reklama

Okna a dveře – možné bezpečnostní riziko vašeho obydlí

Bez oken a dveří nemůže být žádný dům, ani žádný byt. Ačkoliv tyto dva prvky představují dokonalou souhru s domem nebo bytem, mohou se ukázat také jako slabé články. Nejen, že nesprávně instalovaná okna nebo dveře znamenají úniky tepla, mohou představovat i bezpečnostní riziko. Víte, co by měly splňovat bezpečnostní dveře a jak zabezpečit okna?

Bezpečnostní dveře a okna do vašeho domu i bytu

Bezpečnostní dveře do domu nebo bytu má už asi dnes kdekdo, ale jak je to s okny nebo dveřmi na balkon či terasu? Myslíte i zde na bezpečnost? Bezpečnostní dveře a okna jsou zárukou našeho klidného spánku, díky nim se můžeme poklidně vzdálit od domova na potřebnou dobu a nebát se, že mezi tím někdo naše obydlí vykrade.

Bezpečnostní dveře jsou testované podle evropských norem a musí splňovat bezpečnostní, protipožární, ale i protihlukové a tepelně-izolační nařízení. U oken se ale většinou tyto vlastnosti podceňují, resp. majitelé objektů hledají jiné způsoby, jak okna zabezpečit. U oken se hledí na dva faktory – rám a sklo. Jednoduchá skla se dnes už prakticky nepoužívají, většina objektů je vybavena dvojskly nebo trojskly (ditherm a tritherm), která splňují i tepelně izolační podmínky. Tato skla jsou pak z bezpečnostních důvodů prokládána fólií, která zaručuje neprostupnost skla při jeho rozbití. 

Bezpečnostní fólie na sklo je nejúčinnější ochranou do oken. Fólie na okna jsou bezpečnostní, ale zároveň nejsou vůbec nápadné. To znamená, že fólie na okna neodhalí ani zloději, neboť nijak nemění vnější vzhled objektu.

Mezi tradiční mechanické zabezpečení patří také mříže do oken, které zaručují prakticky neprostupnost oken, ale estetické hledisko již trochu pokulhává. Nejčastěji použitý materiál je kov, který je potřeba kvůli odolnosti ošetřovat nátěrem minimálně jednou ročně, a kvůli instalaci je také nutný zásah do fasády domu.

Daleko praktičtější jsou venkovní rolety. Venkovní žaluzie chrání okno nejen před podnebnými vlivy, ale také účinně odrazí chlad a zimu, zabraňují úniku tepla skrz okno směrem ven a prostup tepla z vnitřní části objektu při použití stínicí techniky se sníží v průměru téměř o 90 %. Venkovní žaluzie také ochrání vaše soukromí a zvyšují bezpečnost domu. Skrz hliníkové lišty venkovních žaluzií se hned tak nikdo nedostane.

Vnitřní žaluzie slouží spíše jako designový prvek, který zabraňuje slunci, aby nás doma obtěžovalo. Horizontální žaluzie jsou osvědčeným a cenově výhodným řešením. Vertikální žaluzie umožňují zastínit i okna velkých rozměrů a nepravidelných tvarů. Pro oba typy interiérových žaluzií je vlastní snadná obsluha, jednoduchá údržba a dlouholetá funkčnost. Hodí se pro všechny typy našich oken a balkonových dveří, takže pochopitelně i pro bezpečnostní dveře a okna.

Bezpečnostní dveře a okna by měly disponovat několika různými systémy, které jim dají právě nálepku bezpečnostní. Ve dveřích předpokládáme kovové výztuhy, několikabodový zamykací mechanismus a jištění kování a pantů. To samé bychom ale měli mít i u oken a dveří na terasu či balkon.

U oken je možné pod ovládací okenní kličku namontovat uzamykatelný mechanismus okna. Zabezpečení pantů oken odolává použití páčidla o délce až 750 mm, proto je důležité u bezpečnostních prvků oken myslet i na toto. 

Bezpečnostní dveře a okna potřebují několik důležitých prvků, aby mohly být uznány jako bezpečnostní. Například uzamykatelný mechanismus okna automaticky uzamkne a odemkne okno při každém zavření okna běžným otočením kliky. Přitom není potřebná výměna vašeho stávajícího okna. Masivní uzamykatelné body jsou z vysoce kvalitní oceli, které se vysouvají až 19 mm, odolávají zátěži až 600 kg a použití páčidla délky až 750 mm. 

Co se týče rámů oken jako takových, z bezpečnostního hlediska bychom měli dát přednost oknům plastovým, které jsou koncipované z tvrzeného plastu, a rám takového okna je téměř nerozbitný. Výhodou je také kombinace plastu a hliníku nebo hliníkový rám kompletní.

Standardem a logickým doplněním mechanické ochrany je elektronické zabezpečení objektů. Pokud se vám zdá, že vaše bezpečnostní dveře a okna potřebují "vytunit", zvolte právě elektronickou ochranu. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení, ADLO – bezpečnostní dveře s.r.o., next.cz

Publikováno: 29. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová