reklama

Před zimou vyžeňte hmyz z chalupy společně s vlhkostí

Před zimou se většina našich chat a chalup musí uklidit a zazimovat. Kdo by tam také jezdil, když bude sněhu po kolena. Proto je nutné tyto objekty nejen zabezpečit před nezvanými návštěvníky zvenku, ale vystrnadit také ty, kteří se k nám nastěhovali během sezóny. Řeč je nejen o celé plejádě škodlivého hmyzu, který s námi obývá spíže nebo skříně, ale také škodlivá vlhkost. To všechno musí pryč.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škodlivá vlhkost přispívá k vzniku a rozvoji nebezpečných plísní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyžeňte před zimou škodlivou vlhkost i hmyz z chat a chalup

Pozimní plískanice a nevlídné počasí už naplno otevřely svá stavidla a do našich obydlí, chat a chalup se vkrádá škodlivá vlhkost. A také škodlivý hmyz, který s námi jednak bydlí během celého roku, a za další si na zimu hledá nějaké místečko. Ubytovat se v teplém domečku je hotové terno. Ovšem ne pro nás, my se naopak budeme snažit, abychom všechen škodlivý hmyz společně se škodlivou vlhkostí zase rychle vyprovodili ven.

Začneme nejprve se škodlivým hmyzem. Zde máme dokonce celou řadu možností, jak s těmito nezvanými návštěvníky zatočit. Jsou tu lepové desky, nejrůznější insekticidy, spousta chemických postřiků, odpuzovače, anebo ryze přírodní prostředky. Abychom si nemuseli zamořovat obydlí chemií, vsadíme na přírodu. Obecně víme, že většině hmyzáků příliš nevoní aromatické byliny a koření. 

  • citronela – má přirozenou schopnost odpuzovat komáry
  • máta – velmi účinná bylinka proti komárům, mouchám, mravencům a dalším
  • rozmarýn – má repelentní vlastnosti proti komárům, mouchám a muškám
  • bazalka – má repelentní účinky proti muškám, mouchám a komárům
  • petržel – odpuzuje mouchy a mravence
Škodlivý hmyz spolehlivě zaženete bylinkami a kořením
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škodlivý hmyz spolehlivě zaženete bylinkami a kořením

Kromě zmíněných bylinek můžeme jako odpuzovač hmyzu použít bobkový list, skořici, hřebíček, tymián nebo levanduli. Výborné jsou také pomerančové a citronové slupky.

Kromě bylinek a koření použijte hobliny z toaletního mýdla
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kromě bylinek a koření použijte hobliny z toaletního mýdla

Abychom nemuseli rozmisťovat po domě nebo bytě sáčky s kořením nebo rozvěšovat svazečky bylinek, namícháme si rovnou celou sklenici. 

Bylinky, mýdlo a koření vložte do sklenice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bylinky, mýdlo a koření vložte do sklenice

Použijeme výše jmenované koření a bylinky v čerstvém nebo sušeném stavu, po částech je vložíme do větší sklenice, kterou poté umístíme na nejvíce exponované místo – do spíže, šatny nebo šatních skříní. Škodlivý hmyz bude tato místa obcházet obloukem.

Přírodní repelent z bylinek a koření je stejně účinný jako ten z obchodu, a navíc voní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přírodní repelent z bylinek a koření je stejně účinný jako ten z obchodu, a navíc voní

Vlhkost ve sprcháči

Kromě toho se také podíváme na škodlivou vlhkost. Ta se nejvíce tvoří v koupelnách, sprchových koutech nebo kuchyních. S vlhkostí pak jde ruku v ruce i plíseň, která si škodlivé vlhkosti užívá přímo plnými doušky.

Na plíseň, která se tvoří ve spárách okolo van, umyvadel nebo sprchových koutů, opět použijeme domácí prostředek, a to zejména jako prevenci. Pokud smícháte ve stejném poměru obyčejný ocet s tekutým pracím práškem a touto směsí postříkáte právě spáry a kouty, kde by se plíseň mohla tvořit, máte vyhráno. Kromě plísně se do koupelny nebude stahovat škodlivý hmyz, který si ve vlhku vysloveně lebedí.

Jako prevenci proti vlhkosti vyzkoušejte ocet a tekutý prací prášek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jako prevenci proti vlhkosti vyzkoušejte ocet a tekutý prací prášek

Klimatizace

Mnoho domácností dnes už běžně disponuje také klimatizací. Ta ovšem není bezúdržbová a jednou za čas je potřeba jí věnovat trochu péče. Právě se skončeným letním obdobím bude chtít naše klimatizace vyčistit. Díky klimatizaci bude škodlivá vlhkost v chatách a chalupách minulostí.

Klimatizace vás nejen ochladí, ale i ohřeje a vysuší vlhkost
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Klimatizace vás nejen ochladí, ale i ohřeje a vysuší vlhkost

V první řadě se musí klimatizace otevřít z přední strany, vyjmout filtry, a ty důkladně vysát vysavačem – tím je zbavíme prachu a nečistot.

Při údržbě klimatizace musíte vyjmout prachové filtry
Při údržbě klimatizace musíte vyjmout prachové filtry (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Filtry bude potřeba zbavit prachu a nečistot
Filtry bude potřeba zbavit prachu a nečistot (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile jsou filtry vyjmuté, bude potřeba ještě "útroby" klimatizace vydesinfikovat. K tomu poslouží desinfekční sprej, kterým se vnitřní uspořádání klimatizace prostříká.

Klimatizaci prostříkněte desinfekčním sprejem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Klimatizaci prostříkněte desinfekčním sprejem

Možná, že mnoho uživatelů klimatizace v domech a bytech ani netuší, že klimatizace slouží nejen k ochlazování vnitřních prostor, ale umí též i topit – pracuje na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch. Dokáže tak ušetřit až 70 % nákladů na topení. 

Chcete si pořídit klimatizaci na chatu nebo chalupu a nevíte kterou? Příjemnou teplotu v létě i v zimě, doma i na chatě – to zajistí klimatizace Beko, které chladí i topí a díky nenáročné instalaci a nízkým nákladům na provoz se hodí do široké škály prostorů.

Klimatizace umí zatočit s vlhkostí, jsou tedy ideální třeba na chaty a chalupy, kde v zimě může škodlivá vlhkost vznikat ve vysokém procentu díky tomu, že tyto objekty nejsou využívány a nejsou větrány. Pokud si do svého rekreačního objektu pořídíte klimatizaci, můžete ji ovládat i dálkově díky aplikaci v mobilním telefonu. Vaše přítomnost na chatě nebo chalupě je tak přes zimu zbytečná. Pokud pak potřebujete na chatu nebo chalupu zajet, díky mobilní aplikaci si můžete klimatizaci zapnout a přijít rovnou do příjemně vytopeného objektu.

Před zimou tedy máte o práci postaráno: vyhnat škodlivý hmyz z domovů, chat a chalup a vyčistit klimatizace, aby mohla začít topit. Škodlivá vlhkost v objektech tak bude rázem minulostí.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; BEKO; vyzivahrou.cz

Publikováno: 8. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.