reklama

Na některé stavební práce je nutné zavolat odborníky, i když stavíte svépomocí

Nedostatek kvalitní řemeslné síly, se negativně podepisuje na celkovém stavu českého stavebnictví. Lidé jsou mnohdy nuceni čekat měsíce na sjednané služby, jejichž cena díky převyšující poptávce neustále roste a mnozí se ze zoufalství obracejí na nekvalifikované a neprověřené firmy.

i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Na některé stavební práce je nutné zavolat odborníky, i když stavíte svépomocí (Zdroj: Schiedel s.r.o.)

Není divu, že se mnozí pouští do výstavby svépomocí. Výhodou v tomto smyslu je mnohdy špičkový zákaznický servis výrobců stavebních materiálů, kteří poskytují dostatečnou podporu právě svépomocným stavebníkům. Ostatně to nám potvrdila i mladá rodina sídlící kousek od Pardubic, která se v covidovém vzduchoprázdnu pustila prakticky svépomocí do výstavby rodinného domu.

Nečekané volno jako příležitost

Na zápraží malého domku nás vítá energická mladá žena se svým mužem. Usadí nás do útulného obývacího prostoru, kterému vévodí krbová kamna s plápolajícími plameny, a začíná vyprávět o cestě k vysněnému bydlení. „Před lety se nám podařilo výhodně koupit velký pozemek s historickým stavením. V průběhu let se ale ukázalo, že jsme získali tak trochu zajíce v pytli a začaly se vynořovat nejrůznější problémy s konstrukcí domu. Když jsme si pozvali stavební firmu kvůli nacenění rekonstrukce, ukázalo se, že by nás stála více než nový dům,“ říká paní domu.

Mladá rodina, která se nechtěla zadlužovat více, než bylo nutné, se nakonec rozhodla pro výstavbu nového objektu. A jelikož živitel rodiny se ze dne na den díky covidovým opatřením ocitl na delší dobu bez práce, rozhodl se vzít osud nového domu na svá bedra a pustil se do výstavby částečně svépomocí.

„Měli jsme štěstí, že jsme si naspořili na rekonstrukci starého domu, která se však ukázala jako nereálná a finančně náročnější, než jsme si představovali. Navíc jsem potřeboval v covidové době něco dělat, abych se z celé situace nezbláznil. Naštěstí pomohla rodina, pár kamarádů a výrazně i samotní výrobci stavebních materiálů. Na dílčí práce jsme si pozvali samozřejmě i stavební firmy z okolí,“ pokračuje. Jak ale podotýká majitel domu, velmi mu pomohl sofistikovaný servis zavedených značek stavebního trhu.

Doprava perfektne zabalenych objemnych zakazek musi byt samozrejmost
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Doprava perfektně zabalených objemných zakázek musí být samozřejmost

Komín  jako příliš velké sousto

Jako příklad uvádí výběr komínového tělesa: „Jako primární zdroj tepla jsme si vybrali podlahové vytápění. Okolí nám však doporučilo nespoléhat se pouze na tepelné čerpadlo a pořídit si i komín s krbovou vložkou, po které jsem toužil již jako malý kluk. Začal jsem sjíždět nabídky komínových těles na internetových serverech, které vypadaly cenově velmi lákavě. Na naléhání manželky, která je v tomto ohledu opatrnější, jsme ale přeci jen oslovili i zavedenou společnost Schiedel. A zpětně rozhodně nelituji. Sice jsem se musel smířit s vyšší pořizovací cenou, ale Schiedel nám vyšel vstříc doslova ve všech našich požadavcích a upozornil nás na věci, které by nás vůbec nenapadlo řešit. Prvně nám byl doporučen systém nezávislý na vzduchu z místnosti, který neubírá kyslík z interiéru moderních zateplených budov."

„Jelikož si zakládáme na tom, aby náš dům byl zdravým útočištěm pro celou rodinu, zvolili jsme systém Sirius. Tím jsme vyřešili, jak komín, tak krbovou vložku, jelikož se jedná o kompaktní balíček obou produktů. Vzduch potřebný k hoření je přiváděn meziprostorem v komínové vložce, nebylo proto nutné řešit žádné složité přívody vzduchu ke krbu. Vzhledem k menší rozloze našeho domu oceňujeme i prostorově úsporný koncept krbu a na něj přímo napojený komín. Oba jsme nadšení i z vizuální stránky systému Sirius, který přesně vystihl naši představu. Umístění jsme si mohli předem poměrně věrně promyslet pomocí online stránky, na které můžete měnit umístění i jednotlivé typy krbových vložek,“ říká majitel domu.

Typ a umístění krbu si můžete vyzkoušet online na stránkách společnosti Schiedel
i (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Typ a umístění krbu si můžete vyzkoušet online na stránkách společnosti Schiedel

Vzápětí již zkušený a zručný stavebník přiznává, že na instalaci komínové vložky a krbu si sám netroufl. „Ačkoliv jsem si dost věcí na novém domě dělal sám, na instalaci komína jsme si nakonec zavolali odbornou firmu, která nám byla doporučena výrobcem celého systému. Komín přeci jen prochází střechou a nechtěl jsem ohrozit těsnost obálky domu a požární bezpečnost prostupu střešní konstrukcí. Prakticky totožné zkušenosti, cenné rady a lidský přístup jsme zažili u většiny dodavatelů stavebního materiálu. Je skvělé, že firmy sdílí nejrůznější montážní videa, postupy a výstavba svépomocí je pro dostatečně zručného a odolného jedince možná,“ uzavírá s úsměvem majitel domu.

Obývací části vévodí moderní krbová vložka Sirius
Obývací části vévodí moderní krbová vložka Sirius (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)
Samotná instalace komínového tělesa s krbovou vložkou se neobešla bez odborné firmy
Samotná instalace komínového tělesa s krbovou vložkou se neobešla bez odborné firmy (Zdroj: Schiedel, s.r.o.)

Publikováno: 1. 11. 2021, Autor: Schiedel, s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce