reklama

Stavební materiály a jejich vlastnosti

Dospěli jsme k rozhodnutí, že si postavíme dům. Jak se ale rozhodnout, zda bude pro nás lepší stavět z cihel nebo bude vhodnější dřevostavba? Podle čeho vybrat vhodný stavební materiál a na co si dát pozor? V článku se zaměříme na nejčastěji používané druhy a povíme si něco i o těch netradičních.

Stavební materiály se na našem trhu množí jako houby po dešti a stavět lze prakticky ze všeho. Jaké mají stavební materiály vlastnosti a na co jsou vhodné?
Stavební materiály a jejich vlastnosti
Klasická výstavba panelového sídliště
Klasická výstavba panelového sídliště

Staví se dnes na každém rohu bez ohledu na to, že je Země kulatá. Tu stojí dům z cihel jako z učebnice zedníka z dob císaře Josefa, tu spatříme moderní prosklenou a chromovanou novostavbu a tam zase dřevěný srub, za který by se nemuseli stydět ani na Klondiku. Stavebních materiálů je dnes na trhu takové množství, že laik tápe. Bez odborné pomoci nebo informací z tisku a internetu nebude zcela jistě vědět, jaké vlastnosti stavební materiály mají a kde se dají použít.

Pod pojmem stavební materiál si představíme prakticky cokoliv, z čeho se dá postavit nejen obytný prostor, ale téměř všechno, co nás obklopuje. Můžeme si vybrat mezi přírodními či umělými stavebními materiály. Podle účelu použití rozeznáváme materiály nosné, nenosné, ochranné, provozní, instalační a izolační. Častokrát se také setkáváme s pojmem kompozit nebo kompozitní materiály. To jsou takové, které jsou složeny minimálně ze dvou rozdílných složek, např. železobeton nebo dřevoplast.

Přírodní materiály

V první řadě je to dřevo. Lze používat neopracované nebo částečně opracované klády a kulatinu na dřevostavby, zejména sruby, hrázděné stavby a roubenky. Veškeré výrobky ze dřeva se používají na střechy, okna, dveře, zdi, příčky a další. Dřevo je hořlavé, ale přesto je lepším stavebním prvkem než třeba ocel. Protože je organického původu, podléhá při povětrnostních podmínkách rozkladu a je napadáno škůdci. Další negativní vlastností je, že je nasákavé - tzn. že absorbuje vodu z vnějšího prostředí a uchovává jí ve své struktuře. Z toho důvodu dřevo může bobtnat a nebo naopak se sesychat a rozestupovat. Na druhé straně má ale dřevo výborné tepelné vlastnosti, které předčí tepelnou vodivost zdiva. Taktéž působí jako výborný akustický izolant. Dřevo má svou velkou perspektivu také z hlediska zdravotní nezávadnosti, recyklovatelnosti a z hlediska vizuálního- je prostě hezké. Životnost dřeva prodloužíme impregnací a vhodnými nátěry.

Dřevo je jeden z nejstarších a stále populárních stavebních materiálů
Dřevo je jeden z nejstarších a stále populárních stavebních materiálů

Písek, štěrk a kamení

Kámen je nejstarší stavební materiál stejně jako dřevo. Do dnešních dob nalézá spolu s pískem velké uplatnění ve stavebnictví. Kámen lze opracovávat jako celistvé kusy na podezdívky, obklady i vnější výstavbu. Drobnější kamení se uplatní podle hrubosti (frakce). Hrubý říční písek se používá nejčastěji při výrobě betonu nebo jako lože pro pokládku zámkové dlažby. Jemný kopaný písek lze využít při míchání malty. Drcené kamenivo (štěrk) využíváme jako základy staveb, podklad při výstavbě komunikací nebo jako příměs do betonu. Tzv. kačírek je specifické kamenivo oblého tvaru, které se pouze čistí a je využitelné z estetického hlediska jako dekorativní zásyp podezdívek nebo jako okrasný prvek na zahrádkách.

Ukázka různých frakcí drceného štěrku
Ukázka různých frakcí drceného štěrku

Cihla není sice zrovna typickým přírodním materiálem, ale hlína, ze které se cihly vyrábí, ano. Jak cihly, tak hlína jsou velmi starým stavebním materiálem a cihly samy procházejí neustále další proměnou a jsou dále vylepšovány k dokonalosti. Jsou oblíbené pro svou pevnost a přitom relativně nízkou hmotnost, velmi dobrou tepelnou vodivost, jsou z ekologického hlediska nezávadné, protože jsou z přírodního materiálu, jsou nehořlavé i zvukově izolační. Jedna z jejich nemilých vlastností je nedostatečná tepelná izolace. Plné cihly slouží pro stavbu obvodového i vnitřního zdiva. Cihly voštinové se hodí na dozdívky, přizdívky nebo výstavbu nosného zdiva. Lícové cihly jsou ideální k stavěné krbů, výstavbu plotů nebo jako materiál na fasády. Věncovky jsou cihly určené k omezení tepelných mostů tam, kde se zdivo dotýká stropů. Duté tvarovky jsou kvalitní náhražkou plné cihly, hlavně pro svou nízkou hmotnost, lepší izolační vlastnosti i rychlejší a snazší výstavbu.

