Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zemní vruty aneb plot na jedno zavrtání

Zemní vruty aneb plot na jedno zavrtání

Se zemními vruty a jejich výhodami už jsme se na našich stránkách seznámili několikrát. Budovali jsme na nich pergolu, garážové stání i domek na nářadí. A to vše dokonce na vlastní kůži. Systém je to chytrý a jednoduchý. Nelze jej než doporučit. Proto mě překvapilo, že je možné jít ještě kousek dál a vytvořit systém Bayo.S. A nebyl bych to ani já, abych si ho nechtěl hned vyzkoušet při reálném použití.

reklama

Bayo.S - tři v jednom

Bayo.S je pojmenování nového systému zemních vrutů. V zásadě jde o to, že u čeho bylo největší dilema, tedy délka vrutu, nebo zakončení vrutu, tj.šířka profilu podle hranolků nebo pouze uchycení, je nyní komponentové. Každou část vrutu si tedy můžeme zvolit podle toho, na jakou stavbu nebo aplikaci vrut použijeme. Volitelná je jak délka vrutu, tak středový dřík i vrchní hlavová část, ke které je kotven materiál.

Bayo.S - bajonet pro pevné spojení

Vrut se prostě rozdělil na tři funkční části a zákazník si tak může sestavit a objednat přesně to, co chce. S méně komponenty si tak poskládáme mnoho druhů vrutů.

Systém spojení je snadný a jednoduchý. Na každém ze tří dílů jsou tři bajonetové prolisy. Stačí díl zasunout do sebe a pootočit. Spoj lze ještě zajistit samořezným Tex šroubem. Stačí díl zasunout do sebe, pootočit a zajistit. Je to stejné jako u nasazení objektivu na fotoaparát. Všechny tři díly k sobě spojíme během pár vteřin. A pak už je to zase jen kvalitní zemní vrut, na který jsme zvyklí.

ABC - abeceda od Bayo.S

Když jsem prvně viděl označení jednotlivých komponentů systému Bayo.S, které má zákazníkům pomoci v orientaci a odlišuje typově jednotlivé díly, někde vzadu v hlavě mi vyskočila kontrolka, že tuhle barevnou kombinaci znám a vy vlastně taky. Je to označení stanic metra v Praze a písmenka a barvy se shodují. Jako náhoda je to docela dobrá shoda. To, co je ale s metrem podobné a nejenom barvičkami je, že část vrutu, a to velmi pevně, bydlí po aplikaci taky pod zemí, stejně jako se tudy prohání metro.

Výhoda systému Bayo.S je, že nemusíme řešit, jaký typ zemního vrutu si pořídíme, jak dlouhý a s jakou koncovkou. Prostě a jednoduše si ho sestavíme. V použití a pevnosti není žádný rozdíl. Můžeme si ale nakoupit spodní část A se závitem a dvě délky střední části dříku B, tak vyrovnáme mírně nerovný pozemek a nemusíme se bát na jedné straně vrtat o něco hlouběji nebo nechat tělo vrutu více koukat tak, aby bylo roviny dosaženo. Pak už je jen na naší potřebě, jakou hlavou C zemní vrut Bayo.S osadíme. Zda budeme potřebovat hlavu na usazení stojek na pergolu nebo altán, tedy U profil, nebo rovnou s trny na položení trámu.

Rychle a jednoduše

Systém zemních vrutů s výhodou použijeme nejen pro plot, ale i pro stavbu pergoly, terasy nebo třeba pro kotvení zahradního slunečníku. Vhodné jsou díky svému kvalitnímu pozinkování například pro lávku přes potok nebo stavbu mola s tím, že voda vrutům nevadí.

A kdybychom v průběhu montáže zjistili, že nám nějaký díl chybí, můžeme si komponent doobjednat. K tomu, co už máme, bude vždy pasovat.

Postup stavby

Pomocí provázku vyznačíme budoucí plot. Ve vzdálenostech 250 cm od sebe zavrtáme vruty. Pro kontrolu kolmosti využijeme vodováhu.

Pro snadné zavrtání si můžeme vrut předpíchnout dodávaným trnem. Pomocí velkého T klíče s nastavitelnou rukojetí vrut zakotvíme do země.

Pod úhlem můžeme kotvit i zavětrování plotu

Pak už jen zbývá ostrohranným štěrkem sloupky plotu pevně ukotvit a napnout pletivo.

Výhody zemních vrutů - obecně se dají shrnout pod několik Ž

Žádný řemeslník, žádná elektrika, žádná voda, žádné kopání děr, žádné betonování, žádná míchačka, žádný odvoz hlíny, žádné technologické pauzy na vytvrdnutí, žárově zinkováno.

Tip: Pozor na nepovedené imitace

Lákavá cena u různých napodobenin se nám může snadno vymstít. Abychom nesplakali nad výdělkem, jak se říká. Na fotce jsou vidět rozdíly. Úzký závit s krátkým břitem, nekonické tělo, které při zavrtávání neudusává hlínu do stran zakončené ostrým konusem, který se do hlíny špatně zakousne a může vytrhnout závit v zemi. Téměř žádná zavrtávací špička.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Postavte si zahradní domek či terasu ve svahu 29  fotek

Postavte si zahradní domek či terasu ve svahu

Máte-li svažitý pozemek, na kterém byste rádi postavili zahradní domek nebo terasu rychle, bez betonu a bez zničené zahrady, máme pro vás řešení! P ...


Rodinný dům na “nožičkách” 6  fotek

Rodinný dům na “nožičkách”

Nožičky nejsou v tomto případě kuří, ale ocelové a pevně stojí na svém místě. Jsou to zemní vruty, které jsou praktickou alternativou ke klasické z ...


Na zemních vrutech BAYO.S můžete postavit i rodinný dům! 3  fotek

Na zemních vrutech BAYO.S můžete postavit i rodinný dům!

O moderní technologii zakládání staveb bez betonu se dozvíte více na 10. mezinárodním veletrhu dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů DŘEVOSTAVBY ...


Navštivte lednové veletrhy úsporného bydlení a vyhrajte návrh domu 2  fotek

Navštivte lednové veletrhy úsporného bydlení a vyhrajte návrh domu

Chystáte se na stavbu nového bydlení a chybí vám inspirace nebo rady odborníků? Pak nezapomeňte navštívit lednové veletrhy FOR PASIV a CESTY DŘEVA, ...


Postavte terasu na zemních vrutech BAYO.S 13  fotek

Postavte terasu na zemních vrutech BAYO.S

Letní počasí přímo láká k posezení na terase. Ale taková stavba terasy, to není jen tak. Nejdřív musíte promyslet, jaký typ terasy budete chtít pos ...


Jak vybrat a použít nastavitelný zemní vrut BAYO.S 5  fotek

Jak vybrat a použít nastavitelný zemní vrut BAYO.S

Zemní vruty, jak asi každý ví, jsou určeny k rychlé stavbě základů bez betonu. Z názvu nového vrutu – NASTAVITELNÝ – je jasné, že tuto zemní kotvu ...


Základy pro plot nejsou zbytečné ani pracné 5  fotek

Základy pro plot nejsou zbytečné ani pracné

Stavba plotu je pro většinu z nás docela náročná a zdlouhavá činnost. Avšak nemusí být, pokud pustíme do své mysli nejmodernější postupy, spočívají ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
zahradní domek Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×