Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zimní ochrana vám zachrání rostliny před mrazem

Zimní ochrana vám zachrání rostliny před mrazem

Ne všechny rostliny jsou schopny přežít zimu, mráz a sníh bez úhony. Ty choulostivější bychom měli ochránit vhodně zvoleným materiálem, protože jinak nám na jaře nezbude nic jiného, než si jít koupit nové. Taková ochrana nestojí téměř žádné peníze a rostliny nám za ni budou vděčné.

reklama

Zimní ochrana rostlin se vyplatí

Naše zahrada se pomalu chystá k zimnímu spánku. Všechny plodiny jsou již sklizené a uskladněné, trávník posekaný a pohnojený, kompost připravený, jezírko zazimované, skleník uklizený. Ale co s rostlinami, které zimu přečkávají na záhonech a na zahradě? Jak ochránit před mrazem a hromadami sněhu trvalky, keře nebo stromy? Není to žádná složitá matematika, pokud si dáme práci se zimní ochranou rostlin, na jaře nás odmění novými květy a výhony a nebudeme muset kupovat nové, protože ty původní prostě zmrzly.

Přírodní ochrana rostlin

Jako velmi příhodná ochrana rostlin se nám jeví právě přírodní materiál. V první řadě to je opadané listí a větve, konkrétně chvojí z jehličnanů. Pravda, listí sice můžeme zkompostovat a vytvořit si listovku jako skvělé přírodní hnojivo, ale část listí využijeme jako přirozenou ochranu nízkých keříků, skalniček nebo trvalek na záhonech. Stačí suché listí nakupit na rostliny. V případě, že máme obavy, aby nám vítr listí znovu nerozfoukal po uklizené zahradě, doplníme a nebo vůbec nahradíme listí chvojím. Spousta zahradnictví na podzim stříhá ve velkém okrasné jehličnany a jistě vám rádi náruč za rozumný peníz přenechají. Chvojí je ideální ochrana. Husté jehličí nepropustí mrazy, ani velké množství sněhu, a rostliny pod ním budou jako v peřince. Další z možností je využít slámu a nastlat jí vysoce okolo rostlin.

Netkaná textilie

Netkaná textilie získává stále více na oblibě. Její využití jé téměř všestranné. Jako ochrana rostlin před zimou se jeví jako velmi ideální záležitost. Textilie netkané o nižších gramážích kolem 20 g/m² jsou určeny na zeleninové či okrasné záhony, kde je potřeba vytvořit ochranu před mrazem. Textilii jednoduše položíme přes rostliny a po stranách záhonu jí zatížíme kameny nebo prkny, neboť je velmi lehká a nápor větru by jí odfoukl. Díky skvělé prodyšnosti budou rostliny volně dýchat a nebude se okolo nich vytvářet vlhké prostředí, náchylné k tvorbě plísní.

Rohože

Mladé stromky, keře nebo vysoké trvalky a trávy zabalíme do rákosových rohoží a převážeme motouzem. Vrcholky mohou zůstat odkryté, případně lehce zakryjeme chvojím nebo textilií. Rohože mají dokonce dvojí ochranu - jednak před zimou a také před zvěří, která může zahrady v zimě navštěvovat a stromky a keře okusovat. Rákosové rohože lze zakoupit v zahradnictví nebo v hobby marketech.

Další ochranné prvky

Filcová kola nejsou moc známá, ale přesto jsou velmi ceněná. Používají se jako ochrana kořenů a kmínků mladých stromků. Obdobně poslouží i jutové pásy, které mají stejný princip ochrany jako rákosové rohože. Vrcholky stromků nebo stromkové růže chráníme před zimou a mrazem zakrytím papírovým pytlem a pečlivě ovážeme, aby chlad nepronikal zespodu. Místo papírového pytle lze se stejným úspěchem použít balící papír nebo lehčí prodyšnou pytlovinu.

Rostliny v nádobách

Ty rostliny v nádobách, jejichž velikost a hmotnost nám nedovolí je na zimu přestěhovat do zazimovacích prostor, ochráníme obdobně jako venkovní rostliny na záhonech. Nádoby navíc můžeme obložit polystyrenovými deskami nebo bublinkovou fólií, aby nedošlo k promrznutí nádob a následně i substrátu uvnitř. Dbáme neustále na prodyšnost, nikdy neuzavíráme do igelitu celou rostlinu. Mezery mezi ochranou a nádobou můžeme vyplnit slámou nebo hoblinami, zvýšíme tím odolnost ochrany. Jako další jsou využitelné i podložky z kokosového vlákna, které vkládáme pod nádoby s rostlinami. V neposlední řadě připomeneme uložení rostlin do půdy a zakrytí textilií nebo zasypání mulčovací kůrou.

Důležitá rada na závěr - všechny rostliny je potřeba v zimě zalévat, zvlášť pokud je zima suchá s malým množstvím napadaného sněhu a teplotami nad bodem mrazu. Jestliže rostliny ponecháme svému osudu bez zalití, jakmile přijdou silnější mrazy, rostliny zahynou. Stejně tak jako zálivku dopřejte rostlinám i postřik proti škůdcům a zejména repelent proti okusu.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Stromky jako od Mrazíka 6  fotek

Stromky jako od Mrazíka

Někdy se každému z nás, obzvláště je-li advent na blátě, zasteskne po bílých Vánocích našeho dětství, kdy bývalo sněhu po kolena a střechy zachumla ...


Prořezávání ovocných stromů je zodpovědná činnost 6  fotek

Prořezávání ovocných stromů je zodpovědná činnost

Po opadání posledních listů z ovocných stromů se kromě třešní pusťte do jejich prořezávky, která spočívá ve zmlazení a prosvětlení koruny. Avšak ab ...


Zima na zahradě: praktické rady a tipy 14  fotek

Zima na zahradě: praktické rady a tipy

Zima je už definitivně tady. Příroda sice odpočívá a s ní bychom si měli dopřát oddychu i my, ale ani nyní nemůžeme nechat zahradu jen tak ladem na ...


Zimní ochrana okrasných dřevin 5  fotek

Zimní ochrana okrasných dřevin

Zima je nepřítelem všech venkovních rostlin a dřevin. Existují různé možnosti ochrany proti mrazu s různou úspěšností. Agro přináší řešení, které d ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×