reklama

Chcete si vyrobit originální fontánu? Připravte si špunty do uší

Soutěžící reality show DREAM TEAM – Mistři dílny museli i tentokrát čelit další výzvě: do pár hodin postavit vodní fontánu. Blíží se čas, kdy se bude hodit na zahradě trochu toho osvěžení, pusťte se tedy do práce i vy. S trochou šikovnosti vytvoříte vodní dílo podle vašeho vlastního návrhu, kterým potěšíte manželku, návštěvy a vyvoláte zájem u závistivých sousedů.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na žádné zahradě nemůže chybět vodní fontána (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Než vytáhnete první nářadí, sedněte si a načrtněte si, jak bude fontánka vypadat. Sepište si seznam materiálu i nářadí, které budete potřebovat. Pokud se rozhodnete vytvořit si chrliče z plechu, budete potřebovat svářečku, nůžky na plech, kladivo, kovadlinu a špunty do uší. Samotná fontána má tvar kytice růží. Počet květů záleží na vás.

Válečná porada je důležitá
Válečná porada je důležitá (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dobře si rozvrhněte, jak bude fontána vypadat
Dobře si rozvrhněte, jak bude fontána vypadat (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Hlavním stavebním materiálem je plech a ocelové profily. Z plechu si vytvoříte samotné okvětní lístky, profily slouží jako stonky a podpěra celé konstrukce. Potřebovat budete ještě několik metrů silikonové hadičky a čerpadlo do zahradního bazénku, které zajistí koloběh vody a funkci samotného vodotrysku.

Začněte výrobou okvětních lístků. Jejich tvar si můžete nejprve nakreslit na tvrdý karton a pak ho přenést na plech. Ke stříhání použijte klasické klempířské nůžky nebo elektrické nůžky na plech. Tloušťka plechu by měla být maximálně 0,5 mm – silnější plech se špatně stříhá i hůře tvaruje. Po vystřižení okvětních lístků věnujte velkou pozornost jejich hranám – nesmí být ostré. Zkosit je můžete úhlovou bruskou.

Milada připravuje šablony z papíru
Milada připravuje šablony z papíru (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Tvary květů si na plech předkreslete
Tvary květů si na plech předkreslete (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Okvětní lístkům vytvořte strukturu, aby nepůsobily příliš uměle. Nasaďte si chrániče sluchu, lístky si položte na kovadlinu a údery ocelovým kladivem v nich vytvořte vroubky. Podobně můžete dotvarovat také stonky okvětních lístků, které budou vyrobeny z dutých profilů. Do tvaru květu ohnete lístky přímo v ruce – tady vám žádná ohýbačka plechů nepomůže, protože květy mají oblé hrany. Po jejich dotvarování spojte jednotlivé části květu svářečkou – svár nemusí být celý, spoje stačí pouze „nabodovat“.

Lída tvaruje okvětní lístky nůžkami na plech
Lída tvaruje okvětní lístky nůžkami na plech (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Do tvarování lístků se může pustit i žena
Do tvarování lístků se může pustit i žena (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Stonky přijdou k okvětním lístkům přivařit svářečkou. Musí ale zůstat zcela průchodné, protože jimi na závěr protáhneme silikonové hadičky, kterými poteče voda. Stonky se připevní k podstavci, který je rovněž vyroben z plechu. Bude mít tvar hranolu. Ohnout se dá v ohýbačce nebo pomocí ocelového profilu. Ke stonkům připevněte několik lístků, které vyrobíte podobným způsobem, jako výše popisované květy.

Při tvarování květů Michal používá hrubou sílu
Při tvarování květů Michal používá hrubou sílu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Adam svařuje okvětní lístky
Adam svařuje okvětní lístky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

K dotvoření patiny je dobré ocelové květy ožehnout plamen z propanbutanového hořáku. Pozor, ať sváry žárem nepoškodíte. Až teď můžete přikročit k instalaci rozvodů vodotrysku. Využít můžete obyčejné silikonové hadičky a čerpadlo do zahradního jezírka. Volte takové, které bude mít dostatečný výkon, aby voda z růží skutečně stříkala.

Jednotlivé květy se přivaří ke stojanu
Jednotlivé květy se přivaří ke stojanu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Díky opálení získá kov barevnou patinu
Díky opálení získá kov barevnou patinu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Třešničkou na dortu je instalace osvětlení fontány – koupit si můžete speciální set, který se dá instalovat přímo pod vodní hladinu. Odzkoušením správné funkce a umístěním fontány do zahradního jezírka je dílo hotové.

Pokud budete chtít fontánu osvětlit, vyvrtejte do podstavce otvory
Pokud budete chtít fontánu osvětlit, vyvrtejte do podstavce otvory (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Do zapojení fontány se pustil celý tým
Do zapojení fontány se pustil celý tým (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny

***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.

Květy by měla při správném zapojení proudit voda
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Květy by měla při správném zapojení proudit voda

Podívejte se, jak si můžete na zahradě vybudovat další vodní prvky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč