Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zdroje financování výstavby rodinného domu

Zdroje financování výstavby rodinného domu

Co jsou zdroje financování stavby domu a který z nich je vhodný pro které bydlení? Ve chvíli, kdy dospějeme a rozhlédneme se okolo sebe, zjistíme, že je nám rodná klícka poněkud těsná a chceme bydlet ve svém. No jo, ale kde vzít a nekrást? Pomůžeme vám se zorientovat ve zdrojích financování svého bydlení. Povíme si, co které zdroje umí a kde číhá nějaký háček.

reklama

Musíme tedy chtě nechtě do banky a tam si vyjednat pokud možno výhodný úvěr, nejlépe v podobě hypotéky. Ne všechny hypoteční úvěry v bankách nabízejí stejně rovné podmínky a ne vždy se v těchto zdrojích dokážeme orientovat.

Zdroje financování:

  • vlastní úspory
  • běžná půjčka
  • hypotéka
  • kombinace vlastních zdrojů a úvěru

Nejideálnějším zdrojem by samozřejmě byly naše soukromé finance, ale ruku na srdce - kdo v dnešní době dokáže naspořit nějaký ten milion, aby si za něj mohl koupit nebo nechal postavit dům? Asi nikdo. Věřit na bohaté strýčky ropné magnáty, kteří na nás při posledním pořízení myslí s nějakým bakšišem, na babičky, které vlastnily v Africe diamantové doly a předky, kteří nám zanechali jako milou vzpomínku na pokračovatele rodu konto ve švýcarské bance je asi stejný nesmysl jako věřit, že v lednu budeme česat třešně.

Chceme-li použít vlastní zdroje, znamená to pro nás poměrně velké zatížení. Jsou to roky intenzivního šetření peněz. Naštěstí existuje poměrně dost možností, jak naše úspory znásobit. Od škrábání losů až po obchodování s akciemi. Jednou z takových možností je i využití stavebního spoření, o kterém bychom měli uvažovat již v brzkém věku. Mnoho rodičů svým dětem stavební spoření zakládá při narození a úderem jejich osmnáctého roku mohou mít mladí lidé na kontě slušnou sumu, se kterou se dá rozumně hospodařit.

Dalším ideálním zdrojem je kombinace vlastních peněz a dofinancování části z úvěru. Tato varianta je výhodná v tom, že čím méně peněz si půjčíme, tím lepší úrokovou sazbu nám banka nabídne. Dříve, než do banky vůbec vkročíme, musíme si rozmyslet, na co chceme případnou hypotéku použít. Můžeme dům koupit jako nemovitost a v takovém případě banka proplatí celou částku najednou.

V případě výstavby se zdroje uvolňují postupně. Budeme-li před samotným stavěním kupovat i pozemek, můžeme zažádat buď o dvě samostatné hypotéky a nebo je sloučit v jednu, čímž docílíme výrazného snížení nákladů na získání hypotéky a neplatíme dvojí poplatek. Také nemusí mít dva odhady - zvlášť na pozemek a zvlášť na dům. Co je ale nutné, to je již hotový projekt, který se předkládá s ostatními dokumenty včetně celkového rozpočtu na stavbu, kupní smlouvu na pozemek, smlouvu o dílo se stavební firmou a ohlášku stavebních prací.

Banka žádá záruku a to jak v případě dofinancování, tak při čerpání hypotéky. Banka od nás bude chtít také dokumenty dokládající bonitu klienta - potvrzení o příjmech nebo daňové přiznání. Můžeme-li ručit např. jinou nemovitostí, máme jasné plusové body. Sami si před návštěvou banku můžeme výši v té které bance spočítat sami pomocí hypoteční kalkulačky, kterou naleznete na internetu. Jedná se o cenu předběžnou, banka sama je schopna nám "udělat" cenu přesně na míru podle dalších faktorů.

Rozhodně by se do podobných spekulací neměl pouštět člověk, který má svůj finanční rozpočet zatížený dalšími úvěry, půjčkami a množstvím nejrůznějších poplatků a také ten, který je veden v registru dlužníků nebo je insolvenční. Okrádá tím sebe i banku o čas, protože každý žadatel o úvěr je posuzován individuálně.

Některé banky dávají zelenou úvěrování nízkoenergetických domů, kde se díky nízkým nákladům na bydlení velmi rychle počáteční investice vrací. Ekologicky smýšlející banky dokonce takové klienty odměňují balíčkem výhod s finanční hotovostí a dodatečnou finanční rezervou nad rámec rozpočtu. Většina bank svým klientům nabízí další výhody při financování jejich bydlení tak, aby si zajistila jejich "náklonnost". Protože každá banka je schopna nám vyjít vstříc a nabídnout více či méně ideální řešení, je jen na nás, jak budeme zdroje financování výstavby rodinného domu řešit.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Stavba domu - od plánů k realizaci 10  fotek

Stavba domu - od plánů k realizaci

Každý stavebník ví o přípravě projektové dokumentace, vyřizování hypotéky, získávání stavebního povolení a územního rozhodnutí své. Realizace stave ...


Když stavět, tak úsporný dům z kvalitního materiálu 5  fotek

Když stavět, tak úsporný dům z kvalitního materiálu

Když se rozhodujeme, jaký dům si postavit, nehraje roli jen, jak vypadá, jakou mám dispozici a zastavěnou plochu, ale také z jakých materiálů bude ...


Co všechno spadá pod pojem hrubá stavba 6  fotek

Co všechno spadá pod pojem hrubá stavba

Chceme si nechat postavit dům od stavební společnosti a nejsme si jisti, co všechno je zahrnuto do hrubé stavby? Měli bychom se dopředu informovat, ...


I na malém pozemku se dá vytvořit krásný dům 4  fotek

I na malém pozemku se dá vytvořit krásný dům

Pokud si chcete postavit dům, potřebujete k tomu, alespoň pro začátek, peníze a vhodný pozemek. A někdy i trochu štěstí. Tím nezbytným štěstím je v ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
1
Stará dřevěnice Novostavby
Poslední příspěvek: 8.11.2012 19:23 Marie Trnková
2
Infratopení Novostavby
Poslední příspěvek: 15.10.2012 17:36 olomouc
0
izolace chaty Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Daniel Poisel
0
Vrtání do dřeva Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milan Kisil
0
venkovní žaluzie Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Andrea Roubalová
0
Prosba o pomoc Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
2
Infratopení Novostavby
Poslední příspěvek: 15.10.2012 17:36 olomouc
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Stará dřevěnice Novostavby
Poslední příspěvek: 8.11.2012 19:23 Marie Trnková
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×