reklama

Rigidní vinyl okolo krbu? A co na to bezpečnostní předpisy?

Rigidní vinylové podlahy jsou pevné podlahy s jádrem, odolné i proti náročným podmínkám, jako je vlhkost. Nabízejí jednoduchou a rychlou pokládku do téměř všech prostor. Rigidní podlahy jsou neobyčejně pevné, odolné, stabilní, rozměrově stálé a vodotěsné. Mohou se ale pokládat i ke krbu nebo ke krbové vložce? Co na to říkají bezpečnostní požární předpisy?

Jako účinná ochrana rigidní vinylové podlahy se jeví skleněná deska před krbem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rigidní vinylové podlahy

Slovo rigidní označuje termín pevný a odolný. V případě rigidní vinylové podlahy to platí dvojnásob. Od takové podlahy očekáváme, že bude stabilní, neměnná, pevná a odolná, že jí nebude vadit vlhko ani otěr a bude možné ji udržovat běžným způsobem, daným českým domácnostem.

Rigidní vinylové podlahy může pokládat po celém domě, v kancelářích i některých výrobních prostorách, pokud splňují normy pro zátěž a zvýšené nároky na podlahovou krytinu. Jak se ale vypořádat s rigidní podlahou u krbu? U krbu, stejně jako u ostatních stěn, je potřeba hlavně dodržet dilatační spáru.

Plovoucí podlahy potřebují dodržet dilatační spáru
Plovoucí podlahy potřebují dodržet dilatační spáru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Proč dilatační spára u rigidní vinylové podlahy?

Dilatace umožňuje pohyb laminátové, dřevěné, vinylové podlahy a jiné podlahové krytiny, což samozřejmě zahrnuje i rigidní podlahy. Správné provedení dilatačních spár v podlaze je velmi důležité. Spáry jsou speciálně vytvořené mezery, které umožňují správné rozložení sil při pokládce rigidní podlahy, resp.plovoucí podlahy.

Rigidní vinylové podlahy a krby

Bezpečnost především, a proto se podíváme, co na plovoucí a rigidní podlahy z vinylu říká požární zákon:

V případě krbů by nás měla zajímat zejména norma ČSN 73 4230 Krby s otevřeným a uzavíratelným ohništěm, a také ČSN 06 1008 Požární bezpečnost tepelných zařízení. Tato norma stanovuje, že podlaha pod krbem musí být ve vzdálenosti nejméně 800 mm směrem dolů otevřenou nebo otevíratelnou stranou ohniště, a musí být minimálně 400 mm směrem dopředu z nehořlavého materiálu. Jednoduše řečeno – pokud si okolo krbu nebo krbové vložky chceme položit vinylovou rigidní podlahu, musíme dodržet předepsanou vzdálenost 80 cm krbu od podlahy směrem dolů a minimálně 40 cm směrem dopředu.

Přední stranu krbu je možné navíc chránit kovovým rámečkem
Přední stranu krbu je možné navíc chránit kovovým rámečkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tato bezpečnostní zóna se nedá nijak obejít a žádný člověk, který si bude rigidní podlahy v bytě či domě pokládat, by neměl podceňovat požární a bezpečnostní předpisy. Krby a krbové vložky – ať už otevřené, nebo uzavřené, jsou stále rizikem vzniku požáru.

Proto máme jednoduché řešení, jak se nevzdat rigidní vinylové podlahy ani okolo krbu. A tím řešením je použití ochranných skel před kamna a krby. Předpisy vyžadují umístit před krby nehořlavou plochu, a to sklo jako nehořlavý materiál splňuje. Doporučujeme kalené sklo o síle 8 nebo 10 mm. Toto sklo je dostatečně pevné a odolné, takže krbová kamna by mohla stát dokonce i přímo na něm. 

U krbu počítejte s bezpečnostní vzdáleností až 80 cm
U krbu počítejte s bezpečnostní vzdáleností až 80 cm (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při řešení rigidní podlahy v interiéru s krbem jsme vsadili na vinylovou podlahu VEPO. Podlaha VEPO je tvořena řadou unikátních vrstev a její součástí je vrstva skelného rouna, která je zárukou rozměrové a tvarové stálosti jednotlivých lamel i celé podlahy. O vysokou odolnost podlahové krytiny se postará nášlapná vrstva o tloušťce 0,4 mm. Povrchová úprava polyuretanovým lakem (PUR) výrazně usnadňuje údržbu a dotváří celkový design podlahy. Vysokou odolnost této zdravotně nezávadné a 100% recyklovatelné podlahy dokládá garance životnosti, která činí 10 let pro bytový i komerční prostory.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; V-PODLAHY, s.r.o., businessinfo.cz

Publikováno: 21. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.