvárnic všech typů od sklepa po střechu. Nevznikají proto tepelné mosty, tedy přechody mezi teplejšími a chladnějšími místy například v rozích a kolem oken.

Vaše zkušenosti se stavebním materiálem Ytong

Pozitivní zkušenosti s bílým pórobetonem a jeho vlivem na zdraví potvrzuje i paní Klára z Kladna. „Bydleli jsme dříve v Praze v bytě s plastovými okny a obě děti trpěly alergiemi a oslabenou imunitou, protože plíseň se bohužel vracela i při neustálém větrání. Koupili jsme pozemek a manžel o Ytongu uvažoval od začátku, protože mu byl doporučen jako nejlepší materiál pro stavbu svépomocí. Já jsem jej podpořila, když jsem zjistila, že u staveb s tímto systémem nehrozí plísně, mají vynikající tepelně-izolační schopnosti a vytvářejí příjemné vnitřní klima. Nakonec ani stavění nebylo tak zdlouhavé a náročné, protože stačilo jednovrstvé zdění. Výsledek nás překvapil – zdravotní obtíže dětí se zmírnily a nyní již alergologii navštěvujeme pouze v rámci doporučených kontrol.

Zdravotní i funkční hlediska Ytongu tedy v mnoha směrech převyšují vlastnosti jiných materiálů, navíc nabízejí snadnou a efektivní cestu k vybudování zdravého základu každého domu – hrubé stavby.

Náš mladší syn byl od malička silně alergický,“ vypráví paní Jana z Prahy. „Trápily ho ekzémy a dušnost a i když jsme chodili na alergologické testy, dlouho jsme nemohli přijít na to, co mu doma vadí. Až později jsme zjistili, že v našem cihlovém domě, ač byl jen pár let starý a taky zateplený polystyrenovými deskami, nám začala plesnivět plastová okna. Po pár letech jsme se přestěhovaly do novostavby. Při stavbě jsme použili téměř všude Ytong a změnu si teď nemůžeme vynachválit. Žádná vlhkost, žádné plísně. A to nemusím nijak extra větrat a nemáme žádné dodatečné zateplení. Syn začal dýchat zcela bez potíží a i kožní projevy alergie za pár týdnů zcela vymizely. Jsme opravdu všichni nadšení.“

Udělejte i vy svůj život zdravější a šťastnější – zvolte pro stavbu svého domu materiál Ytong.

Autor: Xella (text a foto)

Související články

Dům z pórobetonu 2  fotek

Dům z pórobetonu

V posledních několika měsících se na nás ze všech médií hrnou informace o tom, co je a co není ekologické. Ekologie konečně, i když pozvolna, přestává ...


I dům za dva miliony může být komfortní 5  fotek

I dům za dva miliony může být komfortní

Na začátku je prázdná louka a hlava plná otázek. Vystačí mi dva miliony na dům? A bude dostatečně velký pro celou rodinu? Jak dostanu co nejlepší pomě ...


Inovativní konstrukční systém Ytong Komfort a Ekonom pro masivní střechu a strop 7  fotek

Inovativní konstrukční systém Ytong Komfort a Ekonom pro masivní střechu a strop

Nový stavební systém Ytong Komfort přináší tepelněizolační výhody pórobetonu a masivní konstrukce pro střechy, stejný systém s názvem Ytong Ekonom slo ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
0
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×