reklama

Umíte ostříhat ovci a víte, jak využít vlnu?

Ovce už nejsou jen výsadou sedláků, stále častěji jsou součástí venkovských zahrad nebo městských luk a parků. Většinou se chovají pro mléko či maso, ale poslední dobou jsou využívány jako výborná přírodní sekačka. Existuje velké množství rozmanitých druhů, které se liší například tím, jak se chovatel musí starat o jejich srst, především jak často je stříhat. Poradíme, které ovce je nutné stříhat, jakým způsobem a jak dále využít získanou vlnu.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Se stříháním ovce si poradí zkušený střihač (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Stříhání ovcí a jak na to

Pokud ovce chováte, jistě víte, že ze zákona máte povinnost jednou ročně ovce ostříhat. Pokud by se tak nedělo, ovce by mohly mít zdravotní komplikace. Ke stříhání můžete využít službu profesionálních střihačů, nebo pokud si troufáte, můžete si je ostříhat sami.

Ke stříhání je nutné si pořídit potřebné vybavení, jako jsou nůžky nebo praktické elektrické holicí strojky. Ideální je stříhat ovce vícekrát ročně, protože pak lépe zdravotně prospívají. Nejkvalitnější vlna je z letní a podzimní střiže. Jarní střiž není tak kvalitní, protože je ovlivněna suchým krmivem a stříhání není vhodné kvůli březosti i kojení mláďat.

Rouno je připraveno na další zpracování
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Rouno je připraveno na další zpracování

Před samotným stříháním je důležité ovci na tuto činnost připravit. Ovce musí být suchá, na lačno 12-24 hodin (ovce je klidnější a tolik nekope), odčervená, bez zdravotních komplikací, s ostřihanými paznehty a umístěna mimo pastvu, např. v ohradě. Nesmí mít na sobě žádné zvonce, ohlávky, obojky, řetězy a podobné věci, které by mohly komplikovat stříhání. Rovněž si připravte suché rovné stanoviště blízko ohrady cca 2×2 m.

Při samotném stříhání není nutné ovci nijak bolestivě svírat, ale jen přidržovat. Nejčastěji se začíná stříhat od břicha a postupně se ovce otáčí a stříhá postupně ze všech stran. Velmi důležité je ovci udržet v klidu, aby se necukala, mohli byste ji střihnout. Z jedné ovce se dá získat za rok 4-5 kg surového rouna.

Třídění a využití vlny

Vlnu je vhodné třídit již při samotném stříhání podle barvy a délky střiže. Tu ručenou k prodeji skladujte v suchém a vzdušném prostředí. Při delším skladování ji uchovávejte v uzavřených žocích kvůli molům.

Vlna se nejčastěji využívá v textilním průmyslu. Začíná se využívat i ve stavebnictví jako izolační materiál. Je vhodným hnojivem pro rostliny, kterým dodává draslík, dusík a fosfor, zadržuje vláhu a kypří půdu.

Granule z ovčí vlny jsou kvalitním hnojivem pro rostliny
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Granule z ovčí vlny jsou kvalitním hnojivem pro rostliny

Chov ovcí se vyplatí, v zimě se budete mít čím zahřát a vaše rostliny budou skvěle prospívat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; strihacovci.cz; iFauna.cz

Publikováno: 21. 8. 2022, Autor: Šárka Miškovská (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Šárka Miškovská