reklama

Stavíte dům? Spočítejte si, kolik vám ušetří rekuperace

Taky vám rodiče pořád opakovali, ať už tu lednici zavřete a nevětráte ji? Když otevřete okna ve svém domě, děláte v podstatě to samé. Vydýchaný vzduch zevnitř se sice vymění za ten čerstvý z venku, ale společně s ním odchází až 50 procent tepla. Systém větrání s rekuperací této ztrátě zabraňuje. Kolik vám tedy ušetří?

i (Zdroj: stiebel-eltron.cz)
Rekuperace vám zajistí zdravější vzduch v domácnosti (Zdroj: stiebel-eltron.cz)

Jak funguje rekuperace?

Nejprve se pojďme podívat na to, co je to rekuperace vzduchu. Je to systém, který potrubím přivádí čerstvý vzduch z venku do domu, takže vyvětráte, aniž byste museli otevírat okna. Po cestě vzduch projde několika prachovými filtry a ohřeje se, takže v místnosti budete mít také stálou teplotu.

Existují dva druhy rekuperačních jednotek. Centrální rekuperační jednotka, ta se hodí především pro novostavby, protože vyžaduje poměrně složité vedení potrubí z technické místnosti, kde je umístěna, do všech obytných částí domu. Při rekonstrukci pak raději sáhněte po rekuperační jednotce decentrální, kde každá místnost má vlastní jednotku, která je spojena s venkem přímým potrubím.

Říkáte si, že prostě jen nebudete větrat? Moderní domy jsou v tomto neúprosné. Jejich skvělá izolace zabraňuje přirozené cirkulaci vzduchu, proto by vás spíše než nižší účet za vytápění čekala pořádná bolest hlavy a malátnost z nadýchaného a nastřádaného CO₂. Kromě toho zabráníte tvorbě plísní, způsobené vysokou relativní vlhkostí.

Spočítejme si to!

Izolovaná novostavba, která má obyvatelnou plochu přibližně 150 m², ztratí průměrným větráním zhruba 2 kW. To představuje asi 50 % celkové tepelné ztráty takového domu. To znamená, že váš účet za topení může klesnout až o polovinu, pokud si pořídíte rekuperační systém. Zbytek tepla prostupuje zdmi, přijdete o něj při otevírání dveří a podobně. Pořízení rekuperace se vám proto ve střednědobém až dlouhodobém horizontu jednoznačně vyplatí. Za jak dlouho záleží jen na pořizovací ceně jednotky. Náklady na servis takové jednotky jsou zanedbatelné, proto s nimi ani nemusíte počítat.

Ušetřete díky rekuperaci od Stiebel Eltron
i (Zdroj: stiebel-eltron.cz)
Ušetřete díky rekuperaci od Stiebel Eltron

Jde to i levněji, využijte dotaci na rekuperaci

Pokud se obáváte, že kvůli instalaci rekuperační jednotky vám již nezbude rozpočet na ty hezké kachličky nebo vaši vysněnou skříň, nemusíte mít obavy. Pořízení systému řízeného větrání s rekuperací stále spadá do dotačního programu Nová zelená úsporám.

U novostavby příspěvek na celý systém činí až 105 000 Kč. A pokud přestavujete starší dům po rodičích? I vy můžete dotací využít, hledejte kolonku Oprav dům po babičce. I v tomto případě je výše příspěvku až 105 000 Kč, jen musíte myslet na to, že pořízení rekuperace musíte spojit se zateplením domu.

Bez prachu a zdravější

Úspora za vytápění ale není jediným benefitem větrání s rekuperací. Protože vzduch prochází několika filtry, je daleko čistší a bez alergenů. Filtry například dokáží zastavit až 90 procent velkých prachových částic, které u nás pocházejí zejména ze spalování fosilních paliv. Takové částice můžete běžně potkat nahromaděné na nábytku. Po pořízení rekuperace budete ale moci dát prachovce vale.

Filtry zastaví i veškeré pyly, takže v jarních a letních měsících budete mít bezpečné útočiště před kýcháním. V neposlední řadě si budete během noci moci nechat zavřená okna a nebudou vás tak rušit venkovní ruchy, toto vám tak koneckonců v kombinaci se zdravějším vzduchem a kvalitní matrací přinese klidný a lepší spánek.

Zdroj informací: STIEBEL ELTRON, spol. s r.o.

Publikováno: 21. 12. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce