reklama

Vyzkoušejte tento ohřev vody v bazénu, ušetříte díky tomu za energie

V hlavní části koupací sezony má vzduch často vyšší teplotu, ale po ponoření do bazénu zjistíme, že voda je poněkud chladná a vhodná spíše k otužování než k příjemnému koupání. Na následujících řádcích si popíšeme, s jakými systémy lze velmi efektivně vyřešit ohřev bazénové vody. Prakticky nejmodernější volbu představuje ohřev pomocí fotovoltaiky.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ohřívejte bazénovou vodu pomocí fotovoltaiky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Způsobů ohřevu vody existuje hned několik typů, před pořízením konkrétního zařízení je zapotřebí zvážit všechna pro a proti.

Nejjednodušším systémem je zakrytí bazénu, a to buď pomocí fólie, nebo obloukového posuvného systému s polykarbonátovými výplněmi. Jednoduchý systém ohřevu pro menší bazény je například solární termický kolektor, který odebírá energii slunečnímu záření a předává jej do bazénové vody. Obecnou nevýhodou termických kolektorů je fakt, že fungují prakticky pouze během letního období.

Zakrytí bazénu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bazénové zakrytí pomocí posuvných obloukových panelů

Aby bylo možné používat bazén co nejdéle, vyberte si některý z moderních systémů ohřevu bazénové vody. Existují topná tělesa, kterými lze vodu ohřívat přímo, nebo také tepelné čerpadlo, avšak investice do jeho pořízení jen pro bazén je poněkud nevýhodnou investicí. Navíc pracuje trvale, což zvyšuje náklady na provoz bazénu až na desetitisíce korun ročně.

Solární kolektor
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pyramidový solární termický kolektor pro ohřev bazénové vody

Právě pro ohřev bazénu je vhodný některý z fotovoltaických systémů. Majitelé si jej obecně nepořizují pro ohřívání vody, ale chtějí ušetřit na nákladech za elektřinu. Pokud si plánujete pořídit větší systém s větším výkonem, dosáhnete stavu, že budete mít velké přebytky elektřiny, protože toto zařízení dokáže během letního období vyrobit elektřiny značné množství. S takto vyrobenou energií jde jednoduše pohánět jak ohřev bazénové vody, tak filtrační systém.

Tepelné čerpadlo pro bazén
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Detail tepelného čerpadla

Základním prvkem každého fotovoltaického systému je panel, který vyrábí stejnosměrné napětí, to proudí do měniče, který jej převádí na energii, použitelnou v domě.

Součástí systému jsou i záložní baterie, díky kterým může fungovat zařízení v domácnosti až po dobu dvou dnů, pokud vypadne napájení ze sítě. Inteligentní regulace právě slouží k tomu, že přebytky posílá do vytápěcího systému. Během léta tak stačí, aby slunce svítilo dvě hodiny, a dojde k plnému nabití akumulátorů, které mají kapacitu kolem 5 kWh. Při výpadku tak slouží nejen pro běžnou domácnost, ale může ohřát vodu na sprchování na teplotu až k 55°C.

Baterie
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pohled na bateriový systém fotovoltaiky

Ovládání fotovoltaiky probíhá bezzásahově, pomocí aplikace můžete sledovat úspory. Do instalace tohoto systému se nikdy nepouštějte svépomocně, poptejte si a zajistěte montáž odbornou firmou, která takové zařízení namontuje do nemovitosti, připojí a zprovozní během dvou pracovních dnů.

Poradíme vám, jak vybírat bazén, podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 8. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.