Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zdraví šupinatí přátelé ve vašem zahradním jezírku

Zdraví šupinatí přátelé ve vašem zahradním jezírku

Vybudovali jste jezírko hlavně pro chov okrasných ryb? Pak záleží i na tom, jakou má jezírko hloubku a tvar. Abyste své ryby opravdu dobře zazimovali, doporučuje se hloubka alespoň jeden metr. Když bude vaše jezírko ještě o něco hlubší, vůbec to nevadí, právě naopak. Téměř kolmé stěny zahradního jezírka zajišťují dobrou cirkulaci a předcházejí přehřívaní vody, jak se tomu děje v jezírku s mělčinami. Ryby jako každý jiný živočich přijímají potravu. Pak u nich následně dochází k produkci exkrementů. Ty by vám však ve vašem jezírku znečistily vodu. Takže je potřeba se jich co nejrychleji zbavit. Pokud je jezírko dostatečně vyspádované směrem ke dnové guli (výpusti), tak dojde k rychlému průniku sedimentovaných nečistot do filtrace.

reklama

Kvalita a dobrý výkon vaší filtrace

Jistě chcete mít své ryby zdravé a plné síly. Je tedy nutné dbát na kvalitu a spolehlivý výkon vaší filtrace. V biologické části jezírkové filtrace se odbourávají živiny a dochází k odstranění nebezpečných metabolit bílkovin z jezírkové vody. Právě zde probíhají nitrifikační a následně pak také denitrifikační procesy. Dusitany a pro ryby toxický nedisociovaný amoniak se mění na netoxické dusičnany a až plynný dusík a jeho oxidy. A protože právě díky bakteriím je zajištěn tento významný proces odbourávání dusíkatých sloučenin z vody jezírka, měl by mít každý chovatel po ruce bakterie do jezírka. Jejich aplikace je nejvhodnější v jarních měsících, kdy teplota vody dosáhne aspoň 10 °C. Jezírkové bakterie jsou součástí biofilmu v biologické filtraci.

Kde si opatřit vhodné ryby do jezírka?

Posledních několik let rostou počty prodejců okrasných ryb do jezírek a mnoho z nich dováží i japonské KOI kapry. Je dobré si najít jednoho ověřeného prodejce k němuž máme důvěru a brát ryby pouze od něj. Budete tak předcházet riziku zavlečení různých chorob či parazitů do jezírka. Vyvarujte se rovněž přinesení různých rostlin z okolí řek či rybníků, je velké riziko, že si můžete do jezírka s rostlinami zavléct i nějaké parazity.

Co udělat pro zvýšení imunity, růst a zabarvení vašich ryb?

Velká část ryb, které v jezírku chováte, po celou zimu hibernuje. Sice nepřijímají potravu, ale spotřebovávají zásobní živiny nahromaděné během roku. Výjimkou jsou jeseteři. Ti přijímají potravu po celý rok. Teplejší zimy s vrtkavým počasím mají bohužel vliv na to, že ryby často během hibernace „ožijí“ a následně pak spotřebují daleko více zásobních látek. Tím u nich dojde ke snížení imunity, a proto bývají na jaře náchylnější k různým nemocem. Proto je právě na jaře tolik důležitá aplikace rybích probiotik, která podpoří imunitu vašich šupinatých kamarádů. Pro výživu ryb doporučujeme kvalitní čerstvé krmivo. A jak poznáte, že je krmivo pro ryby opravdu kvalitní?

Na obalu najdete informaci o obsahu popela. Čím je ho v krmivu méně, tím je kvalitnější. Za vysokou kvalitu považujeme hodnotu menší než 7 %. Dbejte také na čerstvost krmiva. Tuk v něm obsažený totiž postupem času oxiduje a vznikají pak toxické látky, které by vašim rybám ublížily. Proto kontrolujte datum expirace. Nestačí, když bude na obalu jen nalepeno na nějaké polepce. Musí na něm být natištěno!

U krmiv pro KOI kapry či karasy (s menším podílem tuku) je trvanlivost do jednoho roku. Krmivo pro jesetery, které je více tučné, má kratší trvanlivost, a to jen do deseti měsíců od data výroby. Když je na balení napsána trvanlivost delší tak se danému krmivu vyhněte, jelikož to nebude dobrá značka. Nejvhodnější je brát krmivo přímo od chovatele či prodejce ryb, který dbá na jejich výživu a měl by mít krmivo vždy čerstvé.

Doporučujeme vám, abyste krmivo kombinovali. Během sezóny přidejte rybám do jejich jídelníčku i salát, třešně, hroznové víno nebo meloun, na kterém si pochutnají hlavně KOI kapři. Čerstvé ovoce a zelenina obsahuje přírodní karotenoidy a vitamíny. A právě díky nim se následně můžete těšit na krásné vybarvení vašich ryb. Kapři nepohrdnou ani sušenými či mraženými larvami například bource morušového.

Co když ryby v jezírku začne trápit nějaké onemocnění?

Nedá se nic dělat, i na to se musíte připravit. Většinou za to může špatná kondice ryb a nedostatečná biologická filtrace v jezírku. Ryby mohou onemocnět bakteriální, virovou či parazitární infekcí, zaplísněním anebo i jejich kombinacemi. Pokud zpozorujete takové příznaky jako odstáté šupiny, vyboulené oči, problémy s plaváním, apatie, vředy, bílý povlak atd., snažte se rybu co nejdříve vylovit a dát ji do karantény. Jedině tak se vám podaří lépe odhalit příčinu její nemoci. Pokud se jedná o nákladné KOI kapry, tam už je nutná konzultace s odborníky nebo veterinárním lékařem. Jinak vám také může dobře posloužit univerzální přípravek MEDIC POND. Pro jistotu aplikujte léčbu na celé jezírko. Zbavíte se tím patogenních původců onemocnění. Bohužel není možná léčba v případě virových nákaz jako je jarní virémie, KOI herpes virus nebo spavá nemoc KOI. Zde se zaměřte hlavně na prevenci, tedy na posílení imunity a na správnou výživu suplementovanou probiotiky PROBIOTIC POND.

Mnoho radostných chvil s vašimi šupinatými přáteli vám přeje Home Pond.

Autor: Home Pond (text a foto)

Související články

Jezírko na jaře 4  fotek

Jezírko na jaře

Všichni se těšíme, až zima ustane. Všichni ne, ale my jezírkáři určitě ano. Jeden z nejhezčích pohledů na jezírko je na jaře. Vše je v rozpuku, pří ...


Jak se dlouhodobě zbavit dlouhé vláknité řasy v zahradním jezírku 3  fotek

Jak se dlouhodobě zbavit dlouhé vláknité řasy v zahradním jezírku

Přelom jara v léto je pro každého majitele zahradního jezírka nejočekávanějším obdobím. Celá zahrada se zelená vše roste, kvete. Pro nás je však ne ...


Péče o vodu v zahradním jezírku 4  fotek

Péče o vodu v zahradním jezírku

Aby byl efekt ze zahradního jezírka dokonalý, je důležité, aby jeho voda byla čistá a zdravá. Jezírko se zelenou vodou neplní svou funkci a nevypad ...


Jak vybrat ty správné filtry pro jezírka 13  fotek

Jak vybrat ty správné filtry pro jezírka

Filtry pro jezírka dnes patří k základnímu vybavení každého zahradního jezírka. Naštěstí už jsou tyto filtry na trhu již běžně dostupné. Na výběr m ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
KAMENNÝ KOBEREC Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Uherková Michaela
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×