reklama

5 tipů, jak lépe připravit dřevo na topení

Vytápění dřevem má svoje nesporné výhody. Je cenově výhodné, ekologické a využijete ho jak v domě, tak na chalupě nebo chatě. Ať máte kotel na dřevo, krb nebo kamna, neobejdete se bez dobře připraveného paliva. Víte, čemu věnovat pozornost?

i (Zdroj: Shutterstock)
Zplynovací kotle na dřevo zaručí nízkou spotřebu paliva a dlouhou životnost kotle (Zdroj: Shutterstock)

Poslední roky přinášejí doslova revoluci v topení dřevem. I do moderních novostaveb si majitelé instalují krbové vložky nebo kamna a nejeden plynový kotel s drahým provozem musel ustoupit, aby na jeho místo přišel moderní zplynovací kotel na dřevo. Může být připojený ke klasickým radiátorům i k podlahovému vytápění a zajistí také ohřívání teplé vody pro domácnost.

Dřevo je zkrátka jistota

Abyste se při nákupu a přípravě dřeva na zimní sezónu nespálili, vyplatí se dodržovat 5 důležitých pravidel.

1. Správné načasování a výběr dřeva

Ideální čas na přípravu palivového dřeva je na jaře nebo v létě. Pokud nákup odkládáte až na podzim, pravděpodobně při nákupu zaplatíte víc. Cena palivového dřeva se odvíjí také od toho, zda kupujete tvrdé, nebo měkké dřevo, jak dlouho po pokácení a v jaké délce.

Není potřeba používat jen tvrdé dřevo, i to měkké dobře upotřebíte například při rozdělávání ohně, a když potřebuje rychle vyhřát místnost. Naopak tvrdé dřevo se hodí pro dlouhodobé přikládání do kotle, kde potřebujete stabilní plamen a palivo, které pomalu a dlouho hoří.

2. Správná vlhkost palivového dřeva

Obsah vody ve dřevě je naprosto zásadní a na používání vlhkého dřeva byste měli rovnou zapomenout. V opačném případě zkracujete životnost svého kotle nebo kamen, vzniká poškození spalinové cesty, připravujete se o část výhřevnosti dřeva a navíc podporujete vznik škodlivých emisí.

Aby vlhkost klesla pod potřebných 20 procent, je zapotřebí rok až dva vysychání v optimálních podmínkách. Můžete si koupit speciální přístroj na kontrolu obsahu vody – digitální vlhkoměr.

3. Řezání a štípání dřeva bez námahy

Pokud nechcete mít s přípravou dřeva práci, můžete si rovnou objednat naštípaná polena. Dostanete je buď nasypaná, nebo poskládaná v přepravním boxu. Další možnost je, že si delší klády nařežete a nasekáte sami a díky tomu ušetříte. Čerstvé dřevo se štípe lépe než suché.

Na trhu se používá název “zplynovací kotel” pro kotle na dřevo vybavené ventilátorem
i (Zdroj: OPOP spol. s.r.o.)
Na trhu se používá název “zplynovací kotel” pro kotle na dřevo vybavené ventilátorem

Při přípravě dřeva si oblékněte bezpečnostní pomůcky, jako jsou rukavice, ochranné brýle, případně chrániče sluchu. Naštípání na menší polena urychlí odpařování vody. Navíc budete mít dřevo rovnou připravené pro přikládání do ohně.

Do krbu se vejdou obvykle polínka o délce 30 centimetrů, do kotle naskládáte i delší kusy, čímž si zajistíte delší hoření. Jedním z rekordmanů je kotel na dřevo H4EKO-D MAX od OPOP, který má objemnou šachtu až 203 litrů paliva pro polena dlouhá i 53 centimetrů.

Takzvané zplynovací kotle přinesly opravdu velký technologický pokrok, protože dosahují vyšší úrovně hoření a mají vysokou účinnost. Naložené dřevo se nejdříve přemění ve dřevoplyn, který se efektivněji spaluje. Navíc ve srovnání s tradičními způsoby spalování dřeva vzniká méně škodlivých emisí.

4. Správné skladování dřeva

Místo, kam uložíte palivové dříví, není radno podcenit. V ideálním případě má být chráněné před deštěm a sněhem, pod stříškou, izolované od země a také ze zadní strany by měl proudit vzduch. Polínka naskládejte kůrou dolů, aby se mohla lépe odpařovat vlhkost.

Dřevo je vhodné skladovat izolované od země, chráněné před deštěm a sněhem
i (Zdroj: Shutterstock)
Dřevo je vhodné skladovat izolované od země, chráněné před deštěm a sněhem

Záleží také na orientaci ke světové straně a počítejte i s tím, že pro dřevo budete pravidelně chodit a během dlouhé cesty se pronese. I ve vnitřním prostoru, například ve sklepě, zajistěte cirkulaci čerstvého vzduchu.

5. Efektivní provoz kotle

Správné používání kamen nebo kotle je naprosto zásadní, aby bylo topení efektivní, ekonomické i ekologické. „Pokud si domů pořídíte moderní zplynovací kotel na dřevo, pomůže vám s optimálním chodem vytápění chytrá elektronika,” připomíná výhody Ing. Jana Stříteská z firmy OPOP. Řídicí jednotka za vás vše ohlídá. Reguluje průběh vytápění a provoz dalších napojených prvků pro ohřívání teplé vody nebo akumulační nádobu, která uchovává horkou vodu pro pozdější využití.

Zdroj informací: OPOP spol. s.r.o.

Publikováno: 11. 12. 2023, Autor: OPOP spol. s.r.o. (text a foto), Shutterstock (foto), Profil autora: Redakce