reklama

Nejde vám zavřít okno? Sami si ho seřídíte

Je to častý problém – po výměně starého těsnění za nové nejde zavřít okno tak, aniž byste na něj museli vší silou tlačit. Těsnění se časem poddá a okna se dají velmi jednoduše seřídit. Vězte, že k tomu nebudete potřebovat nic jiného než obyčejný imbusový klíč. Moderní okenní kování se dají lehce seřizovat ve všech třech směrech. Ukážeme si, jak postupovat.

Na obrázku vidíte hned tři šrouby. S těmi si vystačíte, když vám nejde zavřít okno (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Když nejde zavřít okno, nepropadejte panice

Pokud vám nejde zavřít okno z důvodu, že jeho falc (polodrážky) nezapadá do okenního rámu, obvykle stačí panty lehce seřídit. V prvním případě si popíšeme, jak seřídit výškové osazení okna. Je to velmi jednoduché – na pantu, který je na rámu okna, naleznete imbusový šroub. Stačí jím lehce otáčet ve směru hodinových ručiček. Takto okenní rám přizvednete. Pokud budete točit protisměru, logicky ho naopak spustíte. Rozsah seřízení je obvykle cca 3 mm, což bohatě stačí k tomu, abyste okno přizpůsobili nově instalovanému těsnění.

Při práci budete potřebovat obyčejný imbusový klíč
Při práci budete potřebovat obyčejný imbusový klíč (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Seřízení boční polodrážky

Pokud nejde zavřít okno kvůli tomu, že dře o boční hranu okenního rámu, opět si můžete snadno pomoci. Znovu budete potřebovat imbusový klíč. Tentokrát je ale potřeba šroubovat pant v místě, kde se jeho závit zařezává do okenního rámu. Pokud budete pant dotahovat, kování se přitiskne k okennímu rámu. Opačným směrem se od okenního rámu oddálí. Jednoduché, že?

Vyšroubováním a zašroubováním pantu regulujete vzdálenost křídla od okenního rámu
Vyšroubováním a zašroubováním pantu regulujete vzdálenost křídla od okenního rámu (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Poslední možnost

Pokud musíte na okno příliš tlačit, aby se dovřelo, patrně bude malá vůle mezi rámem okenního křídla a hranou okenního rámu. Když vám nejde zavřít okno z tohoto důvodu, stačí si pohrát s částí pantu, která je zašroubována do okenního rámu (toho, který je ve zdi). Povolováním a dotahováním můžete pant lehce seřídit a navolit si požadovanou mezeru mezi okenním rámem a okenním křídlem.

Jak je to správně

Správně seřízené okno je takové, které jde lehce dovřít a zároveň je jeho těsnění jen lehce přimáčknuté. Určitě se nesnažte, ve snaze po lepší těsnosti, dotlačit těsnění úplně nadoraz. Jednak byste tím těsnicí vlastnosti okna nezvýšili, a hlavně byste těsnění deformovali tak, že byste ho brzy potřebovali vyměnit za nové.

Detail "červíka", kterým se reguluje výškové osazení okna. Vyšroubovávat ho nemusíte, stačí s ním otáčet
Detail "červíka", kterým se reguluje výškové osazení okna. Vyšroubovávat ho nemusíte, stačí s ním otáčet (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Při seřizování pantů postupuje s rozumem. Výrobci okenních kování mají na svých webových stránkách uvedené přesné tolerance, v jejichž mezích lze panty z rámu vyšroubovat – obyčejně to bývají cca 2 až 3 mm. Nezkoušejte panty vyšroubovat více, nejspíš byste tím značně snížili pevnost zavěšení okenního křídla. Ani přílišné dotažení pantů není správné – jak budou dřevěná křídla během roku pracovat (bobtnat), okna by později nemusela jít dovřít vůbec.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 30. 11. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.