reklama

Bezpečně po střeše s lávkami, plošinami či nášlapy

Kominické, montážní či klempířské práce prováděné na střeše patří mezi ty nejrizikovější. Pád z výšky hrozí tím víc, čím horší je stav nášlapů a lávek umožňujících přístup na střechu a pohyb po ní. Společnost HPI-CZ, dodavatel stavebního příslušenství pro střechy, nabízí nejen střešní lávky nebo bezpečnostní háky, ale i jejich pravidelnou revizi.

i (Zdroj: HPI – CZ spol. s r.o.)
Střešní stoupací plošina musí být především bezpečná

Státní úřad inspekce práce zaevidoval v roce 2022 přes třicet tisíc pracovních úrazů. Již řadu let je nejčastějším zdrojem závažných pracovních úrazů kategorie Budovy, konstrukce, povrchy nad úrovní země. V této kategorii se jedná především o závažné pracovní úrazy způsobené pádem nebo sesunutím osob z výšky či volného nezabezpečeného okraje, tzn. z části budov, konstrukcí, schodišť, žebříků, výstupů, střech, teras, plošin apod. Za práci ve výškách je přitom považována práce v jakékoliv výšce. Ochranu proti pádu musí zaměstnavatel zajistit už od 1,5 m.

I na střechách rodinných domků, které normy nazývají „bez provozu“ musíme po celou dobu životnosti střechy s určitým „provozem“ počítat. Budou se zde nepochybně pohybovat osoby zajišťující kontrolu a běžnou údržbu samotné střechy, komínu, technických a technologických zařízení zde instalovaných. „Jakožto majitelé nemovitosti máte například ze zákona povinnost provádět pravidelnou kontrolu, případně revizi, komínu. Součástí revize je posouzení bezpečného přístupu ke spalinové cestě,“ říká Zdeněk Štofaňak, technický poradce ze společnosti HPI-CZ.

Podle normy ČSN 73 1901-1 musejí střechy a na nich instalované prvky pro pohyb osob umožnit bezpečnou a stabilní oporu a musí umožňovat dostatečné zajištění a oporu pracovníka provádějícího montážní či jiné práce. Máte-li na komínové lávce prohnilou podlážku a stoupací plošina je zrezivělá, může se Vám stát, že dlouho očekávaný kominík na střechu prostě odmítne vylézt poté, co zjistí, v jak špatném stavu jsou stoupací plošiny, nebo kominická lávka,říká Zdeněk Štofaňak, technický poradce ze společnosti HPI-CZ a dodává: „Bezpečný přístup ke komínu je totiž podmínkou i pro vydání kladného výsledku při provádění revize spalinové cesty.“

Kominická lávka
i (Zdroj: HPI – CZ spol. s r.o.)
Kominická lávka

Stoupací plošiny, kominické lávky, nášlapy

Pro zajištění bezpečného pohybu při údržbě střechy a zařízení na ní umístěných se na šikmé střechy rodinných domů montují stoupací plošiny, komínové lávky, nebo nášlapy. Pomocí těchto prvků a jejich kombinací vzniká funkční systém, který řeší bezpečný pohyb po střeše, aniž by docházelo k narušení střešního pláště.

Přístup ke komínové lávce nebo stoupací plošině lze zajistit pomocí nášlapných stupňů. „Moderní stoupací plošiny z nabídky HPI-CZ se skládají ze stoupacího pochozího ocelového roštu, který je proti uklouznutí opatřen s výstupky. Otvory v roštu pak brání shromažďování vody a sněhu,“ popisuje Zdeněk Štofaňak z HPI-CZ.

Plošina Robust
i (Zdroj: HPI – CZ spol. s r.o.)
Plošina Robust

Instalované střešní plošiny a lávky i bezpečnostní háky je třeba také pravidelně kontrolovat. Zdeněk Štofaňak, zástupce společnosti HPI-CZ, upozorňuje, že norma ČSN EN 516 vyžaduje, aby u lávek, plošin a stupňů výrobce uváděl, že zařízení musí být kontrolováno každých 12 měsíců oprávněnou osobou autorizovanou výrobcem.

Obdobně se to podle normy ČSN EN 517 týká také bezpečnostních střešních háků, které je třeba rovněž kontrolovat každých 12 měsíců,“ dodává Zdeněk Štofaňak, který za HPI-CZ revize také osobně provádí. „Při revizi se ptám na datum montáže, které je ale u starých lávek a plošin těžké určit. Ve chvíli, kdy jsou šrouby vykývané a prkna podlážky nahnilá, je vždy lepší prvek vyměnit,“ říká k tomu na závěr Zdeněk Štofaňak.

Tipy pro bezpečný pohyb po střeše:

Kominické lávky pro větší objekty

Kominické lávky se zábradlím se na střechy umisťují zejména u větších objektů. HPI-CZ je nabízí jak ve variantě rovné, tak ve variantě boční. Kombinací kominických lávek rovných a bočních, případně i stoupacích plošin, lze zejména na rozsáhlých střešních komplexech vytvořit bezpečný pochůzný systém umožňující kvalitní a bezpečnou pravidelnou údržbu.

Kominická lávka z nabídky HPI-CZ splňuje požadavek normy ČSN EN 516 – Prefabrikované příslušenství pro střešní krytiny: Šíře pochůzné plochy je 250 mm. Lávka má na straně od střechy vzdálenější straně ocelové zábradlí. V polovině výšky zábradlí lávky je vodorovná tyč. Jednotlivé komponenty jsou vyrobeny z galvanizované nebo žárově pozinkované oceli s barevným nástřikem, zvyšujícím odolnost proti povětrnostním vlivům a mechanickému poškození. Set je standardně dodáván v provedení pro betonovou a pálenou krytinu. Více na www.hpi.cz.  

Kominická lávka uni
i (Zdroj: HPI – CZ spol. s r.o.)
Kominická lávka uni

Stoupací plošiny se montují ke komínu

Sada ROBUST z nabídky HPI-CZ zahrnuje kompletní stoupací plošinu z pozinkované oceli. Rošt plošiny má protiskluzový povrch, hustě rozmístěné otvory v povrchu roštu zabraňují shromažďování vody a sněhu. Sadu ROBUST si lze vybrat s povrchovou úpravou pozink nebo v barvené variantě (antracit, hnědá, cihlově červená, červenohnědá, černá). Držáky stoupací plošiny jsou v místech styku s krytinou opatřeny pryžovými podložkami, které zabraňují jejímu mechanickému poškození. Více na www.hpi.cz.  

Sada stoupací plošiny ROBUST
i (Zdroj: HPI – CZ spol. s r.o.)
Sada stoupací plošiny ROBUST

Kominický výlez HPI je dostatečně prostorný

Kominický výlez HPI z hliníkového plechu s polyesterem je vyroben z lisovaného monobloku bez jakýchkoli nýtů či svárů, takže je dokonale odolný proti vodě. Těsnicí límec po obvodu výlezu je vyroben z polyetylenu, jehož životnost je oproti jiným materiálům vyšší díky nulové nasákavosti, a především díky odolnosti proti UV záření. Výlez je vybaven skleněnou výplní. Je vhodný pro všechny typy skládaných profilovaných krytin ve sklonu 15–75 °.

Kominický výlez HPI pro profilované střešní krytiny svou velikostí 550×720 mm splňuje normu ČSN 73 4201, která stanovuje, že komínové lávky se nemusejí zřizovat, pokud je výlez dostatečně prostorný (min. 550×550 mm), vzdálenost komínu od střešního výlezu méně jak 600 mm, a komín je dobře přístupný. Více na www.hpi.cz.

Výlez kominický 550x720
i (Zdroj: HPI – CZ spol. s r.o.)
Výlez kominický 550x720

Hák pro různé rozteče krokví

Pro montáž na krokve různých roztečí je určen univerzální hák Trapac®. Hák se upevňuje na přiložený montážní profil z pozinkovaného ocelového plechu, který se montuje mezi dvě krokve. Hák lze posunovat a pevně ukotvit přesně v místě vyhovujícím tvaru krytiny.

Uni bezpečnostní hák
i (Zdroj: HPI – CZ spol. s r.o.)
Uni bezpečnostní hák

Bezpečnostní hák Trapac® je určen pro skládané střešní krytiny, jak ploché, tak s vlnou. Více na www.hpi.cz.

Stavební příslušenství HPI-CZ lze zakoupit ve stavebninách, případně objednat na webu www.hpishop.cz.

Zdroj informací: HPI – CZ spol. s r.o.

Publikováno: 4. 3. 2024, Autor: HPI – CZ spol. s r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce