reklama

Vyrobte dětem stylový kočárek pro panenky

Sháníte pro své děti nebo vnoučata dřevěný kočárek pro panenky? Neutrácejte za nový a raději ho sami vyrobte! S naším návodem a trochou trpělivosti to zvládne každý. Jako základ použijte dřevěnou bedýnku, ke které připevněte rukojeť a kolečka. Osobitost a styl pak kočárku dodejte pomocí nátěrů Balakryl, které jsou pro natírání dětských hraček ideální.

i (Zdroj: Balakryl)
Vyrobte svým dětem krásný kočárek pro panenky a jiné hračky (Zdroj: Balakryl)

Kočárek pro panenky

Než se pustíte do díla, připravte si menší dřevěnou bedýnku, 4 malá dřevěná pojízdná kolečka a 5 kulatých tyčí – jednu tlustší (průměr asi 3 cm) a čtyři tenčí (asi 1,5 cm). Kolečka jsou k dostání na internetu, nebo je můžete odmontovat třeba ze starého nábytku či rozbitých dětských hraček. Dále budete potřebovat lepidlo na dřevo, brusnou houbu, metr, ruční pilku, vruty a vrtačku se speciálním nástavcem zvaným sukovník (vel. 14 mm). Na natírání pak tenkovrstvou lazuru Dixol (odstín dub), univerzální krycí barvu Balakryl UNI, plochý štětec (vel. 2,5″), menší lazurovací štětec (vel. 1,5″) a pracovní rukavice.

Potřeby na výrobu kočárku
i (Zdroj: Balakryl)
Potřeby na výrobu kočárku

Vyvrtejte díry na kolečka
i (Zdroj: Balakryl)
Vyvrtejte díry na kolečka

Na delších stranách bedýnky si vyznačte vždy dvě místa na kolečka, a to přibližně 3 cm ode dna bedýnky. V těchto místech pomocí sukovníku vyvrtejte 4 otvory.

Otvory zbruste
i (Zdroj: Balakryl)
Otvory zbruste

Otvory i celý povrch bedničky následně omeťte a zahlaďte pomocí brusné houby.

Kulaté tyče zkraťte na délku bedničky
i (Zdroj: Balakryl)
Kulaté tyče zkraťte na délku bedničky

Připravte si 5 kulatých tyčí – jednu tlustší (průměr asi 3 cm) a čtyři tenčí (asi 1,5 cm). Kulatou tyč o průměru asi 3 cm nejprve pomocí pilky zkraťte, aby byla cca o 6–8 cm delší, než je šířka budoucího kočárku.

Vyrobte rukojeť kočárku
i (Zdroj: Balakryl)
Vyrobte rukojeť kočárku

Vyvrtanými otvory provlékněte dvě tenčí tyče, které pilkou zkraťte na šířku bedýnky a jejich hrany opět zbruste. Později na ně připevníte kolečka.

Z obou stran vyvrtejte otvory
i (Zdroj: Balakryl)
Z obou stran vyvrtejte otvory

Z obou stran si asi 3 cm od kraje vyznačte křížek. V těchto místech pak opět sukovníkem vyvrtejte 1 cm hluboké otvor

Do otvorů naneste lepidlo
i (Zdroj: Balakryl)
Do otvorů naneste lepidlo

Do otvorů naneste lepidlo a vložte zbylé dvě kulaté tyče. Ty si předtím zkraťte na takovou délku, aby se kočárek dětem pohodlně vozil.

Nátěr aplikujte plochým štětcem
i (Zdroj: Balakryl)
Nátěr aplikujte plochým štětcem

Nyní přichází na řadu natírání jednotlivých částí kočárku. Bedýnku omeťte a dle potřeby očistěte. Před aplikací nátěru musí být suchá a zbavená prachu, mastnoty a dalších nečistot. Krycí barvu důkladně promíchejte a naneste ze všech stran. Nechte zaschnout přibližně 2 hodiny. Poté povrch lehce zbruste a aplikujte druhou vrstvu.

Lazura zvýrazní kresbu dřeva
i (Zdroj: Balakryl)
Lazura zvýrazní kresbu dřeva

Během toho, co bude krycí barva schnout, natřete rukojeť kočárku, dřevěná kolečka i spojnice mezi nimi. Lazuru opatrně rozmíchejte tak, aby se do ní nevmíchaly vzduchové bubliny. Aplikujte ji neředěnou ve 2 vrstvách, mezi kterými nechte odstup alespoň 2 hodiny. Před natíráním každé vrstvy nátěr jemně zbruste.

