reklama

Jak udělat do dveří průlez pro psa

Máte pejska, který rád chodí na dvorek či na zahradu, a pak se za chvilku zase přijde schovat do pelíšku? Možná se vám bude hodit jednoduchý návod na to, jak mu udělat dvířka pro psa do dveří.

Jak udělat do dveří průlez pro psa (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Průchozí dvířka do dveří ocení váš pes i vy sami

I když většinou nechceme, aby nám pes vběhl zvenku rovnou na gauč, můžeme mu připravit možnost  vstoupit ze zahrady do domu nebo předsíně, či naopak vyjít ven na zahradu, kdykoliv bude chtít. (Například v našem případě to také ušetří několikeré vstávání od kávy, počítače, od stolu, protože pes se rozhodne jít domů právě teď, HNED!) Dvířka můžou být mezi jednotlivými místnostmi, nebo ve vchodových dveřích. Zvíře tak bude mít přístup ze zahrady jen do předsíně, například do tepla nebo k miskám.

Materiál a nářadí

Pro výrobu budeme potřebovat dřevěné laťky a lišty, plexisklo na výplň, dřevěné spojovací kolíčky (tzv. týble), lepidlo, vruty se zápustnou hlavou, pilku, úhelník, akuvrtačku a aku šroubovák, záhlubník, pokosnici.

Jaký materiál a nářadí budeme potřebovat (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Postup

Začneme tím, že změříme psa, abychom podle jeho velikosti určili velikost budoucího průlezu.

1 DSCF1187a
Rozměry dvířek musí odpovídat velikosti psa (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Základem průlezu je rámeček. Ten si nařežeme z dřevěných latiček, které spojíme do čtverce či obdélníku. Jeho velikost musí být taková, aby jím zvíře pohodlně prošlo.

2 DSCF1207
Z latěk spojených do čtverce vytvoříme rámeček (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Rámeček je hluboký tak, jak jsou silné dveře. Tedy cca 4-6 cm. Rámeček spojíme ale pouze vruty, abychom jej mohli nejprve vyzkoušet, pak teprve vložit výplň.

3 DSCF1223
Rámeček spojíme vruty (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Náš tip: Scheppach CSD40-20Li je robustní a skvěle vybavená aku vrtačka vhodná i pro těžké vrtací a šroubovací práce v dílně nebo domácnosti. Má dvě rychlosti a elektronicky nastavitelnou rychlost otáček. Pracovní plocha je osvětlená jasným LED osvětlením. Rukojeť má protiskluzové zóny. Na tělo stroje je možno přidělat ocelový klip na opasek. Výměna nástrojů je rychlá díky modernímu kovovému rychloupínacímu sklíčidlu. Utahovací moment se dá nastavit v mnoha stupních, podle druhu materiálu, se kterým pracujete. Samozřejmostí je možnost přepnutí na pravý a levý směr otáčení. O pohon se stará silný akumulátor 20 V. Ten lze s rychlonabíječkou nabít za pouhých 30 min. Indikace stavu jeho nabití je integrovaná přímo na baterii. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah. 

Po spojení rámeček obkreslíme na spodní část dveří. Otvor vyřízneme pomocí přímočaré pilky. Nejprve si v rozích vyvrtáme otvory a pak prořízneme pilkou.

4 DSCF1278
Do dveří vyřízneme otvor velikosti vytvořeného rámečku (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Náš tip: Přímočará pilka Scheppach CJS25-20Li je výkonná aku přímočará pila s vysokou délkou zdvihu, vhodná na řezání plastů, kovových materiálů a dřeva. Díky konstrukci pily lze řezat v mnoha různých úhlech, provádět dlouhé paralelní řezy nebo obloukové řezy. Pila má snadné jednoruční ovládání, elektronické nastavení rychlosti, zámek na spínači pro pohodlné ovládání bez únavy, LED osvětlení pracovního prostoru, a 4-stupňové nastavení předkmitu pro nastavení výkonu řezání. Čistotě řezu napomáhá, vedle kvalitních pilových plátků, i integrovaná ochrana proti otřepům. Kvalitní základová deska se dá lehce nastavit pro pokosové řezání až pod úhlem 45°. Rovněž výměna pilového plátku je snadná, díky systému rychloupínání. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. 

Procházecí otvor by mohl sahat až k zemi, ale raději u země necháme část dveří, kterou sice zvíře bude muset překročit jako práh, ale dveře tak budou lépe držet tvar.

5 DSCF1298
Vyříznutý otvor by kousek nad spodním okrajem dveří (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Na rámeček si nachystáme na obě strany dveří ozdobné lišty, které nám vytvoří doraz a lem kolem vstupního otvoru. Lišty naměříme a uřízneme v rozích nakoso, použijeme pokosnici.

6 DSCF1445
Na pokosnici nařežeme ozdobné lišty (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Do rámečku umístíme plexisklo, které si nařežeme co nejpřesněji, abychom zamezili možným tepelným ztrátám. Kolem dvířek můžeme nakonec pomocí oboustranné pásky nalepit těsnění.

7 DSCF1388
Do rámečku umístíme plexisklo (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Horní část plexiskla vlepíme do prořízlé lišty. S šířkou lišty musíme počítat už při řezání plexiskla, aby se nám do rámečku vešlo s minimální vůlí na pohyb.

8 DSCF1331
Horní část plexiskla vlepíme do proříznuté lišty (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

V bocích lišty jsou zasunuty kolíčky – týble, na nich se lišta s plexisklem houpe v rámečku – a máme jednoduchý „lítací“ průchod.

9 DSCF1368
Kolíčky v bocích lišty s plexisklem zajistí zhoupnutí dvířek (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Rámeček vložíme do otvoru ve dveřích, přišroubujeme vruty se zápustnou hlavou a zalištujeme z obou stran dveří.

​​​​​

Nakonec vyrobená dvířka povrchově upravíme barvou nebo lazurou tak, aby rámeček barevně ladil s dveřmi, a můžeme začít učit našeho psího kamaráda, aby si „otvíral“ dveře sám.

Náš tip: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis.

HDSC technology – nejnovější profesionální technologie pro elektronickou regulaci výkonu a ochranu při nabíjení u lithiových akumulátorů. Výsledkem je nejenom precizní průběh nabíjení, kdy je neustále monitorován každý jednotlivý článek v baterii a dle aktuálních potřeb dobíjen, ale i unikátní řízení výkonu, kdy se baterie dokáže optimálně přizpůsobit kterémukoliv stroji z řady Scheppach 20 V a poskytnout vždy maximální výkon a využít maximálně svou kapacitu. Dalším pozitivním dopadem technologie HDSC je zvýšení životnosti akumulátoru, maximální prodloužení doby chodu stroje na jedno nabití a ochrana samotné baterie před přetížením nebo přehřátím.

Publikováno: 10. 10. 2020, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman