Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zelená voda v jezírku

Zelená voda v jezírku

Zelená voda trápí nejednoho majitele zahradního či koupacího jezírka. I když se ve vodě nekoupete, určitě nechcete mít ve svém láskyplně opatrovávaném rybníčku hnusnou zelenou břečku, kdy není vidět ani ponořená ruka, natož abyste dohlédli na dno. Určit příčinu, proč je v jezírku kalná zelená je ovšem základem pro vyřešení tohoto problému. Na vině může být ať už málo výkonné nebo znečištěné čerpadlo, přílišné krmení rybího obyvatelstva, nedostatek vhodných bakterií, absence UV lampy a neposlední řadě nedostatečně výkonný filtr. Vždy by bylo vhodné odstranit prapůvodní příčinu zákalu než zákal samotný. Pokud ale nechcete čekat a chcete mít vodu čistou hned, sáhněte po vhodném přípravku.

reklama

Pokud zjistíte příčinu zákalu, můžete začít s jeho odstraňováním. Máte-li v jezírku spíš chuchvalce zelené vláknité hmoty obalující kameny i rostliny, které mohou být přirostlé k podkladu, navštívila vás vláknitá řasa. Zelenou vodu způsobuje naopak jednobuněčná řasa, která je tak malá, že jí filtr nezachytí. V přírodním rybníku se řasy vyskytují taktéž. Zde jsou ale běžnou součástí biotopu, slouží jako zdroj potravy a kyslíku pro plankton i ryby. Ale i v přírodě, zvláště v letních parnech, můžeme vidět zelenou vodní hladinu. Bohužel řasa je schopná se ohromným tempem reprodukovat a tím spotřebovat veškerý kyslík tolik potřebný pro ryby. Přemnožení řas způsobí utlačování vodních rostlin, ty nemohou produkovat kyslík a život ve vodě pomalu skomírá.

Pokud se chcete problémům vyhnout dlouhodobě, je dobré učinit několik kroků. Za prvé kromě kvalitní filtrační jednotky investovat také do vhodné UV lampy. Na základě ultrafialového záření dochází k likvidaci a efektivní redukci množství řas a choroboplodných zárodků ve vodě. Správně použitá UV lampa výrazným způsobem zvyšuje efektivitu čištění vody, ať se již jedná o zahradní nebo koupací jezírko.

Za druhé. Čistíte pravidělně jezírkový filtr? Pak činíte jistě dobře. Ale jen pokud do čistoskvoucího filtru přidáváte bakterie. To, co dělá vodu čistou, jsou mikroorganismy, které ve filtru bydlí. Nikoliv chemie, ale živý organismus udrží vodu v jezírku ve správné rovnováze. Startovací bakterie Biokick jsou vhodné pro nové filtry nebo pro spuštění filtračního systému na jaře. Pokud potřebujete např. redukovat bláto a jezírkové kaly, určitě sáhněte po přípravku SediFree.

Za třetí. Protože řasám se líbí s plným bříškem na sluníčku, v parných létech je vhodné jezírko zastínit. Horší to je u velkých koupacích jezer, tam nebudete asi moc úspěšní. Proto se snažte eliminovat ta plná bříška. Živiny jsou důležité také pro růst rostlin. Pokud máte ve vodě dostatek rostlin, využijí velkou část živin pro sebe a na řasy jich pak zůstane mneohem méně. Nebudou mít tedy dostatek energie na své rozmnožení, což ve finále znamená čistou, průhlednou vodu. Především na podzim je potřeba z hladiny sbírat napadané listí, na jaře pak zastřihneme všechny vysoké trávy u hladiny, abychom zamezili hnilobu zbytků. Jezírko by mělo být co možná nejvíce zarostlé rostlinami.

Pokud chceme mít vodu čistou hned, je potřeba sáhnout po speciálním přípravku. Takovým je například Pond clear. Je neškodný pro ryby i rostliny. Stačí správné množství rozmíchat v konvi s čistou vodou a rovnoměrně rozlít po hladině jezírka. Voda po použití přípravku získá mléčný nádech, barví se do bílošedé barvy. Filtraci a čerpadlo vypneme, aby proces vločkování mohl správně probíhat. Ten trvá 4 - 7 hodin a je ovlivněn tvrdostí a teplotou vody. Již v průběhu vločkování voda viditelně zprůhlední. Na konci je vidět na dně jezírka vysrážený kal v barvě zelenošedé. Je potřeba jej vysát, aby se nerozpustil a nekalil vodu, použijte filtr jezírkový vysavač nebo velmi jemnou síťku.
Přesto opakujeme, že vločkováním neodstraníte samotnou příčinu kalu. Nyní by bylo vhodné vrátit se k výše uvedeným krokům a pokusit se vyřešit zelenou vodu trvalejším způsobem.

Přípravek Pond Clear působí proti nejjemnějším nečistotám. Pokud máte zelenou nebo hnědou vodu, zvládne rychle vyčistit vodní sloupec. V řádu hodin vyvločkuje veškerou volně plovoucí jemnou nečistotu, ať už se jedná o řasy, bláto či jíly. Vysráženou hmotu, která se usadí na dně jezírka, vždy odstraňte, jinak budete proces čištění provádět donekonečna.

Voda v jezírku by měla mít určité parametry. Zapomeňte na čistoskvoucí vodu z bazénů plnou chemie. Jezírková voda má být živá. Zbavená chloru, těžkých kovů, okysličená. Je to stále trvající péče, která se ovšem vyplatí. Není nic krásnějšího, než si večer sednout na břeh a pozorovat život ve vodě i nad hladinou. A za to trochu té námahy a starostí přeci stojí, ne?

Autor: Pavla (text), Oase (foto)

Související články

Stavba jezírka I. - první kroky 10  fotek

Stavba jezírka I. - první kroky

Stojíte před rozhodnutím postavit si na zahradě jezírko? Přinášíme vám tipy a rady, které je dobré dodržet, abyste měli z této stavby jezírka radost d ...


Postavte si svůj vlastní rybníček 11  fotek

Postavte si svůj vlastní rybníček

Mít vlastní jezírko nebo alespoň malinký rybníček na zahradě, to je sen spousty lidí. Na to, aby nám jej vybudovala specializovaná firma, jen tak mít ...


Dlouhá vláknitá řasa v jezírku 8  fotek

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku

Díky teplému a slunečnému počasí se v našem zahradním či koupacím jezírku voda zabarvuje do zelena. Na vině jsou mimo jiné řasy. Léto je hlavní sez ...


Zahradní jezírka se bez užitečných bakterií neobejdou 8  fotek

Zahradní jezírka se bez užitečných bakterií neobejdou

Chystáte se pořídit si nebo vybudovat zahradní jezírko? Přemýšlíte nad tím, jak se takové jezírko čistí? S chemií v tomto případě nepochodíte. Rybníče ...


Jak vybrat ty správné filtry pro jezírka 13  fotek

Jak vybrat ty správné filtry pro jezírka

Filtry pro jezírka dnes patří k základnímu vybavení každého zahradního jezírka. Naštěstí už jsou tyto filtry na trhu již běžně dostupné. Na výběr m ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×