Lazuru naneste ve dvou vrstvách
i (Zdroj: Balakryl)
Lazuru naneste ve dvou vrstvách

Lazurou natřete stejným postupem také všechna kolečka ke kočárku. Tato tenkovrstvá lazura s atestem na dětské hračky zvýrazní kresbu dřeva, prodlouží jeho životnost a poskytne mu hloubkovou ochranu před povětrnostními vlivy i slunečním zářením.

První vrstvu nátěru zbruste
i (Zdroj: Balakryl)
První vrstvu nátěru zbruste

Povrch bedničky po prvním nátěru lehce zbruste a aplikujte druhou vrstvu.

Nátěr zopakujte
i (Zdroj: Balakryl)
Nátěr zopakujte

Vodou ředitelná krycí barva má atest na dětské hračky. Navíc se snadno aplikuje, nezapáchá, rychle schne a výborně kryje. Barvu si můžete nechat natónovat až do 20 000 odstínů. My jsme se rozhodli pro pastelový baby blue. Můžete ale použít i více barev a kočárek dozdobit třeba puntíky nebo jinými vzorem.

Rukojeť připevněte k bedýnce
i (Zdroj: Balakryl)
Rukojeť připevněte k bedýnce

Jakmile nátěr na všech dílech kočárku zaschne, můžete se pustit do jeho smontování. Rukojeť pomocí dvou vrutů připevněte k boční stěně bedýnky tak, aby se tenčí tyč dotýkala jejího dna a směrovala do přilehlého rohu. Stejným způsobem rukojeť přišroubujte i z druhé strany.

Kolečka spojte tyčí
i (Zdroj: Balakryl)
Kolečka spojte tyčí

Pak přimontujte kolečka. První z nich upevněte na konec spojnicové tyče. Tu pak provlékněte připravenými otvory v bedýnce a přišroubujte druhé kolečko. Postup opakujte i se dvěma zbylými kolečky.

Holky i kluci mohou v kočárku ustlat svým oblíbeným panenkám, plyšákům, nebo dokonce domácím mazlíčkům. Najdou pro něj ale zaručeně i mnohé další využití. Poslouží třeba i k převážení různých nákladů – od autíček, kostek stavebnice až po knížky.

Balakryl UNI mat je univerzální vodou ředitelná barva vhodná pro venkovní, ale i vnitřní použití. Lze s ní natírat dřevo, kovy (pozinkované plechy, hliník), beton, plasty a další. Vodou ředitelná, ekologická receptura umožňuje ukončit realizaci prací v rámci jednoho dne. Během aplikace ani po zaschnutí natíraný povrch nezapáchá. Balakryl UNI lze zakoupit v 18 již z výroby namíchaných odstínech, všechny varianty lze navíc natónovat do širokého spektra 20 tisíc barevných odstínů. Vydatnost barvy Balakryl UNI je asi 6–9 m2/kg na jednu vrstvu podle savosti podkladu. Prodává se v baleních o hmotnosti 0,7 a 2,5 kg.

Balakryl Dixol je tenkovrstvá lazura pro nové i renovační nátěry všech druhů dřeva v interiéru i exteriéru. Rychle zasychá, dřevo chrání před UV zářením a pronikáním vody. Lazura Dixol je vhodná k ochranným a dekorativním nátěrům plotů, štítů, dveří, podhledů, altánů, zahradního i domácího nábytku atd. Zvýrazňuje kresbu dřeva a má atest na dětské hračky. Nátěr vydrží až 3 roky. Vydatnost barvy Balakryl Dixol je asi 12–18 m2/kg v jedné vrstvě podle savosti podkladu. Je dostupná v několika odstínech dřeva, trendy šedých tónech i jako bezbarvá. Prodává se v balení o hmotnosti 0,7 a 2,5 kg.

Výhody vodou ředitelných barev

  • rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry a ještě tentýž den je povrch suchý.
  • jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.
  • jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.
  • jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.
  • jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.
  • neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.
  • nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.
  • jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.
  • neničí pomůcky: Štětce po natírání jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.

Zdroj informací: Balakryl

Publikováno: 29. 9. 2023, Autor: Balakryl (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat