reklama

Instalace klimatizace svépomocí nebo z rukou odborníka?

Instalace klimatizace svépomocí? Ale ano, avšak pomoc odborníka budete také potřebovat. Vaším úkolem bude rozvrhnout místo, kam klimatizaci umístit, nebo natažené kabelů. Samotné zapojení a seřízení klimatizační jednotky ale přenechte těm, kteří své práci rozumí. Ne vždy je práce svépomocí prospěšná a levná a v tomto případě byste mohli zaplatit víc, než když povoláte specialistu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Instalace klimatizace v rukách odborníků i svépomocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Instalace klimatizace 

Klimatizace je v podstatě tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch. Skládá se nejčastěji z 1 vnější a 1 nebo více vnitřních jednotek. Při chlazení interiéru přenáší teplo od vnitřní jednotky k vnější, kde ho rozptýlí do exteriéru. Při vytápění je směr přenosu tepla opačný. Při instalaci klimatizace je třeba přihlédnout k parametrům konkrétní místnosti. V každém domě jsou totiž teplejší a chladnější prostory.

K občasnému ochlazení vzduchu v jedné místnosti si bohatě vystačíte s mobilní klimatizací. Zde je instalace klimatizace naprosto jednoduchá, protože se jedná o těleso, se kterým je možné libovolně manipulovat bez nutnosti kotvení k podkladu.

Pokud ovšem potřebujete klimatizovat velký dům nebo půdní byt, bude výhodnější dělená (splitová) klimatizace. Dělené klimatizace se skládají ze dvou částí – venkovní a vnitřní jednotky, které jsou propojeny potrubím a potřebnou kabeláží. Mají buď jednu (takzvaná split varianta), nebo více vnitřních jednotek (takzvaná multisplit varianta).

Vnější jednotka se usadí na pevný podklad
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vnější jednotka se usadí na pevný podklad

Instalace klimatizace – to je spoustu úkonů, z nichž laik může provést pouze některé, například rozvržení umístění klimatizace, rozvody kabelů a instalaci vnější či vnitřní jednotky. 

Tip:

Instalace klimatizace v sobě zahrnuje i její napuštění chladivem – s ním podle platné legislativy smějí nakládat výhradně k tomu certifikované osoby. Instalaci klimatizace proto smí ze zákona provádět pouze akreditovaný odborník.

Vnější a vnitřní jednotky jsou propojeny ohebným měděným potrubím, přes které proudí chladivo propojovacím kabelem. Nejde o žádný speciální kabel, ale o běžný silový kabel, který musí být schopen snést napětí 230 V a dostatečný proud. Kabely jsou obaleny vrstvou tepelné izolace a jejich celkový průměr tak může dosáhnout až 3 cm. Ve většině případů je souběžně s trubkami a kabelem vedena i plastová trubka na odvod kondenzátu z vnitřní jednotky, která ústí u venkovní jednotky. Pod omítku nebo do instalační lišty jsou vhodné kabely typu CYKY nebo NYM. Kabel CYSY je určený na pohyblivé přívody (v případě, že máte klimatizaci zapojenou v zásuvce nebo na prodlužovací kabelu).

Silové kabely v pevném obalu se použijí na propojení vnější a vnitřní jednotky klimatizace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Silové kabely v pevném obalu se použijí na propojení vnější a vnitřní jednotky klimatizace

Důležité je také vybrat správný výkon klimatizace. Před samotnou instalací klimatizace bude vhodnější si o tzv. tepelně technické výpočtu pohovořit s odborníky, kteří výpočet provedou.

Vnitřní jednotka

Vnitřní jednotku budete při instalaci klimatizace umisťovat na předem vybrané místo v domě. Měli byste jej tedy mít navržené tak, aby klimatizace dosahovala co nejlepších výkonů a pracovala efektivně. Při instalaci klimatizace, resp. vnitřní jednotky, je potřeba nejprve usadit na stěnu nosič klimatizace. Nosič umístěte tak, aby samotné těleso vnitřní jednotky bylo umístěno minimálně 5 cm od stropu.

Klimatizaci jako takovou zapojí odborník
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Klimatizaci jako takovou zapojí odborník
Pro vrtání otvorů pro hmoždinky a použití vrtací korunky jsme využili aku 12 V vrtací šroubovák s příklepem Scheppach CID27-12Li. Lehký, kompaktní a skvěle vybavený akumulátorový příklepový vrtací šroubovák pro vrtací a šroubovací práce použijete stejně dobře v dílně jako v domácnosti. Má dvě rychlosti, elektronicky nastavitelnou rychlost otáček a silný příklep. Pracovní plocha je osvětlená jasným LED osvětlením. Rukojeť má protiskluzové zóny.

Každá ze společností zabývající se instalací klimatizace má k dispozici jiný typ nosiče, proto je nutné se řídit pokyny výrobce při kotvení nosiče ke zdi. Běžně se ale nosič ukotví na hmoždinky a vruty – v případě pevné cihlové nebo betonové zdi, v případě zdi dřevěné postačí pouze vruty. Začne se vyměřením místa, kde bude instalace klimatizace probíhat. Nosič bývá označen středovým bodem, aby bylo možné jednodušeji vyměřovat správné rozložení nosiče na stěně.

Na stěně bude potřeba vyměřit místo pro instalaci klimatizace
Na stěně bude potřeba vyměřit místo pro instalaci klimatizace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nosič se upevní pomocí hmoždinek a vrutů, nebo jen vrutů v případě dřevěné stěny
Nosič se upevní pomocí hmoždinek a vrutů, nebo jen vrutů v případě dřevěné stěny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vedle nosiče v dostatečné vzdálenosti by se měl vytvořit otvor pro protažení kabelů a potrubí, avšak je také možné tento úkon obejít a kabely s potrubím táhnout podél zdi v lištách. Pokud potřebujete kabely a potrubí vytáhnout ven skrz stěnu, vyvrtejte dostatečně velký otvor – např. vykružovací korunkou.

Nosič klimatizace musí být v přesné rovině
Nosič klimatizace musí být v přesné rovině (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud bude potřeba táhnout kabely skrz stěnu, vykružte otvor do zdi
Pokud bude potřeba táhnout kabely skrz stěnu, vykružte otvor do zdi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V tuto chvíli je práce laika v podstatě u konce. Na řadu přichází odborník, který odmontuje plastové kryty vnitřní jednotky a systém zapojí.

Potrubí a kabely se přivedou k nosiči klimatizace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potrubí a kabely se přivedou k nosiči klimatizace

Venkovní jednotka

Venkovní jednotka je součástí instalace klimatizace, a tato musí být upevněna k podkladu. Základní pravidlo říká, že tato jednotka by měla být umístěná alespoň 20 cm od zadní stěny nebo překážky. Venkovní jednotka se při instalaci klimatizace dá umístit na zem, na zeď nebo na střechu. Důležité je zvolit takové místo, aby vás co nejméně rušil provoz venkovní jednotky a aby vás nerušil pohled na venkovní jednotku či lišty s potrubím. Berte také ohled na sousedy a umístěte venkovní jednotku tak, aby nerušila ani je.

Kromě ukotvení venkovní jednotky při instalaci klimatizace lze ještě před příchodem odborníka natáhnout kabely od rozvaděče k venkovní jednotce. Důležité je při protahování kabelů úzkými místy nepoškodit obal kabelů, aby tudy neunikala chladicí kapalina. Při usazování vnější jednotky na pevný podklad je praktičtější použít silentbloky, které zamezí otřesům z vnějšího prostředí. Při instalaci klimatizace u vnitřní jednotky pak odborník zapojí kabely a potrubí, zaizoluje případně vnější obal potrubí a kabelů, aby k nim nemohl vzduch. Na závěr nasadí filtry a zaklopí kryty klimatizace. 

Nakonec se klimatizace napojí na elektrický obvod
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec se klimatizace napojí na elektrický obvod

Po úplném zapojení potrubí je nutné odsát z něj všechen vzduch a vytvořit podtlak. Z vnější jednotky se potom trubky napustí médiem. Ještě než odborník na instalaci klimatizace opustí váš dům nebo byt, bude potřeba vyzkoušet, jak a zda vůbec klimatizace funguje. Provede se test spuštěním chlazení. 

BEHPGH 090/ BEHPGH 091 je nástěnná klimatizace vedená v energetické třídě A++. Její hlučnost je pouze 52 dBA u vnitřní jednotky a 60 dBA u vnější jednotky. Přes mobilní aplikaci můžete ovládat a kontrolovat klimatizaci na dálku. Umožňuje úpravu teploty, i když jste pryč, a posílá chytré notifikace. Unikátní povrchová ochrana pozlacením chrání venkovní jednotku klimatizace před korozí a vlivy počasí – tím zajistí vyšší účinnost a delší životnost klimatizace.

Je rozumné nechat pravidelně provést servis klimatizace – vyčistit filtr vnitřní jednotky i kondenzátor na venkovní jednotce. Bez pravidelného čištění může dojít k poruchám zařízení. Je ovšem pravdou, že zručný uživatel si klimatizaci může vyčistit sám. Čištění ovšem nenahrazuje servis, kdy je odborně zkontrolován komplexní chod klimatizace a je často možné předejít větším poruchám, které při instalaci klimatizace mohly vzniknout. Servis doporučujeme ve většině případů cca 2× ročně. 

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor, s.r.o., BEKO; LEVIOR s.r.o.; legrand.cz

Publikováno: 1. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová