Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Změňte dispozice a bydlete pohodlněji

Změňte dispozice a bydlete pohodlněji

Úprava bytu při rekonstrukci není nic neobvyklého. Přeci jen dispozice některých bytů nejsou vyhovující už od doby, co byly postaveny, preference majitelů jsou jiné i aktuální trendy velí zmenšit, zvětšit, spojit, oddělit, a to různé místnosti různými způsoby. Jak na takovou změnu?

reklama

Byt v družstevním vlastnictví

U bytu, který je v družstevním vlastnictví, to nemusí být se změnou dispozice úplně jednoduché. O povolení rekonstrukce musíte požádat družstvo, další podmínky můžou udávat stanovy. Při větší změně, která je podmíněná stavebním povolením, je potřeba požádat také družstvo, aby o stavební povolení požádalo.

Byt v osobním vlastnictví

Změna dispozice bytu, který je v osobním vlastnictví, je poněkud jednodušší. Bez souhlasu je možné provádět vnitřní změny, které se týkají jen bytu samotného, při zásahu do společných prostor už bude ovšem souhlasného stanoviska společenství vlastníků třeba. Podmínky bývají také zmíněny ve smlouvě o převodu vlastnictví.

Kdy bude třeba stavební povolení?

U jednoduchých změn, které se nemusí týkat přímo změn dispozice bytu, nebude stavební povolení potřeba. Týká se to zejména úprav, které nezasahují do nosných prvků, pokud se zachovává původní dispozice nebo pokud změny nemění vliv na životní prostředí nebo požární bezpečnost. Patří sem drobné změny jako je malování, renovace či pokládka podlahy, ale také rekonstrukce bytového jádra.

Někdy bude třeba stavbu pouze ohlásit – jsou to případy, kdy se mění způsob užívání místnosti či změny dispozice bez zásahu do nosných konstrukcí. Takovými změnami může být odstranění příčky, která není nosná, mezi místnostmi, přesun toalety či zvětšení místnosti do chodby. Také použití těžších materiálů, než byly ty původní, je potřeba ohlásit a přiložit statický posudek.

Samotné stavební povolení bude třeba v případech, kdy budete změnami dispozice zasahovat do nosných konstrukcí bytu, bude se měnit vzhled budovy, nebo bude třeba posoudit vliv na životní prostředí či požární bezpečnost stavby.

Proč něco měnit, když to dosud fungovalo?

Ačkoliv se zdá, že je zbytečné měnit něco, co už většinou několik desítek let funguje, požadavky dnešních rodin a i trendy jsou jinde, dřívější požadavky i představy o podobě bytu byly jiné a po změně dispozice by všechno mohlo fungovat mnohem lépe.

Nejčastěji se v bytech mění změna velikosti předsíní, ať už se zvětšuje ta za vchodovými dveřmi, nebo zmenšují ty vedoucí do jednotlivých místností, aby ty mohly být větší.

Mnohé koupelny by také zasloužily větší plochu, stejně tak kuchyně a zejména její pracovní plocha vyžadují zvětšení. Stejně tak se stále často přistupuje ke spojení obývacího pokoje a kuchyně probouráním příčky mezi nimi.

Dalším problémem bývá nedostatek úložného prostoru, nebo také dveře, kterých je v místnosti více, než by bylo skutečně třeba. Ty zaberou mnoho zbytečného prostoru.

Změna dispozic bytu bude nákladnou a nečistou záležitostí. Je třeba se na ni dobře připravit po všech stránkách. Je třeba počítat také s tím, že v mnoha případech bude byt v době rekonstrukce neobyvatelný.

Poraďte se s odborníkem

Chcete změnit dispozici bytu, ale nevíte, jak na to a zda bude opravdu vyhovovat vašim potřebám? Je dobré se obrátit na projektanta, který s vámi možné varianty probere a doporučí vám to nejvhodnější řešení, a to i z hlediska stávajících i budoucích rozvodů. Rovněž dokáže nastínit rozpočet, abyste nebyli překvapeni částkou, kterou za rekonstrukci dáte.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Podívejte se na vaše rekonstrukce kuchyní 7  fotek

Podívejte se na vaše rekonstrukce kuchyní

Do našich soutěží nebo diskusí občas posíláte fotografie svých rekonstrukcí a renovací. Vaše nápady mohou přinést inspiraci i ostatním čtenářům, rá ...


Rekonstruujete byt? Inspirujte se nejnovějšími trendy 1  fotek

Rekonstruujete byt? Inspirujte se nejnovějšími trendy

Rekonstrukce bytu je určitě dobrým krokem pro spokojenější a příjemnější život, nicméně ten, kdo si již rekonstrukcí prošel, ví, že začátky bývají ...


Rekonstrukce a renovace čtenářů 4  fotek

Rekonstrukce a renovace čtenářů

Posílali jste nám fotografie vašich nápadů a realizací na téma renovace a rekonstrukce, úprava domu nebo bytu. Za všechny zaslané fotografie děkuje ...


Rekonstrukce koupelny v paneláku – 1. díl 26  fotek

Rekonstrukce koupelny v paneláku – 1. díl

Mnohé koupelny ve starších panelácích už dosloužily a majitele bytů čeká rekonstrukce. V následujícím seriálu vám ukážeme konkrétní postup jedné takov ...


Rekonstrukce kuchyně a koupelny 1.díl 27  fotek

Rekonstrukce kuchyně a koupelny 1.díl

Renovace jádra v panelových bytech je stále aktuálním tématem. Dnes vám ukážeme jak si s proměnou kuchyně a zároveň koupelny poradili v jednom bytě ...


Rekonstrukce bytu na Žižkově 9  fotek

Rekonstrukce bytu na Žižkově

Celková rekonstrukce byla velmi náročná. Šlo o starší panelákový byt, kde pravé úhly většinou chyběly a byt byl plný nerovností. Návrh přestavby majit ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×