Pálené cihly lze považovat za přírodní materiály díky hlíně, ze které jsou vyrobeny
Pálené cihly lze považovat za přírodní materiály díky hlíně, ze které jsou vyrobeny

Umělé materiály

Zůstaneme ještě chvíli u cihel. Pórobetonové cihly jsou lehké, minerální a přitom pevné tvárnice, použitelné na obvodové zdivo, ale i příčky, vnitřní stěny i stropy. Jsou lehce opracovatelné a dají se z nich tvarovat nejrůznější profily. Betonové cihly se používají pří stavbě okrasných zdí. Vyrábějí se také jako prefabrikované tvarovky na stavbu plotů, zídek nebo schodišť. Pemzové cihly nebo keramzitové bloky jsou vyrobené z cementu, pemzy nebo keramzitu. Mají velmi dobré izolační vlastnosti, zejména tepelné. Jsou použitelné na všechny druhy zdiva. Mezi další typy umělých stavebních materiálů lze zařadit vápenopískové cihly nebo velkoformátové lehké pálené cihly. Ytong je pórobetonová tvárnice s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, jednolitá a velmi lehká. Dá se řezat na jakékoliv tvary. Díky pevnosti je jimi možné postavit budovy až do výšky pěti pater. Nesmíme zapomenout ani na tzv. ztracené bednění, kde je klasický beton nahrazován bednícími tvárnicemi z pórobetonu, které slouží k výstavbě opěrných zdí, k bednění základových desek nebo jako samostatné základy podezdívek.

Ytong je lehký, tvarovatelný a použitelný na všechny typy zdí
Ytong je lehký, tvarovatelný a použitelný na všechny typy zdí

Ocel a ostatní kovy

Železné i barevné kovy (ocel, měď, zinek, hliník, olovo nebo cín) se uplatňují zejména při stavbách konstrukcí nosných i nenosných, na elektroinstalace, spojovací prvky, kování či povrchové úpravy. Ocel, použitá na nosné konstrukce je pevná v tahu, tlaku i ohybu. Vzhledem k velmi dobré tepelné vodivosti vytváří ocel i ostatní kovy tepelné mosty, má také velkou tepelnou roztažitost a při vypuknutí požáru dochází k totálnímu zhroucení konstrukce, protože ocel má nízký bod tání. Podstatnou vlastností je pak vysoké riziko koroze. Mezi stavební ocel je možné zahrnout tyčovou ocel, betonářskou, válcovanou, plechy, jekly, trubky, dráty, lana, kolejnice nebo spojovací materiál. Kovy bez řádného ošetření nátěrem nemají dlouhou životnost.

Ocelové konstrukce se používají např. na skelety průmyslových hal
Ocelové konstrukce se používají např. na skelety průmyslových hal

Ostatní materiály

Patří sem především kompozitní materiály a z nich se zaměříme na moderní dřevoplast. Tento kompozit, jinak zvaný WPC je původem z Ameriky. Skládá se z dřeva a plastu (polymeru). Důvodem je využití skvělých vlastností dřeva a odstranění jeho nedostatků (hnití dřeva, napadení škůdci, bobtnání nebo sesychání a vliv povětrnostních podmínek). Vzniká tak plast s efektem dřevěného povrchu. Jeho údržba je minimální a naopak vyniká až 25 let dlouhá životnost. Takto vyvinutý materiál je odolný vůči povětrnostním vlivům, houbovým chorobám, škůdcům, UV záření i plísním. Je barevně stálý, nepraská a odolává vlhkosti. Používá se nejvíce na vnější stavby, např. na terasy, ploty, obložené bazénů nebo obklady domů. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena a jistou nestálost ve vyšších teplotách (na slunci se ohřívá více než dřevo).

Nezapomenutelným kompozitem je také železobeton, asfaltové směsi na potah komunikací nebo sádrokarton (použitelný pouze v interiérech). Kompozitní materiály jsou inovací ve stavebnictví a mají velkou budoucnost. Mají minimum nežádoucích vlastností.

Dřevoplastový kompozit dokáže nahradit dřevo
Dřevoplastový kompozit dokáže nahradit dřevo

Pojiva a lepidla

Stavební materiály jsou ale také pojiva, zdící malty a pěny, lepidla a omítky. Bez nich by ani nejlepší zedník nedokázal postavit víc než psí boudu. Pomineme-li dřevo jako stavební materiál, kde si bohatě vystačíme s hřebíky a vruty, cihly a tvárnice se bez pojiva neobejdou. Tradiční zdící malta je směs cementu, vápna a dalších složek, která slouží jako pojivo pro pálené cihly nebo pórobetonové tvárnice. Vyrábí se průmyslově jako suchá směs pro ruční i strojní zpracování. Většina stavebních směsí je vyráběna na cementové bázi. Totéž platí i o betonu, který je víceméně nejdůležitější součástí každé stavby. V mnoha případech jsou malty nahrazovány zdící směsí nebo zdící pěnou, která má výrazně lepší vlastnosti, hlavně co se týče tvrdnutí.

Nedílnou součástí jsou omítky,ať už vnější nebo vnitřní, taktéž vyráběné jako suché směsi - silikonové, silikátové, sádrové nebo štukové. Jejich složení chrání zdi před povětrnostními vlivy. Stavební lepidla ve velké míře nahrazují právě zdící materiály. Lze je použít také na lepení izolací, na stěrkování s použitím perlinky (výztužná textilie) nebo na lepení dlažeb a obkladů. Nivelační stěrky a potěry slouží ponejvíc k vyrovnávání povrchů (podlah) buď před pokládkou krytiny nebo jako finální povrchová vrstva.

Obkladačky podstatně lépe drží díky stavebnímu lepidlu
Obkladačky podstatně lépe drží díky stavebnímu lepidlu

Pokrok se nedá zastavit a vývoj jde kupředu i ve stavebnictví. V dávných dobách si lidé vystačili s ryze přírodními materiály a ačkoliv se moderní výstavby k těmto stavebním materiálům opět vrací, jsou ve velké míře nahrazovány lehčími, odolnějšími a zajímavějšími prvky. Přesto všechno bude ale dřevo, kámen nebo písek sloužit při výstavbách objektů ještě dlouhá a dlouhá léta.

Publikováno: 11.4.2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce